Prihlásiť

Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Takýto odkaz dnes vyslala ministrovi životného prostredia v tlačovej spáve so svojím stanoviskom odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA k jeho medializovanému zámeru, aby boli všetky pozemky v národných parkoch v štátnom vlastníctve. Tlačovú správu zverejňujeme v celom rozsahu.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Odborná platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska hodnotí zámer ministra životného prostredia SR Jána Budaja postupne dosiahnuť odkúpením alebo zámenou, aby boli pozemky vo všetkých národných parkoch na Slovensku v štátnom vlastníctve, ako nesprávny a nereálny. Minister J. Budaj prezentoval, že sa najskôr zameria na odkúpenie alebo zámenu pozemkov, ktoré majú byť v bezzásahovej zóne s 5. stupňom ochrany a následne chce pristúpiť k odkúpeniu území v 3. a 4. stupni ochrany prírody v národných parkoch. Vyjadril sa, že príkladom mu je Česko, kde to už dosiahli.

„Odporúčame pánovi ministrovi, aby vzal do úvahy, že viac ako polovica lesov v našej republike sú lesy neštátne a bez slušnej dohody s ich vlastníkmi nie je možné dosiahnuť žiadne zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu kvality ich ochrany. Títo vlastníci dlhodobo deklarujú pripravenosť byť aktívnymi nositeľmi zlepšení a súčasťou zmien, ktoré k nim povedú. Narážajú však práve na ministerstve životného prostredia na nezáujem, neodôvodnené predsudky a často aj jednostranné rozhodnutia, prijímané nie na základe faktov, ale ideológií, ktoré sú ohrozením našej prírody.

Vyzývame preto pána ministra, aby skôr, než príjme akékoľvek rozhodnutia, ovplyvňujúce majetkovú podstatu našich lesov, začal skutočný dialóg s predstaviteľmi ich vlastníkov, pretože náš spoločný cieľ - zdravé, krásne a produkčné lesy, poskytujúce svoje úžitky všetkým občanom, ho ako predstaviteľa štátnej moci k tomu zaväzuje.

Vlastníci lesov už dokázali, že sú schopní sa o svoj lesný majetok zodpovedne a odborne postarať, pokiaľ im to bolo umožnené a nezačali byť obmedzovaní výkonom štátnej ochrany prírody. Majú silný vzťah k lesnému majetku, prenášaný na slovenskom vidieku z pokolenia na pokolenie, odmietajú akýkoľvek spôsob nátlaku na jeho vyvlastnenie a naopak, chcú ho potvrdiť aj v národných parkoch v rámci možností, ktoré im dáva zákon o ochrane prírody a krajiny vo forme zmluvnej starostlivosti o chránené územia.

Odporúčame tento spôsob aj preto, že z hľadiska finančných možností je výkup všetkých neštátnych lesných pozemkov v národných parkoch nereálny a rovnako nie je možné ani zameniť všetky neštátne pozemky v týchto veľkoplošných chránených územiach za iné náhradné pozemky, pretože vlastníci lesných pozemkov napríklad na Liptove nemajú z pochopiteľných dôvodov záujem o náhradné pozemky v inom vzdialenom regióne, mimo ich domova,“ hovorí predseda Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Juraj Vanko.

Platforma dodáva, že informácia ministra životného prostredia J. Budaja o tom, že ním prezentovaný zámer sa podarilo už dosiahnuť v Česku, sa podľa vyjadrenia predsedu českého Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Františka Kučeru nezakladá na pravde. Navyše ide na Slovensku o výmeru desiatok tisíc hektárov neštátnych lesných pozemkov v národných parkoch, ktorých predpokladaná výkupná cena dosahuje desiatky miliárd eur, ktoré náš štát potrebuje na riešenie iných, naliehavejších problémov.

 

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 28 máj 2020 15:22
Prečítané: 999
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Postreh: Na Slovensku robia nezmyselné legislatívne predpisy z lesníkov naničhodníkov, vyspelá Európa seriózne zachraňuje lesy

Postreh: Na Slovensku robia nezmyselné legislatívne predpisy z lesníkov naničhodníkov, vyspelá Európa…

O čom sa píše

Ing. Róbert Gombárik, predseda pozemkového spoločenstva Urbársky spolok obce Nižná Boca, píše v aktuálnom statuse na svojom profile na sociálnej sieti...

Prečítajte si viac
Príbeh: O malom chlapcovi, cisárových nových šatách a lesníckej nádeji

Príbeh: O malom chlapcovi, cisárových nových šatách a lesníckej nádeji

Aktuálne

Pred ôsmimi rokmi vošiel do lesníckej kancelárie v Tatranskej Javorine chlapec s mamkou. Mal iba dvanásť rokov. Opýtal sa lesníka, sediaceho za...

Prečítajte si viac
Vlastníci lesov doplnia protestnú nótu pre Európsku komisiu o poznatky o byrokratickej šikane

Vlastníci lesov doplnia protestnú nótu pre Európsku komisiu o poznatky o byrokratickej…

Aktuálne

Téme hlucháňa by sa mali venovať zainteresované ministerstvá na pracovnom stretnutí na envirorezorte. Následne sa uskutoční aj videokonferencia s Európskou...

Prečítajte si viac
Názor: Zelený les, ktorý vypestovali lesníci, potrebuje prácu lesníkov

Názor: Zelený les, ktorý vypestovali lesníci, potrebuje prácu lesníkov

O čom sa píše

K napísaniu týchto pár riadkov ma inšpirovala iniciatíva kolegu Daniela Rimarčíka. Počas mojich štúdií na vtedajšej VŠLD som pod týmto menom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex