Prihlásiť

Ochrana lesov a biodiverzita medzi prioritami programového obdobia 2021 - 2027

Finalizáciu investičných priorít Slovenskej republiky na roky 2021 až 2027, podklady k ostatným prvkom dohody s EÚ a následne aj operačné programy plánuje Vláda SR schváliť koncom roka. Uvádza sa to v dokumente, spracovanom na Ministerstve financií SR s názvom Národný program reforiem Slovenskej republiky 2020, ktorý vládny kabinet schválil v pondelok 18. mája. Informáciu zverejnila tlačová agentúra TASR na svojej internetovej stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„Top prioritou Slovenska zostáva aj pre budúce programové obdobie oblasť vzdelávania,“ píše sa v materiáli, ktorý cituje TASR. V rámci tejto oblasti sú najväčšími výzvami inklúzia marginalizovaných rómskych komunít, nedostatok škôlok, nesúlad zručností žiakov s potrebami trhu práce, odlev mozgov do zahraničia, či potreba celoživotného vzdelávania vzhľadom na tlak automatizácie.

V druhom rade chce vládna garnitúra z eurofondov podporiť trh práce. „Výzvami pre financovanie z politiky súdržnosti sú najmä dlhodobá nezamestnanosť a participácia žien starajúcich sa o malé deti,“ dodalo ministerstvo v materiáli.

Najdôležitejšie priority v programovom období 2021 - 2027 uzatvára skupina oblastí, a to životné prostredie, inovačná aktivita a mobilita práce a kapitálu. Z oblasti životného prostredia Slovensko zaostáva hlavne v kvalite ovzdušia, v oblasti manažmentu odpadových vôd a odpadového hospodárstva. „K tomu musíme pridať aj špecifický záujem Slovenska v oblasti ochrany lesov a biodiverzity a prioritný EÚ cieľ na ďalšom znižovaní energetickej náročnosti a zvyšovaní podielu obnoviteľných zdrojov energie,“ vyberá TASR z dokumentu ministerstva financií.

Pre mobilitu práce a kapitálu je pre Slovensko výzvou ponuka nájomného bývania a dopravná infraštruktúra na národnej aj regionálnej úrovni. V prípade inovačnej aktivity sa chce vláda zamerať na podnikový výskum a vývoj, ale aj jeho podhubie v podobe kvalitných univerzít a verejných výskumných inštitúcií.

Pre úspešnú impletementáciu eurofondov vláda navrhuje napríklad minimalizovať administratívnu náročnosť čerpania, automaticky aplikovať zjednodušené vykazovanie výdavkov, v rámci pravidla flexibility presunúť časť prostriedkov aj do Bratislavského kraja, či výraznejšie prepojenie aktivít financovaných v rámci politiky súdržnosti s Národným programom reforiem.

Na zjednodušenie implementácie a zvýšenie transparentnosti čerpania eurofondov sa vláda v programovom vyhlásení zaviazala k realizácii konkrétnych opatrení. Medzi nimi sú napríklad zjednodušenie postupov implementácie projektov pre prijímateľov, zjednotenie a sprehľadnenie metodického prostredia pre implementačné orgány i prijímateľov, či zavedenie centrálneho registra hodnotiteľov a prísnych kritérií na odborných hodnotiteľov, dodáva vo svojej správe TASR.

Prečítané: 387
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Príklad z Javorníkov: Ak chceme zachovať zelené lesy, nutný je aktívny prístup, nie ničnerobenie

Príklad z Javorníkov: Ak chceme zachovať zelené lesy, nutný je aktívny prístup…

O čom sa píše

Javorníky sú pohorie, ktoré tvorí na západe časť štátnej hranice medzi Slovenskom a Českom. Sú geomorfologickým celkom Slovensko-moravských Karpát. Rozprestierajú...

Prečítajte si viac
Slovenská poľovnícka komora: Europoslanec zavádza a klame. Martin Hojsík: Som sklamaný

Slovenská poľovnícka komora: Europoslanec zavádza a klame. Martin Hojsík: Som sklamaný

O čom sa píše

Krátko po tom, čo sa koncom júna objavil pozitívny prípad AMO u diviačej zveri v okrese Rimavská Sobota, zverejnil europoslanec...

Prečítajte si viac
Mikroregión Terchovská dolina za prírodný, nie národný park

Mikroregión Terchovská dolina za prírodný, nie národný park

Aktuálne

V obci Stráža sa dnes uskutočnilo Valné zhromaždenie Združenia obcí Mikroregión Terchovská dolina, zoskupujúce 17 obcí s počtom viac ako 30 tisíc...

Prečítajte si viac
Poznámka: Prečo majú byť z lesníkov kajúcnici?!

Poznámka: Prečo majú byť z lesníkov kajúcnici?!

O čom sa píše

Keď sa stretávam s lesníkmi, ktorí sú už nejaké to desaťročie na dôchodku a prežili celý svoj profesijný život v lese a prácou pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex