Prihlásiť

Prikrmovať zver môžu iba lesníci, poľovníci a vlastníci lesov. Neodborné prikrmovanie zveri škodí

Neodborné prikrmovanie zveri môže viesť k jej úmrtiu. Pre agentúru SITA to povedal zoológ Jozef Hybler. Povolenie prikrmovať zver vo Vysokých Tatrách majú iba pracovníci Štátnych lesov TANAP-u, poľovníci a súkromní vlastníci lesov. Aj napriek všeobecne záväznému nariadeniu mesta Vysoké Tatry, ktoré zakazuje prikrmovanie divej zveri, však niektorí obyvatelia nariadenie nerešpektujú a zvieratám v blízkosti obydlí nechávajú jedlo.

Doporučený Tatranské kamzíky Foto Marcel Tobis Tatranské kamzíky

V správe agentúry SITA sa ďalej uvádza, že ak zviera zje nevhodnú stravu, môžu mu to prekysliť organizmus, čo ohrozuje jeho zdravotný stav a v niektorých prípadoch vedie aj k jeho úmrtiu. „Keď ľudia vidia v blízkosti príbytkov divú zver, myslia si, že zviera potrebuje pomoc a tak mu často poskytnú stravu. V skutočnosti mu tým viac škodia, ako pomáhajú. Zaznamenali sme prípady, keď ľudia dali jelenej zveri pomaranč či jablká, čo pre ňu nie je vhodná strava,“ hovorí Jozef Hybler. Lesná zver sa do intravilánov miest a obcí zvyčajne uteká ukryť pred predátormi, najmä vlkmi.

Štátne lesy TANAP-u sa stravou pre zimné prikrmovanie zaoberajú už v lete. Tento rok pripravili pre jeleniu zver viac než tisíc balíkov sena, ovos či sušenú jarabinu. Každý balík sena váži približne 200 kilogramov. Nepriamo tak podporujú aj prikrmovanie inej zveri a vtákov, ktoré ovos konzumujú prirodzene a zo sena si dokážu vyďobať zrno. Kamzíkom lesníci pripravujú soľ na lízanie.

Potravu pre zvery zvykneme každoročne umiestňovať na tie isté miesta. Zvieratá ich už poznajú a tak sa k nim vydávajú s očakávaním získania potravy. Miesta sme museli voliť tak, aby boli v závetrí. Ak by neboli, napadá na potravu sneh a tá splesnivie,“ cituje SITA Jozefa Hyblera. Lesníci pritom zohľadňujú aj prístupnosť terénu pre staršie a slabšie jedince.

Ak je vrchná vrstva snehu zamrznutá, kamzíky sa cez ňu dostávajú veľmi ťažko. V minulosti sme mali množstvo prípadov úmrtí kamzíkov, ktoré sa šmykli a padli zo skál. Snažíme sa preto takýmto prípadom predchádzať,“ dodáva Jozef Hybler.

 

Prečítané: 804
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

Aktuálne

Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen a Technická univerzita vo Zvolene už niekoľko rokov prevádzkujú sieť meteorologických staníc...

Prečítajte si viac
Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Aktuálne

Po aktivácií štátnych e-schránok pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri, prichádza druhá vlna ich aktivácie, týkajúca sa tentoraz právnických osôb...

Prečítajte si viac
Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Aktuálne

Takýto odkaz dnes vyslala ministrovi životného prostredia v tlačovej spáve so svojím stanoviskom odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA k jeho medializovanému...

Prečítajte si viac
Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť a konflikty

Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť…

O čom sa píše

Absolvent lesníckej fakulty Jaroslav Dutko z Humenného zareagoval na sociálnej sieti na mediálne prezentovaný zámer ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk