Prihlásiť

Štátnym lesníkom z TANAP-u prípravu na letnú sezónu skomplikovala novela zákona o ochrane prírody

V Tatranskom národnom parku skončila sezónna uzávera turistických chodníkov. V praxi to znamená, že návštevníci môžu od 15. júna využívať kompletne všetky značkované chodníky, vrátane prechodov cez vysokohorské sedlá a trás, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty. Na území Vysokých a Belianskych Tatier majú turisti k dispozícii okolo 350 kilometrov značených turistických trás, ďalších cez 330 kilometrov sa nachádza v Západných Tatrách. Verejnosť o tom informovali Štátne lesy TANAP-u prostredníctvom Martiny Petránovej, koordinátorky vonkajšej komunikácie.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Okrem toho Štátne lesy TANAP-u ako správca turistickej a informačnej siete na území Tatranského a časti Pieninského národného parku zabezpečujú aj značenie turistických chodníkov v oblasti Spišskej Magury a Pienin. Celkovo je v ich správe viac ako 800 kilometrov značených turistických trás, z toho na vyše tristo sa vzťahuje sezónna uzávera. V rámci nich návštevníkom Tatranského národného parku ponúkajú aj osem náučných chodníkov.

„Tešíme sa, že aj napriek zložitým podmienkam sa nám stále darí udržať primeraný stav značených turistických chodníkov. Tento rok nám prípravu na letnú sezónu skomplikovala novela zákona o ochrane prírody, podľa ktorej sme museli požiadať o udelenie príslušných súhlasov a výnimiek, aby sme vôbec mohli vykonávať všetky práce nevyhnutné pri starostlivosti o turistické trasy. Žiaľ, ešte ani v tejto chvíli nie je proces ukončený, a tak by sme chceli návštevníkov poprosiť o istú dávku trpezlivosti a porozumenia. Hneď, ako to bude možné, pristúpime k odstraňovaniu prípadných nedostatkov,“ konštatuje Peter Spitzkopf, vedúci odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u. 

Starostlivosť o turistické chodníky zabezpečuje Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u spoločne s jednotlivými ochrannými obvodmi. Bežnú údržbu vykonávajú zamestnanci priebežne na všetkých značených turistických trasách počas celého roka. Pravidelne pred štartom letnej turistickej sezóny si jednotlivé úseky turistických chodníkov postupne prechádzajú a prípadné nedostatky odstraňujú. Vo vyšších polohách, kde aj v tomto období stále panujú zimné podmienky, tak ale budú môcť urobiť až vtedy, keď zíde sneh. Okrem toho pracovníci Strediska terénnych služieb každoročne kompletne obnovia jednu zo štyroch značiek, tentokrát to bude zelená.

Okrem bežných investícií do údržby turistických chodníkov návštevníkov už toto leto istotne poteší vynovený náučný chodník v Zadných Meďodoloch, kde sa Štátne lesy TANAP-u chystajú vymeniť staré infotabule za nové a pribudnúť by mala tiež nová panoramatická tabuľa. Počas letných mesiacov chcú vymeniť i viaceré staré mosty, v pláne je aj dláždenie chodníkov, ktoré čaká najmä oravskú časť Tatranského národného parku. Horolezci určite ocenia nové podložky pod stany, ktoré ešte na jeseň stihli Štátne lesy TANAP-u osadiť v lokalite vysokohorského táboriska v Bielovodskej doline. Ďalšia dobrá správa prichádza z Pienin, kde bude po minuloročnej pauze opäť otvorený autokemping v Červenom Kláštore. Po rekonštrukcii zatekajúcich striech na sociálnych zariadeniach Štátne lesy TANAP-u ako jeho prevádzkovateľ do budúcna uvažujú i nad rozšírením a skvalitnením služieb pre návštevníkov Pieninského národného parku.

Prečítané: 476
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Všimli sme si: Vlastníci lesov majú svoju omladinu

Všimli sme si: Vlastníci lesov majú svoju omladinu

O čom sa píše

Stránky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na sociálnej sieti informujú o stretnutí súkromných vlastníkov...

Prečítajte si viac
Vojenskí lesníci vypestujú tento rok milión sadeníc, v budúcich rokoch ešte viac – 1,6 milióna ročne

Vojenskí lesníci vypestujú tento rok milión sadeníc, v budúcich rokoch ešte viac…

O čom sa píše

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR vypestuje v roku 2020 približne milión sadeníc buka a ihličnanov, ktoré budú základom pre budúce generácie...

Prečítajte si viac
Historické maximá v love diviakov. Poľovníci pripravujú predaj diviny v koži prostredníctvom webovej aplikácie

Historické maximá v love diviakov. Poľovníci pripravujú predaj diviny v koži prostredníctvom…

Aktuálne

Slovenskí poľovníci dosahujú v love diviakov historické maximá, za štyri mesiace sezóny ich ulovili 18-tisíc. Za jún to predstavovalo 180...

Prečítajte si viac
Priaznivá lesnícka bilancia za rok 2019 na Slovensku: ťažba klesla a bola nižšia ako ročný prírastok dreva, lesnatosť stúpla a zásoby dreva sú najvyššie v histórii

Priaznivá lesnícka bilancia za rok 2019 na Slovensku: ťažba klesla a bola…

Aktuálne

Ťažba dreva na Slovensku sa vlani znížila na 9,2 milióna m3, čo je najmenej za posledné štyri roky. Medziročne sa...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex