Prihlásiť

Vedenie LPM Ulič podalo ochranárom ruku a podniklo konkrétne kroky k prírode blízkemu hospodáreniu v lesoch

Súčasné vedenie štátneho podniku Lesopošnohospodársky majetok Ulič (LPM) obrazne i doslova podáva ruku ochrancom prírody zo Správy Národného parku Poloniny a podniká konkrétne kroky k dosiahnutiu prírode blízkeho hospodárenia v lesoch. Za posledné tri roky znížilo ročný objem ťažby z 98 000 m3 na 76 000 m3. Aktuálne pripravilo návrh zmeny platného programu starostlivosti o les tak, aby mohlo v doline Zbojského potoka, ktorá je nárazníkovou zónou projektu UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy, pestovať trvalo viacetážové porasty. Cieľom štátnych lesníkov sú priestorovo a výškovo rozvrstvené lesné porasty, pripomínajúce prírodný les.

Doporučený Riaditeľ LPM Ulič Ing. Peter Šiška Foto Jozef Marko Riaditeľ LPM Ulič Ing. Peter Šiška

Lesníci dlhodobo hospodária na tomto území trvalo udržateľným spôsobom. Dôkazom toho je skutočnosť, že za 1. československej republiky sa tu nachádzali až 900-hektárové holoruby. V súčasnosti rastú na týchto miestach práve vďaka práci niekoľkých generácií lesníkov krásne lesy. Sú také aj preto, že sme nadviazali na prácu našich predchodcov a v hospodárskych lesoch uplatňujeme maloplošné formy podrastového hospodárskeho spôsobu s maximálnou podporou prirodzenej obnovy. Teší nás, že aj líder hnutia Pro Silva Slovakia prof. Saniga ako člen odbornej komisie, ktorá posudovala hospodárenie v našich porastoch nedávno ocenil, že sú vo výbornom stave. Ani štátna správa lesného hospodárstva nenašla v našich postupoch žiadne pochybenia,“  hovorí riaditeľ LPM Ulič Ing. Peter Šiška.

Štátni lesníci z Uliča si ale uvedomujú, že hospodária v Národnom parku Poloniny a preto iniciatívne zadali odborníkom z Národného lesníckeho centra vo Zvolene spracovanie projektu zmeny programu starostlivosti o les, platného pre decénium 2014 – 2023 v lokalite Zbojský potok. Taxátori z Národného lesníckeho centra na jeseň minulého roka do návrhu zmeny programu starostlivosti o les zapracovali všetky opatrenia tak, aby boli v súlade s legislatívnymi zmenami v zákone o lesoch a v zákone o ochrane prírody a krajiny, ktoré sú platné od 1. januára 2020. Všetky navrhované postupy boli konzultované v procese prípravy a spracovania projektu s pracovníkmi Správy Národného parku Poloniny, ktorí mali možnosť ich pripomienkovať. Takú istú možnosť dostali ochranári aj počas odborného seminára o prírode blízkom hospodárení v lesoch LPM Ulič, ktorý sa uskutočnil i formou terénnych ukážok priamo v lesných porastoch v novembri 2019.

„Ak chceme dosiahnuť priestorovú a výškovú diferenciáciu existujúcich porastov a pestovať tak trvalo viacetážové lesné porasty, bude nevyhnutné predĺžiť ich obnovnú dobu zo súčasných 30 rokov na minimálne 60 rokov. V praxi to znamená, že bude potrebné skôr tieto porasty rozpracovať, aby sme ich mohli prebudovať do podoby, ktorá je v súlade s prírode blízkym spôsobom hospodárenia a predstavami ochrancov prírody a verejnosti. Zároveň sme zadali projekt na zahustenie existujúcej lesnej siete. Dostatočne hustá sieť zvážnic a lesných ciest je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme mohli v lesoch hospodáriť prírode blízkym spôsobom. Zhodujú sa na tom lesníci aj štátni ochrancovia prírody,“ dodáva Ing. P. Šiška.

Vo vedení LPM Ulič vnímajú aj dôležitý fakt, že prírode blízke hospodárenie v lesoch predstavuje zvýšené náklady na realizáciu odborných lesníckych postupov. Preto oceňujú prístup Ministerstva životného prostredia SR, s ktorým rokujú o mechanizmoch finančnej kompenzácie týchto zvýšených nákladov tak, aby sa podarilo zachovať pozíciu štátneho podniku LPM Ulič ako najväčšieho zamestnávateľa v regióne, ktorý dáva obživu 200 zamestnancom a ich rodinám.

Jozef Marko

 

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 20 február 2020 14:32
Prečítané: 449
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť si aj ďalšie povinnosti

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť…

Aktuálne

Je tu jar, zvýšené riziko vzniku požiarov na lesných pozemkoch a povinnosť ich vlastníkov a obhospodarovateľov zabezpečiť hliadkovanie a mať pripravené protipožiarne...

Prečítajte si viac
Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Aktuálne

V marcovej relácii Halali bola odvysielaná reportáž o cieľoch a aktivitách odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska, v ktorej sa vyjadrili na kameru koordinátori...

Prečítajte si viac
Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Aktuálne

Národné lesnícke centrum vo Zvolene, ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby a činnosti vo vede, výskume, vývoji, poradenstve, ďalšom vzdelávaní...

Prečítajte si viac
História: Rozvrat alebo svornosť

História: Rozvrat alebo svornosť

O čom sa píše

Náš spolupracovník Ing. Juraj Krišta, vedúci Lesnej správy Sedliská na Odštepnom závode Vranov nad Topľou š. p. LESY SR je...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk