Prihlásiť

Ochrana lesov a biodiverzita medzi prioritami programového obdobia 2021 - 2027

Finalizáciu investičných priorít Slovenskej republiky na roky 2021 až 2027, podklady k ostatným prvkom dohody s EÚ a následne aj operačné programy plánuje Vláda SR schváliť koncom roka. Uvádza sa to v dokumente, spracovanom na Ministerstve financií SR s názvom Národný program reforiem Slovenskej republiky 2020, ktorý vládny kabinet schválil v pondelok 18. mája. Informáciu zverejnila tlačová agentúra TASR na svojej internetovej stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„Top prioritou Slovenska zostáva aj pre budúce programové obdobie oblasť vzdelávania,“ píše sa v materiáli, ktorý cituje TASR. V rámci tejto oblasti sú najväčšími výzvami inklúzia marginalizovaných rómskych komunít, nedostatok škôlok, nesúlad zručností žiakov s potrebami trhu práce, odlev mozgov do zahraničia, či potreba celoživotného vzdelávania vzhľadom na tlak automatizácie.

V druhom rade chce vládna garnitúra z eurofondov podporiť trh práce. „Výzvami pre financovanie z politiky súdržnosti sú najmä dlhodobá nezamestnanosť a participácia žien starajúcich sa o malé deti,“ dodalo ministerstvo v materiáli.

Najdôležitejšie priority v programovom období 2021 - 2027 uzatvára skupina oblastí, a to životné prostredie, inovačná aktivita a mobilita práce a kapitálu. Z oblasti životného prostredia Slovensko zaostáva hlavne v kvalite ovzdušia, v oblasti manažmentu odpadových vôd a odpadového hospodárstva. „K tomu musíme pridať aj špecifický záujem Slovenska v oblasti ochrany lesov a biodiverzity a prioritný EÚ cieľ na ďalšom znižovaní energetickej náročnosti a zvyšovaní podielu obnoviteľných zdrojov energie,“ vyberá TASR z dokumentu ministerstva financií.

Pre mobilitu práce a kapitálu je pre Slovensko výzvou ponuka nájomného bývania a dopravná infraštruktúra na národnej aj regionálnej úrovni. V prípade inovačnej aktivity sa chce vláda zamerať na podnikový výskum a vývoj, ale aj jeho podhubie v podobe kvalitných univerzít a verejných výskumných inštitúcií.

Pre úspešnú impletementáciu eurofondov vláda navrhuje napríklad minimalizovať administratívnu náročnosť čerpania, automaticky aplikovať zjednodušené vykazovanie výdavkov, v rámci pravidla flexibility presunúť časť prostriedkov aj do Bratislavského kraja, či výraznejšie prepojenie aktivít financovaných v rámci politiky súdržnosti s Národným programom reforiem.

Na zjednodušenie implementácie a zvýšenie transparentnosti čerpania eurofondov sa vláda v programovom vyhlásení zaviazala k realizácii konkrétnych opatrení. Medzi nimi sú napríklad zjednodušenie postupov implementácie projektov pre prijímateľov, zjednotenie a sprehľadnenie metodického prostredia pre implementačné orgány i prijímateľov, či zavedenie centrálneho registra hodnotiteľov a prísnych kritérií na odborných hodnotiteľov, dodáva vo svojej správe TASR.

Prečítané: 265
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LPM Ulič: Nové vedenie podá trestné oznámenie, bývalé vedenie obvinenia odmieta

LPM Ulič: Nové vedenie podá trestné oznámenie, bývalé vedenie obvinenia odmieta

Aktuálne

Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič vykonáva kontrolu hospodárenia bývalého vedenia. Odhalili sa pritom škody presahujúce milión eur. Nové vedenie...

Prečítajte si viac
Po lykožrútovi sa pustil do tatranských lesov aj tvrdoň

Po lykožrútovi sa pustil do tatranských lesov aj tvrdoň

Aktuálne

Tatranský les má po lykožrútovi smrekovom ďalšieho škodcu - tvrdoňa smrekového, ktorý ohrýza kôru mladých ihličnatých stromov - smrekov, borovíc...

Prečítajte si viac
Fabova hoľa: Bijú sa tu zákony a odskáče si to lesník

Fabova hoľa: Bijú sa tu zákony a odskáče si to lesník

O čom sa píše

V roku 2004 lesníci a ochranári riešili na Fabovej holi dilemu. Vetrová kalamita spôsobila, že obidve skupiny stáli pred kardinálnou otázkou –...

Prečítajte si viac
Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk