Prihlásiť

Tatry zažili veľké upratovanie

POPRAD - V TANAP-e majú za sebou tradičné veľké upratovanie po skončení letnej turistickej sezóny. Podujatie Čisté hory sa konalo 30. septembra už po 28-krát. V dvanástich nástupných miestach na ochranných obvodoch od Oravy až po Tatranskú Javorinu vrátene liptovskej časti TANAP-u sa do čistenia vysokohorského prostredia zapojilo vyše 1800 dobrovoľníkov z radov náhodných turistov, členov turistických oddielov a skupín zamestnancov rôznych spoločností.

Viac ako polovicu tvorili mladí ľudia a žiaci základných škôl. Výnimkou ani tentoraz neboli žiaci základných škôl, s ktorými Štátne lesy TANAP-u spolupracujú v rámci lesnej pedagogiky počas celého školského roka.

„V takmer tisícke igelitových vriec sa počas uplynulej soboty vyzbieralo na značkovaných turistických chodníkoch TANAP-u približne 650 kilogramov odpadkov,“ konštatuje na margo akcie Ing. Marián Šturcel, hovorca Štátnych lesov TANAP-u.

Okrem Slovákov pomáhali od odpadkov odbremeni prírodu národného parku aj Česi a Poliaci. Tohtoročnou zvláštnosou bola štyridsačlenná skupina francúzskych študentov, ktorí v rámci týždenného pobytu v Tatranskom národnom parku pomáhajú tunajšej prírode po vetrovej kalamite výsadbou nových stromčekov. Najvýchodnejšími účastníkmi boli žiaci zo Základnej školy na Karpatskej ulici vo Svidníku, tí najzápadnejší prišli medzi českými turistami. Najstaršou zberateľkou bola 87-ročná obdivovateľka Tatier Vìra Trnková z Frýdku-Místku.

Najväčšiu čas odpadkov tvorili ako zvyčajne potravinové obaly. Najviac znečistené boli miesta s najväčšou koncentráciou turistov – od Hrebienka až po Zamkovského chatu, v okolí Štrbského plesa a Tatranskej Lomnice. Vyčisti turistické chodníky nad hornou hranicou lesa sa podarilo aj vďaka Tatranským lanovým dráham, ktoré na Hrebienok a najmä na Skalnaté pleso vyviezli čas žiackych a mládežníckych dobrovoľníkov zdarma.

Akciu priamo v teréne zabezpečovalo viac ako šes desiatok pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u a štyria pracovníci ŠOP - Správy TANAP-u.

Na Ochrannom obvode Červený Kláštor sa uskutoční akcia Čisté hory a potoky 7. októbra 2006.

bur

Prečítané: 584
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

Kauza Pečniansky les nekončí. LESY SR a Petržalka sa odvolali

O čom sa píše

Štátny podnik LESY SR sa odvolal voči júnovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava II, kde po druhý raz neuspel v spore...

Prečítajte si viac
Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

Mestské lesy Tisovec: z dreva by sme sotva vyžili

O čom sa píše

Zhruba o tretinu menej dreva oproti pôvodnému plánu vyťaží v roku 2019 vo svojich lesoch samospráva mesta Tisovec v okrese Rimavská...

Prečítajte si viac
Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

Na Slovensku sa v minulom roku spálilo menej drevnej biomasy

O čom sa píše

Ako sa uvádza v Správe o lesnom hospodárstve v SR za rok 2018, teda v Zelenej správe, celková spotreba tuhej...

Prečítajte si viac
Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

Predaj dreva na Slovensku v minulom roku vzrástol

O čom sa píše

Na internetovej stránke Energie-portal.sk je publikovaná informácia o minuloročnom predaji dreva na Slovensku. Autor čerpal so Zelenej správy za rok 2018...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk