Prihlásiť

Obhospodarovatelia lesov majú novú šancu investovať do lesníckych technológií

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aktuálne upozorňuje obhospodarovateľov lesov prostredníctvom masmédií na to, že do polovice septembra tohto roka je možné podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok na základe výzvy, vyhlásenej v júni 2019, na Podporu investícií do lesníckych technológií a spracovania dreva, do mobilizácie lesníckych výrobkov a ich uvádzania na trh v rámci Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020.  

Doporučený Ilustračné foto LF TUZVO Ilustračné foto LF TUZVO

V správe TASR sa uvádza, že podľa agrorezortu je termín podávania a prijímania žiadosti o nenávratný finančný príspevok stanovený na obdobie od 19. augusta do 13. septembra 2019. Pre menej rozvinuté regióny je vyčlenených indikatívne 14 331 000 eur. Pre viac rozvinuté, respektíve ostatné regióny (Bratislavský kraj), 669 000 eur. Minimálna výška oprávnených výdavkov na jeden projekt je 10 000 eur a maximálna 400 000 eur.

"Súkromní majitelia lesov aj ich združenia sú oprávnenými žiadateľmi, ak sú mikro, malými alebo strednými podnikmi. Na stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry sú pri výzve zverejnené všetky potrebné dokumenty i metodické materiály pre potenciálnych žiadateľov," uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka s tým, že informačné aktivity organizuje Národná sieť rozvoja vidieka SR.

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska pre TASR uviedla, že v programovom období 2014 - 2020 uvítala možnosť získať podporu, najmä ak bola na európskej úrovni zacielená na zvýšenie ekonomickej hodnoty lesa. To sa malo dosiahnuť jeho lepším obhospodarovaním, pričom investície do strojného zariadenia na ťažbu a do postupov ťažby by mali byť šetrné voči pôde a zdrojom, uviedol jej predseda Milan Ovseník.

V súvislosti s uvedeným opatrením je únia nespokojná, podľa jej názoru napríklad s povýšením prioritizácie na druh zariadenia, a nie na to, v akom rozsahu danému podniku pomôže technika zlepšiť obhospodarovanie. "Nie každý podnik alebo obhospodarovateľ potrebuje traktor či lesnícky stroj typu harvestor, ale možno investíciu do štiepača dreva a vybudovania prístrešku na odvoznom mieste," povedal Ovseník. Takto by podľa neho mohol lepšie zhodnotiť produkovanú drevnú hmotu a začať vyrábať sortiment ako štiepané palivové drevo. To miestni ľudia, mnohí členovia urbáru a prevažne starší občania veľmi ocenia a obhospodarovateľ zužitkuje všetko, čo vyprodukoval .

Napriek tomu hodnotí únia výzvy za dobré aj z pohľadu zvýšenia alokácie na opatrenie v Programe rozvoja vidieka, ktoré môžu pomôcť zlepšiť situáciu aj technickom a technologickom vybavení, ktoré je podľa nej často na úrovni minulého storočia.

Prečítané: 1198
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

NLC: Meteorologické údaje pre lesnícku prevádzku. Aj o podmienkach rojenia podkôrneho hmyzu

Aktuálne

Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen a Technická univerzita vo Zvolene už niekoľko rokov prevádzkujú sieť meteorologických staníc...

Prečítajte si viac
Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Pozor, aktivácia elektronických schránok sa týka aj lesomajiteľov

Aktuálne

Po aktivácií štátnych e-schránok pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri, prichádza druhá vlna ich aktivácie, týkajúca sa tentoraz právnických osôb...

Prečítajte si viac
Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Pán minister, bez dohody to v slušnej krajine nejde

Aktuálne

Takýto odkaz dnes vyslala ministrovi životného prostredia v tlačovej spáve so svojím stanoviskom odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA k jeho medializovanému...

Prečítajte si viac
Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť a konflikty

Názor: Zoštátnenie lesnej pôdy v národných parkoch? Vyvolá ešte väčšie rozbroje, nenávisť…

O čom sa píše

Absolvent lesníckej fakulty Jaroslav Dutko z Humenného zareagoval na sociálnej sieti na mediálne prezentovaný zámer ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk