Prihlásiť

Vlastníci lesov vyzvali poslancov: Odmietnite zákon o ochrane prírody, ktorý ide proti prírode!

Zástupcovia ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska včera v drevených košoch spolu s čerstvými i uschnutými smrekovými vetvičkami odniesli do podateľne Národnej rady Slovenskej republiky 150 osobných zásielok, adresovaných jednotlivým poslancom parlamentu, ktoré obsahujú výzvu na odmietnutie vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, pretože tento návrh ide podľa ÚNIE proti prírode samotnej.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník komentoval tento krok aj pre Lesmedium.sk takto:

„V Nemecku povoláva vláda armádu na pomoc pri odstraňovaní škôd spôsobených vetrom a podkôrnikom, ničiacim nemecké lesy a súkromným vlastníkom lesov poskytuje stovky miliónov eur verejnej podpory. Diskutuje sa o „odlesnení“ odhadom švrť milióna hektárov poškodených lesov v Nemecku (slovenská výmera národných parkov!), na ktorých je odhadom 70 miliónov kubíkov dreva ( Slovenská republika aj s údajnými vysokými náhodnými ťažbami ročne ťaží 8 miliónov kubíkov dreva), ktoré chcú vyťažiť a v septembri 2019 usporiada veľký „Berlínsky lesný summit“ k téme nemecké lesy a klimatické zmeny a o tom, ako sa idú s nimi krajine vysporiadať.

V Českej republike po búrlivej diskusii odmietli novelu zákona o ochrane prírody, ktorá mala nadraďovať pravidlá nad zákon o lesoch. A začali s aktívnymi manažmentovými opatreniami aj v národných parkoch ( teda rúbať choré stromy, aby dali šancu zdravým a nie ničnerobenie). A súkromným vlastníkom vyčlenili len v tomto roku 1,5 miliardy českých korún a o ďalšej jednej miliarde na budúci rok diskutujú.

A na Slovensku?  Na Slovensku sa nám "roztriasli nohy" z Bruselu a infridžmentu Európskej komisie z údajnej nadmernej náhodnej ťažby na Slovensku, ktorú vraj ešte aj plánujeme (!?) a tak Ministerstvo životného prostredia SR pripravilo návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, sprísňujúcej  pravidlá náhodnej ťažby už od 2.stupna ochrany! Žeby predsa len dvojaýy prístup v EÚ ako v prípade potravín? Západ bude prosperovať a kultúrne krajinu využívať a Slovensko bude pre západ "divočina"? A namiesto toho, aby sme protestovali ako v prípade dvojakej kvality potravín, na Slovensku urobíme zákonom ešte nadprácu!

Vyzvali sme poslancov Národnej rady SR, odmietnite zákon, ktorý máte prijať údajne ako reakciu na infridžment Európskej komisie na údajne vysokú náhodnú ťažbu na Slovensku. Infridžment, ktorý je utajený a ani poslanci ho nemajú k dispozícii, aby mohli hlasovať skutočne podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Vyzvali sme poslancov – žiadajte, nech vám ho ministerstvo sprístupní a porovnajte si, čo nám Brusel vytýka a čo je pravým dôvodom navrhovaných legislatívnych úprav.

Do zásielky sme pripojili výzvu na ich stiahnutie, neprijatie, nepodpísanie, ktorú podporilo 11 regionálnych združení a temer 1 000 urbárov – pozemkových spoločenstiev, združujúcich 107 000 občanov Slovenska, vlastníkov 22 520 hektárov poľnopôdy a 150 470 hektárov lesnej pôdy v rámci Výzvy vlastníkov pôdy - Už stačilo o nás bez nás - My sme les a v ktorej nájdu poslanci mnohé zdôvodnenia, prečo je zákon zlý!

A pribalili sme aj obrazovú prílohu apokalypsy lesov severného Slovenska, ktorú sme odovzdali vláde na jej výjazdovom rokovaní v okrese Kežmarok v októbri 2018, vo vidieckom území - kde je ohrozený život, kde je ohrozená voda! Voda, ktorá je životom nielen pre vidiecke oblasti, ale aj pre mestské aglomerácie Turca, Liptova, Oravy, Kysúc, či Horného Považia. Vyzvali sme poslancov, aby sa pýtali vlády, kedy sa už konečne začne seriózne venovať zlému stavu lesov, spôsobeného vetrom, podkôrnikom a najmä suchom v rokoch 2017-2019 a zoberie si príklad z okolitých vyspelých krajín EÚ. 

Slovensko potrebuje novú právnu úpravu ochrany prírody a krajiny, ktorá vzíde z diskusie a racionálnej argumentácie. No nie takú, ktorá v súčasnosti čaká na prijatie v parlamente. Slovensko potrebuje lesu pomôcť, aby pomohlo aj ľuďom, žijúcim na vidieku.  A vlastne tak pomohlo celej krajine.“

 

Naposledy zmenené: streda, 04 september 2019 15:30
Prečítané: 843
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk