Prihlásiť

Novelizovaná legislatíva v lesníckej praxi: lehoty a ohrozenia

O tom, aký môžu mať dopad na hospodárenie v našich lesoch aktuálne legislatívne úpravy v zákone o lesoch a v zákone o ochrane prírody a krajiny, platné od začiatku tohto roka, sa presviedčajú vlastníci a obhospodarovatelia lesov v každodennej realite. Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník nám opísal vlastnú konkrétnu skúsenosť.

Doporučený Inkriminovaný strom Foto Milan Ovseník Inkriminovaný strom

„Druhý stupeň ochrany - ihličnaté porasty - na lesnú cestu majiteľa pozemku a obhospodarovateľa lesa spadol jeho vlastný strom. Lesná cesta sprístupňuje aj porasty v inom katastrálnom území. Je tam ohnisko podkôrneho hmyzu, ktoré ohrozuje ešte zelené porasty majiteľa pozemku, na ktorom je lesná cesta so spadnutým stromom. Na základe upozornenia, zaslaného okresnému úradu, vydal úrad po obhliadke koncom januára opatrenia na likvidáciu ohniska pre tamojšieho drobného obhospodarovateľa s termínom do konca februára. Ten chcel ťahať hmotu po tejto ceste. Ale len za podmienky, že bude mrznúť a na ceste bude snehová pokrývka.

S likvidáciou ohniska mali začať v pondelok  - no začalo fúkať. Tak hygienický zásah museli pre zlé poveternostné podmienky odložiť.  A cez cestu spadol strom. Majiteľ lesa ho ide nahlásiť. Musí desať dní so svojimi chlapmi čakať, pretože sa nemôže dotknúť vlastného stromu na vlastnom pozemku. Dokonca ani vtedy, keď je ohrozený jeho vlastný majetok - ešte zelený les. A bude čakať aj obhospodarovateľ lesa, na ktorom je ohnisko nákazy. Budú sa triasť do volieb - asi tam sa skončí lehota desať dní.

A všetci sa idú triasť, aby neprišlo oteplenie. Lebo inak sa tam dostanú až v apríli alebo máji, keď bude sucho. Lebo sú na flyši. A budú mať chrobákov aj na vývoz. Nevraviac o tom, že chlapi nebudú mať na zaplatenie sociálneho poistenia v sociálnom štáte, ktorý sa takto stará o ľudí. Lebo musia stáť, nemôžu robiť. A teda nemôžu mať príjmy. Toto sa deje na vidieku!

Tento príbeh je pravdivý, je môj, mojich chlapov, suseda a jeho chlapov. A ak sa mýlim v postupoch a mám možnosť ochrániť si vlastný majetok a dať nádej na dôstojný život chlapom tvrdo pracujúcim v horách, tak žiadam o zrozumiteľné usmernenie pre obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ako s nešťastnými kalamitami,“ citujeme M. Ovseníka.

Jozef Marko

Prečítané: 1296
(2 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Odhalené zločiny v štátnom podniku LESY SR

Aktuálne

Naša facebooková stránka LES & Letokruhy zverejnila včera večer ako prvá informáciu, ktorej dnes venovali veľkú pozornosť viaceré celoslovenské masmédiá:...

Prečítajte si viac
Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

Krádežiam dreva v Slovenskom raji odzvonilo

O čom sa píše

Možno si ešte spomeniete, že sa reportáže o tom, ako sú lesné porasty v Národnom parku Slovenský raj v blízkosti Hrabušíc, Smižian a Vernára...

Prečítajte si viac
Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Lesník ministrovi: Už nie ste aktivista! Minister lesníkovi: Iný byť nechcem...

Aktuálne

Lesník Pavol Peniaško napísal ministrovi Jánovi Mičovskému a dostal odpoveď. Prv menovaný nám sprístupnil mailový dialóg dvoch skúsených mužov, ktorí majú...

Prečítajte si viac
Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

Klíma, kalamitné drevo a koronakríza znižujú zisky Rakúskych štátnych lesov (ÖBf)

O čom sa píše

Rok 2019 bol poznamenaný rekordnými teplotami, množstvom snehu a extrémnym suchom, čo opäť viedlo k početným škodám. Zisky spoločnosti Österreichische Bundesforste (ÖBf) preto...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk