Prihlásiť

Slovensko otvára revíziu dokumentov národného systému certifikácie lesov

Cieľom v poradí tretej revízie Slovenského systému certifikácie lesov (SFCS) je implementácia nových vedeckých poznatkov, záverov medzinárodných dohovorov, vzťahujúcich sa k obhospodarovaniu lesov, zmien vyplývajúcich z požiadaviek medzinárodnej Rady PEFC a národnej legislatívy, ako i praktických skúseností z doterajšieho využívania národného certifikačného systému. Uvádza sa to v tlačovej správe PEFC Slovensko.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Na základe požiadaviek medzinárodnej Rady PEFC je potrebné normatívne dokumenty národných lesných certifikačných schém preskúmať v pravidelných intervaloch. Aktuálna verzia SFCS bola uznaná medzinárodnou Radou PEFC 14. január 2016 na obdobie 5 rokov. 

Rozsah a časový harmonogram revízie je rozpracovaný v Obsahovom zámere revízie dokumentov SFCS, ktorý schválila Rada PEFC Slovensko.  Proces revízie dokumentov SFCS je otvorený pre všetky záujmové skupiny prostredníctvom nominovania svojich zástupcov za členov technickej komisie, pripomienkovania rozsahu a procesu revízie, ako i pripomienkovania vytvoreného návrhu technických dokumentov v procese verejných konzultácii. 

Nominácie za členov technickej komisie s uvedením ich odborného zamerania alebo predmetu záujmu a pripomienky k rozsahu a procesu revízie dokumentov SFCS môžete zasielať do 29. februára 2020 písomne alebo elektronicky: PEFC Slovensko T. G. Masaryka 24 960 01 Zvolen, info@pefc.sk.  

Informácie o revízii SFCS a jej postupy sú dostupné na:

www.pefc.sk/dokumenty sfcs/tvorbadokumentov/revizia-sfcs-2019-2021

PEFC Slovensko je nezávislá organizácia, ktorej cieľom je podpora trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, spotreby dreva ako ekologicky obnoviteľného zdroja, výrobkov z dreva, ochrany prírody a trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti. Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov je založené na environmentálne a sociálne prínosnom a ekonomicky životaschopnom obhospodarovaní lesov pre súčasné a budúce generácie. PEFC Slovensko je súčasťou globálneho certifikačného systému PEFC so sídlom v Ženeve a prestavuje národný riadiaci orgán PEFC na Slovensku. V súčasnosti je celosvetovo v schéme PEFC certifikovaných viac ako 300 mil. ha lesov a viac ako 20 000 spracovateľských a obchodných spoločností je držiteľmi certifikátov spotrebiteľského reťazca. Na Slovensku je v schéme PEFC certifikovaných viac ako 60% výmery lesov a takmer 130 spoločností preukazuje svoju spoločenskú zodpovednosť prostredníctvom zapojenia sa do certifikácie PEFC spotrebiteľského reťazca, čím vytvárajú dodávateľský reťazec ponúkajúci na trh výrobky z dreva a papiera z trvalo udržateľných zdrojov. 

Naposledy zmenené: utorok, 10 december 2019 14:19
Prečítané: 392
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

Aktuálne

Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen a Technická univerzita vo Zvolene už niekoľko rokov prevádzkujú sieť meteorologických staníc...

Prečítajte si viac
Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Aktuálne

Po aktivácií štátnych e-schránok pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri, prichádza druhá vlna ich aktivácie, týkajúca sa tentoraz právnických osôb...

Prečítajte si viac
Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Aktuálne

Takýto odkaz dnes vyslala ministrovi životného prostredia v tlačovej spáve so svojím stanoviskom odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA k jeho medializovanému...

Prečítajte si viac
Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť a konflikty

Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť…

O čom sa píše

Absolvent lesníckej fakulty Jaroslav Dutko z Humenného zareagoval na sociálnej sieti na mediálne prezentovaný zámer ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk