Prihlásiť

NLC: Ortofotomozaika celého územia Slovenska je dostupná všetkým. Po prvýkrát v histórii

Národné lesnícke centrum (NLC), ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby, v spolupráci s ďalšími organizáciami po prvýkrát v histórii vytvorilo ortofotomozaiku celého územia Slovenska. Toto jedinečné dielo, vyhotovené v súlade s pravidlami Európskej komisie a dostupné širokej verejnosti, výrazne prispeje k zefektívneniu verejne správy na viacerých úsekoch. Informuje o ňom v tlačovej správe Ing. Ján Lichý, PhD. z referátu marketingu a komunikácie NLC vo Zvolene.

Doporučený Portál Geografického a kartografického ústavu v Bratislave Foto: NLC Zvolen Portál Geografického a kartografického ústavu v Bratislave

V tlačovej správe je ďalej uvedené, že krajina má jedinečný a originálny charakter. Kombinácia jej vlastností sa nikdy neopakuje, niečo zaniká, niečo vzniká, no hlavne vplyvom ľudskej činnosti sa mení jej tvárnosť, preto je potrebné zabezpečovať a aktualizovať jej priestorové údaje metódami, ktoré sú pre spoločnosť efektívne, výkonné a rýchle. Medzi takéto metódy patrí aj letecké meračské snímkovanie a výsledky z neho spracované do podoby ortofotosnímok a následne ortofotomozaiky.

Vytvorenie ortofotomozaiky je súčasťou spojenia aktivít rezortov MPRV SR a ÚGKK SR s cieľom efektívneho výkonu verejnej správy, ktoré začali v roku 2017. Realizáciou boli poverené podriadené organizácie – Národné lesnícke centrum vo Zvolene (NLC) a Geodetický a kartografický ústav Bratislava (GKÚ), ktoré efektívne využili svoje technické vybavenie a uplatnili odborné skúsenosti svojich zamestnancov pre splnenie tejto náročnej úlohy, pričom veľká pozornosť bola venovaná aj projektovému manažmentu.

Harmonogram tvorby bol rozdelený na tri roky (2017 – 2019) tak, že počas každého roku vo vegetačnom období sa zabezpečil zber a spracovanie údajov z jednej tretiny územia SR (približne 17 000 km2). V prvej fáze (rok 2017) bola nasnímkovaná západná časť územia SR, v roku 2018 (máj – september) stredné Slovensko a v roku 2019 bol cyklus ukončený na východnej časti územia SR.

Prvýkrát v histórii Slovenska boli štátnymi organizáciami spracované ortofotomozaiky plne v súlade s pravidlami Európskej komisie a včas sa zabezpečila cyklická aktualizácia Registra dielov pôdnych blokov (LPIS), čím sa významným spôsobom prispeje k eliminácii vyplácania podpôr na nespôsobilú pôdu a následne sa zabráni aj prípadnému kráteniu zdrojov z európskych fondov pre SR.

Ďalším nemenej dôležitým faktom je, že prvýkrát v histórii je ortofotomozaika na významnej časti územia vytvorená zo spracovaných údajov leteckého laserového skenovania (LIDAR). „Pri tvorbe bola použitá nová generácia digitálneho modelu reliéfu, čo malo významný vplyv na dosiahnutie presnosti ortofotomozaiky. Výsledná polohová presnosť spracovanej ortofotomozaiky celého územia SR je 0,30 m a rozlíšenie najmenšieho obrazového prvku je 0,25 m“, zdôraznil Ľuboš Halvoň, generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra. Farebná ortofotomozaika je k dispozícii na prezeranie prostredníctvom webovej aplikácie Mapový klient ZBGIS®, ďalej ako tzv. webová služba a je k dispozícii bezodplatne všetkým používateľom, vrátane komerčných subjektov aj na stiahnutie vo forme georeferencovaných rastrových obrázkov. Toto je v súlade s princípom Open data v duchu filozofie  – stiahni si, použi a vytváraj ďalšie aplikácie s pridanou hodnotou a ak to už bolo raz zaplatené, môže údaje a výsledky používať každý, kto o ne prejaví záujem, čo je v podmienkach Slovenska výnimočné. Na základe doterajších informácií o počte subjektov, ktoré si ortofotomozaiku prevzali, je odhadovaný finančný prínos pre spoločnosť na úrovni 50 mil. EUR. V prípade využitia pre špeciálne interpretačné účely, kde je potrebné použiť aj informácie obsiahnuté v infračervenej časti spektra, je ortofotomozaika dostupná aj v tejto verzii.

Na čo v praxi slúži ortofotomozaika?

Približne 80 % rozhodnutí vykonaných vo verejnej správe má priestorový aspekt. Produkty sa používajú na vytvorenie a aktualizáciu topografických mapových podkladov, tzv. Základnej bázy údajov pre geografické informačné systémy (ZB GIS®). Následne sú všetky štátne orgány, štátne rozpočtové organizácie, obce a vyššie územné celky nad týmito referenčnými údajmi schopné budovať svoje tematické geografické informačné systémy.

Systém bude slúžiť aj na kontrolu vyplácania podpôr v agrorezorte, prevenciu proti podvodom – každý si ľahšie dokáže kontrolovať využívanie vlastných pozemkov. Ďalším využitím je prevencia sporov, kontrola vlastníckych vzťahov, príprava projektovej dokumentácie pre cestné stavby, príprava klasifikácie a vymedzenie chránených území, zjednodušenie stavebných konaní v mestách a obciach, podpora územného plánovania, jednoduchšia tvorba máp pre využitie v turistickom ruchu a podobne.

Systém bude slúžiť aj na kontrolu vyplácania podpôr v agrorezorte, prevenciu proti podvodom – každý si ľahšie dokáže kontrolovať využívanie vlastných pozemkov. Ďalším využitím je prevencia sporov, kontrola vlastníckych vzťahov, príprava projektovej dokumentácie pre cestné stavby, príprava klasifikácie a vymedzenie chránených území, zjednodušenie stavebných konaní v mestách a obciach, podpora územného plánovania, jednoduchšia tvorba máp pre využitie v turistickom ruchu a podobne.

Výsledná ortofotomozaika  celého územia SR je dostupná na stiahnutie na Geoportáli https://www.geoportal.sk/sk/udaje/ortofotomozaika/ a tiež  v aplikácii Mapový klient ZBGIS®  https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster?bm=ortoa.

 

 

 

 

 

 

 

Naposledy zmenené: streda, 08 apríl 2020 12:53
Prečítané: 1073
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska reaguje: Slušný štát nezatína finančné sekery!

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska reaguje: Slušný štát nezatína finančné…

Aktuálne

Ako sme informovali, poverený riaditeľ Odštepného závodu Považská Bystrica š.p. LESY SR Peter Chrust adresoval 17. júna tohto roka ministrovi...

Prečítajte si viac
Ministerstvo a LESY SR: Chceme nastaviť novú obchodnú politiku. Spracovatelia dreva: Nevieme nič konkrétne

Ministerstvo a LESY SR: Chceme nastaviť novú obchodnú politiku. Spracovatelia dreva: Nevieme…

Aktuálne

Na Slovensku je nevyhnutná potreba dofinancovania lesného hospodárstva a jeho zásadné prebudovanie z doposiaľ dominantnej produkcie dreva do kvalitnej a...

Prečítajte si viac
Reakcia agrorezortu na aktuálne problémy s obhospodarovaním lesov: Lesníci si musia osvojiť prírode blízke spôsoby hospodárenia v lesoch

Reakcia agrorezortu na aktuálne problémy s obhospodarovaním lesov: Lesníci si musia osvojiť…

Aktuálne

Poverený riaditeľ Odštepného závodu Považská Bystrica š.p. LESY SR Peter Chrust adresoval 17. júna tohto roka ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Českí lesníci búrajú mýty o divine a spúšťajú pre verejnosť projekt Z lesa na stôl

Českí lesníci búrajú mýty o divine a spúšťajú pre verejnosť projekt Z…

Aktuálne

Záujem českých spotrebiteľov o konzumáciu diviny má zvýšiť spoločný projekt Lesov Českej republiky a Vojenských lesov a statkov ČR nazvaný Z lesa...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex