Prihlásiť

Novelizovaná legislatíva v lesníckej praxi: lehoty a ohrozenia

O tom, aký môžu mať dopad na hospodárenie v našich lesoch aktuálne legislatívne úpravy v zákone o lesoch a v zákone o ochrane prírody a krajiny, platné od začiatku tohto roka, sa presviedčajú vlastníci a obhospodarovatelia lesov v každodennej realite. Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník nám opísal vlastnú konkrétnu skúsenosť.

Doporučený Inkriminovaný strom Foto Milan Ovseník Inkriminovaný strom

„Druhý stupeň ochrany - ihličnaté porasty - na lesnú cestu majiteľa pozemku a obhospodarovateľa lesa spadol jeho vlastný strom. Lesná cesta sprístupňuje aj porasty v inom katastrálnom území. Je tam ohnisko podkôrneho hmyzu, ktoré ohrozuje ešte zelené porasty majiteľa pozemku, na ktorom je lesná cesta so spadnutým stromom. Na základe upozornenia, zaslaného okresnému úradu, vydal úrad po obhliadke koncom januára opatrenia na likvidáciu ohniska pre tamojšieho drobného obhospodarovateľa s termínom do konca februára. Ten chcel ťahať hmotu po tejto ceste. Ale len za podmienky, že bude mrznúť a na ceste bude snehová pokrývka.

S likvidáciou ohniska mali začať v pondelok  - no začalo fúkať. Tak hygienický zásah museli pre zlé poveternostné podmienky odložiť.  A cez cestu spadol strom. Majiteľ lesa ho ide nahlásiť. Musí desať dní so svojimi chlapmi čakať, pretože sa nemôže dotknúť vlastného stromu na vlastnom pozemku. Dokonca ani vtedy, keď je ohrozený jeho vlastný majetok - ešte zelený les. A bude čakať aj obhospodarovateľ lesa, na ktorom je ohnisko nákazy. Budú sa triasť do volieb - asi tam sa skončí lehota desať dní.

A všetci sa idú triasť, aby neprišlo oteplenie. Lebo inak sa tam dostanú až v apríli alebo máji, keď bude sucho. Lebo sú na flyši. A budú mať chrobákov aj na vývoz. Nevraviac o tom, že chlapi nebudú mať na zaplatenie sociálneho poistenia v sociálnom štáte, ktorý sa takto stará o ľudí. Lebo musia stáť, nemôžu robiť. A teda nemôžu mať príjmy. Toto sa deje na vidieku!

Tento príbeh je pravdivý, je môj, mojich chlapov, suseda a jeho chlapov. A ak sa mýlim v postupoch a mám možnosť ochrániť si vlastný majetok a dať nádej na dôstojný život chlapom tvrdo pracujúcim v horách, tak žiadam o zrozumiteľné usmernenie pre obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ako s nešťastnými kalamitami,“ citujeme M. Ovseníka.

Jozef Marko

Prečítané: 832
(2 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Poznámka: Kto v skutočnosti trpí schizofréniou vo vzťahu k hospodáreniu v lesoch?

Poznámka: Kto v skutočnosti trpí schizofréniou vo vzťahu k hospodáreniu v lesoch?

O čom sa píše

Nedávno komerčná televízia uviedla príspevok s ochranármi, ktorí sa vyjadrovali k hospodáreniu lesníkov v Národnom parku Poloniny titilkom, že štát trpí schizofréniou, keď...

Prečítajte si viac
Lesnícka sekcia bilancuje: peňazí je dosť na to, aby bol dostatok dobre ohodnotených taxátorov

Lesnícka sekcia bilancuje: peňazí je dosť na to, aby bol dostatok dobre…

O čom sa píše

V marcovom vydaní časopisu LES & Letokruhy bude uverejnený okrem iného aj bilancujúci príhovor generálneho riaditeľa Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva...

Prečítajte si viac
Štátni lesníci a aktivisti vysadia milión stromčekov navyše

Štátni lesníci a aktivisti vysadia milión stromčekov navyše

Aktuálne

Milión stromčekov navyše oproti pôvodnému plánu vysadí v tomto roku štátny podnik LESY SR v spolupráci s platformou Moje Slovensko...

Prečítajte si viac
Vlastníci lesov kontra štátni ochranári na Muránskej planine

Vlastníci lesov kontra štátni ochranári na Muránskej planine

Aktuálne

Štátna ochrana prírody SR doručila verejnými vyhláškami návrh dokumentácie ochrany prírody a krajiny - Projekt ochrany Národného parku Muránska planina...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk