Prihlásiť

Obhospodarovatelia lesov majú novú šancu investovať do lesníckych technológií

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aktuálne upozorňuje obhospodarovateľov lesov prostredníctvom masmédií na to, že do polovice septembra tohto roka je možné podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok na základe výzvy, vyhlásenej v júni 2019, na Podporu investícií do lesníckych technológií a spracovania dreva, do mobilizácie lesníckych výrobkov a ich uvádzania na trh v rámci Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020.  

Doporučený Ilustračné foto LF TUZVO Ilustračné foto LF TUZVO

V správe TASR sa uvádza, že podľa agrorezortu je termín podávania a prijímania žiadosti o nenávratný finančný príspevok stanovený na obdobie od 19. augusta do 13. septembra 2019. Pre menej rozvinuté regióny je vyčlenených indikatívne 14 331 000 eur. Pre viac rozvinuté, respektíve ostatné regióny (Bratislavský kraj), 669 000 eur. Minimálna výška oprávnených výdavkov na jeden projekt je 10 000 eur a maximálna 400 000 eur.

"Súkromní majitelia lesov aj ich združenia sú oprávnenými žiadateľmi, ak sú mikro, malými alebo strednými podnikmi. Na stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry sú pri výzve zverejnené všetky potrebné dokumenty i metodické materiály pre potenciálnych žiadateľov," uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka s tým, že informačné aktivity organizuje Národná sieť rozvoja vidieka SR.

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska pre TASR uviedla, že v programovom období 2014 - 2020 uvítala možnosť získať podporu, najmä ak bola na európskej úrovni zacielená na zvýšenie ekonomickej hodnoty lesa. To sa malo dosiahnuť jeho lepším obhospodarovaním, pričom investície do strojného zariadenia na ťažbu a do postupov ťažby by mali byť šetrné voči pôde a zdrojom, uviedol jej predseda Milan Ovseník.

V súvislosti s uvedeným opatrením je únia nespokojná, podľa jej názoru napríklad s povýšením prioritizácie na druh zariadenia, a nie na to, v akom rozsahu danému podniku pomôže technika zlepšiť obhospodarovanie. "Nie každý podnik alebo obhospodarovateľ potrebuje traktor či lesnícky stroj typu harvestor, ale možno investíciu do štiepača dreva a vybudovania prístrešku na odvoznom mieste," povedal Ovseník. Takto by podľa neho mohol lepšie zhodnotiť produkovanú drevnú hmotu a začať vyrábať sortiment ako štiepané palivové drevo. To miestni ľudia, mnohí členovia urbáru a prevažne starší občania veľmi ocenia a obhospodarovateľ zužitkuje všetko, čo vyprodukoval .

Napriek tomu hodnotí únia výzvy za dobré aj z pohľadu zvýšenia alokácie na opatrenie v Programe rozvoja vidieka, ktoré môžu pomôcť zlepšiť situáciu aj technickom a technologickom vybavení, ktoré je podľa nej často na úrovni minulého storočia.

Prečítané: 683
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk