Prihlásiť

Postreky proti mníške sú stopnuté, úrady ale žiadne rozhodnutia nevydali

Slovenská inšpekcia životného prostredia vydala v piatok 10. mája zákaz aplikácie postrekov proti mníške veľkohlavej až do objasnenia veci pre Vojenské lesy a majetky, š.p. a pre LESY SR, š.p. Vyjadrenie Slovenskej inšpekcie životného prostredia prišlo po tom, ako ochranárske organizácie My sme les a združenie VLK upozornili na to, že Vojenské lesy a majetky, š.p. chcú postrekovať už v pondelok 13. mája v Šenkvickom háji.

Doporučený Húsenica mníšky veľkohlavej Foto LOS NLC Húsenica mníšky veľkohlavej

Ochranári tvrdia, že postrek by zabil okrem škodcu aj chránené druhy motýľov, takže lesníci musia mať výnimku z Ministerstva životného prostredia SR. Podľa správy TASR vojenskí lesníci na otázku, či takú výnimku majú, priamo neodpovedali. Envirorezort takúto žiadosť od nich neeviduje. „Vojenské lesy a majetky SR, š.p. nemajú úmysel usmrcovať chránené druhy živočíchov, ale vykonať ochranu biotopu proti mníške veľkohlavej, ktorá nie je chráneným živočíchom,“ uviedla v stanovisku pre masmédiá hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková. Zdôrazňuje, že nejde o použitie chemickej látky, ale biologického prípravku.

Ministerstvo životného prostredia SR k možnému porušeniu zákona o ochrane přírody a krajiny v prípade aplikácie postrekov tohoto biologického prípravku vydalo pre TASR nasledujúce stanovisko: „Zákon hovorí jasne, že tak nemôžu urobiť v 2. stupni ochrany přírody bez súhlasu orgánu ochrany prírody ani na ploche menšej ako 2 ha, ak ide o územie európskeho významu. Porušenie bude posudzovať Slovenská inšpekcia životného prostredia v zmysle ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny.“

Zákaz postrekov, ktorý vydala Slovenská inšpekcia životného prostredia sa  vzťahuje nielen na územie, obhospodarované Vojenskými lesmi a majetkami SR š.p. v Šenkvickom háji, ale aj  na plánované postreky v dubových lesoch, obhospodarovaných štátnym podnikom LESY SR, konkrétne odštepnými závodmi Šaštín, Smolenice, Topolčianky a Levice. „Použitie postrekov považuje Ministerstvo životného prostredia SR za krajné riešenie. Vždy je potrebné hľadať iné, prírode bližšie a ekologickejšie spôsoby, ak treba zabezpečiť aktívny manažment lesov,“ uvádza rezort životného prostredia v stanovisku pre masmédiá.

Agentúra TASR ďalej zverejnila prehľad území, na ktorých žiadajú lesníci o povolenie postrekov a prehľad úradov, ktoré vydávajú príslušné povolenia:

LESY SR:

- Budmerice – 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok

- Vištuk - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok

- Báhoň - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok

- Suchá nad Parnou - 1. stupeň ochrany územia – ÚKSUP

- Hlohovec - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Hlohovec

- Dolný Ďur - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra

- Čifáre - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra

- Mochovce - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra

- Nevidzany - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra

- Tehla - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra

Vojenské lesa a majetky, š.p.:

- Veľké Šenkvice - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok

Podľa Štátnej ochrany prírody SR nemá prípravok Biobit XL v platnej legislatíve zakotvené povolenie pre leteckú aplikáciu, preto ho môžu lesníci použiť len v prípade, že súhlas udelí v 1. stupni územnej ochrany Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSUP) alebo príslušný okresný úrad (v 2. stupni ochrany). Ten si však žiada odborné stanovisko od štátnych ochranárov, ktorí s vykonaním postrekov – pozemných ani leteckých – nesúhlasili.

„ŠOP SR vydala v apríli dve odborné stanoviská k leteckej aplikácii chemickej látky v dubových lesoch proti mníške veľkohlavej, a to na žiadosť OÚ Nitra a OÚ Bratislava, kde obhospodarovateľom lesa, t.j. primárnym žiadateľom bol š. p. LESY SR. V oboch skonštatovalo, že plánovaná letecká aplikácia prípravku na ochranu rastlín BIOBIT XL proti kalamitnému premnoženiu mníšky veľkohlavej v dotknutých územiach európskeho významu bude mať pravdepodobne významný negatívny vplyv na obe tieto územia sústavy Natura 2000,“ uvádza vo svojom stanovisku Štátna ochrana přírody SR.

K pozemnému postreku, o ktorý žiadajú Vojenské lesy a majetky, vydá stanovisko Správa CHKO Malé Karpaty najskôr 13. mája. „V ňom okrem iného bude uvedené, že š. p. VLM plánujú postrek v území európskeho významu. Z toho dôvodu je potrebné, aby pred jeho realizáciou získali odborné stanovisko orgánu ochrany prírody v zmysle § 28 ods. 4 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov,“ uviedla v stanovisku ŠOP SR.

Podľa zverejnených informácií okresné úrady ani ÚKSUP zatiaľ nevydali žiadne rozhodnutie, týkajúce sa povolenia alebo nepovolenia postrekov v žiadaných oblastiach…

 

Prečítané: 423
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za hranice

ZSD SR: Čo najviac kvalitného dreva spracujme doma a nevyvážajme prácu za…

O čom sa píše

Spracovatelia dreva na Slovensku majú podľa slov generálneho sekretára Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Petra Zemaníka v súčasnosti veľký problém s kvalitou...

Prečítajte si viac
Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100 miliónov kubíkov kalamitného dreva

Lykožrút ničí lesy aj vo Francúzsku, v Európe je odhadom až 100…

O čom sa píše

Dlhé obdobie horúceho a suchého počasia prinieslo do východneho Francúzska najhoršie podkôrnikovú kalamity za posledných 20 rokov. Lykožrúty ničia ihličnaté...

Prečítajte si viac
Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Zádrhely v rokovaniach o Karpatských bukových pralesoch pokračujú

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia SR v apríli tohto roka pre masmédiá vyhlásilo, že hranice Karpatských bukových pralesov budú vytýčené načas, pretože envirorezort...

Prečítajte si viac
Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

Negatíva vývozu dreva zo Slovenska sa darí znižovať, tvrdí agrorezort

O čom sa píše

V roku 2018 bolo zo Slovenska vyvezených  2 099 000 m³ surového dreva, čo bolo o 83 000 m³ viac ako v...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk