Prihlásiť

Tatry zažili veľké upratovanie

POPRAD - V TANAP-e majú za sebou tradičné veľké upratovanie po skončení letnej turistickej sezóny. Podujatie Čisté hory sa konalo 30. septembra už po 28-krát. V dvanástich nástupných miestach na ochranných obvodoch od Oravy až po Tatranskú Javorinu vrátene liptovskej časti TANAP-u sa do čistenia vysokohorského prostredia zapojilo vyše 1800 dobrovoľníkov z radov náhodných turistov, členov turistických oddielov a skupín zamestnancov rôznych spoločností.

Viac ako polovicu tvorili mladí ľudia a žiaci základných škôl. Výnimkou ani tentoraz neboli žiaci základných škôl, s ktorými Štátne lesy TANAP-u spolupracujú v rámci lesnej pedagogiky počas celého školského roka.

„V takmer tisícke igelitových vriec sa počas uplynulej soboty vyzbieralo na značkovaných turistických chodníkoch TANAP-u približne 650 kilogramov odpadkov,“ konštatuje na margo akcie Ing. Marián Šturcel, hovorca Štátnych lesov TANAP-u.

Okrem Slovákov pomáhali od odpadkov odbremeni prírodu národného parku aj Česi a Poliaci. Tohtoročnou zvláštnosou bola štyridsačlenná skupina francúzskych študentov, ktorí v rámci týždenného pobytu v Tatranskom národnom parku pomáhajú tunajšej prírode po vetrovej kalamite výsadbou nových stromčekov. Najvýchodnejšími účastníkmi boli žiaci zo Základnej školy na Karpatskej ulici vo Svidníku, tí najzápadnejší prišli medzi českými turistami. Najstaršou zberateľkou bola 87-ročná obdivovateľka Tatier Vìra Trnková z Frýdku-Místku.

Najväčšiu čas odpadkov tvorili ako zvyčajne potravinové obaly. Najviac znečistené boli miesta s najväčšou koncentráciou turistov – od Hrebienka až po Zamkovského chatu, v okolí Štrbského plesa a Tatranskej Lomnice. Vyčisti turistické chodníky nad hornou hranicou lesa sa podarilo aj vďaka Tatranským lanovým dráham, ktoré na Hrebienok a najmä na Skalnaté pleso vyviezli čas žiackych a mládežníckych dobrovoľníkov zdarma.

Akciu priamo v teréne zabezpečovalo viac ako šes desiatok pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u a štyria pracovníci ŠOP - Správy TANAP-u.

Na Ochrannom obvode Červený Kláštor sa uskutoční akcia Čisté hory a potoky 7. októbra 2006.

bur

Prečítané: 532
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

O čom sa píše

Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko počas tlačovej konferencie ministerstva...

Prečítajte si viac
Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Aktuálne

Vo večerných správach verejnoprávnej televízie sa včera venovali zastaveniu náhodnej ťažby v Ľubochnianskej doline. Moderátor správ uviedol príspevok tvrdením, že inšpektori...

Prečítajte si viac
Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Aktuálne

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR opakovane vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v...

Prečítajte si viac
Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Aktuálne

Legendárny MODUS má v jednej piesni text, ktorý je založený na tom, že „keď sa raz oči dohodnú“, je z toho láska...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk