Prihlásiť

Novelizovaná legislatíva v lesníckej praxi: lehoty a ohrozenia

O tom, aký môžu mať dopad na hospodárenie v našich lesoch aktuálne legislatívne úpravy v zákone o lesoch a v zákone o ochrane prírody a krajiny, platné od začiatku tohto roka, sa presviedčajú vlastníci a obhospodarovatelia lesov v každodennej realite. Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník nám opísal vlastnú konkrétnu skúsenosť.

Doporučený Inkriminovaný strom Foto Milan Ovseník Inkriminovaný strom

„Druhý stupeň ochrany - ihličnaté porasty - na lesnú cestu majiteľa pozemku a obhospodarovateľa lesa spadol jeho vlastný strom. Lesná cesta sprístupňuje aj porasty v inom katastrálnom území. Je tam ohnisko podkôrneho hmyzu, ktoré ohrozuje ešte zelené porasty majiteľa pozemku, na ktorom je lesná cesta so spadnutým stromom. Na základe upozornenia, zaslaného okresnému úradu, vydal úrad po obhliadke koncom januára opatrenia na likvidáciu ohniska pre tamojšieho drobného obhospodarovateľa s termínom do konca februára. Ten chcel ťahať hmotu po tejto ceste. Ale len za podmienky, že bude mrznúť a na ceste bude snehová pokrývka.

S likvidáciou ohniska mali začať v pondelok  - no začalo fúkať. Tak hygienický zásah museli pre zlé poveternostné podmienky odložiť.  A cez cestu spadol strom. Majiteľ lesa ho ide nahlásiť. Musí desať dní so svojimi chlapmi čakať, pretože sa nemôže dotknúť vlastného stromu na vlastnom pozemku. Dokonca ani vtedy, keď je ohrozený jeho vlastný majetok - ešte zelený les. A bude čakať aj obhospodarovateľ lesa, na ktorom je ohnisko nákazy. Budú sa triasť do volieb - asi tam sa skončí lehota desať dní.

A všetci sa idú triasť, aby neprišlo oteplenie. Lebo inak sa tam dostanú až v apríli alebo máji, keď bude sucho. Lebo sú na flyši. A budú mať chrobákov aj na vývoz. Nevraviac o tom, že chlapi nebudú mať na zaplatenie sociálneho poistenia v sociálnom štáte, ktorý sa takto stará o ľudí. Lebo musia stáť, nemôžu robiť. A teda nemôžu mať príjmy. Toto sa deje na vidieku!

Tento príbeh je pravdivý, je môj, mojich chlapov, suseda a jeho chlapov. A ak sa mýlim v postupoch a mám možnosť ochrániť si vlastný majetok a dať nádej na dôstojný život chlapom tvrdo pracujúcim v horách, tak žiadam o zrozumiteľné usmernenie pre obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ako s nešťastnými kalamitami,“ citujeme M. Ovseníka.

Jozef Marko

Prečítané: 1066
(2 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Reakcia: Ďalší úspešný príklad boja s vodou na lesných cestách

Reakcia: Ďalší úspešný príklad boja s vodou na lesných cestách

O čom sa píše

Náš čitateľ Branislav Stankoviansky zareagoval na inšpirujúci príklad použitia odrážok z betónových podvalov, ktoré začali úspešne používať košickí mestskí lesníci z...

Prečítajte si viac
Odborná platforma lesníkov a spracovateľov dreva apeluje na politikov, aby sa zaoberali Európskou zelenou dohodou

Odborná platforma lesníkov a spracovateľov dreva apeluje na politikov, aby sa zaoberali…

Aktuálne

Odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA považuje zamýšľaný presun agendy lesného hospodárstva z pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pod gesciu...

Prečítajte si viac
Volanie po férovom obchode s drevom

Volanie po férovom obchode s drevom

O čom sa píše

Malí a strední spracovatelia dreva dúfajú, že v štátnom podniku LESY SR začnú platiť férové kritériá v obchode s drevom...

Prečítajte si viac
Dobrý nápad: betónové odrážky v košických mestských lesoch

Dobrý nápad: betónové odrážky v košických mestských lesoch

O čom sa píše

Všetci lesní hospodári veľmi dobre vedia, že voda je najväčšou pliagou pre lesné cesty. Preto sa snažia odvádzať pozdĺžne tečúcu...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk