Prihlásiť

Nie je kalamita ako kalamita: Osrblie a Tatry

Pripomeňme si dnešné 15. výročie kalamity v Tatrách z 19. novembra 2004 ešte jedným článkom s názorným porovnaním. Dve miesta na Slovensku - Osrblie a Tatry. Dva letopočty - 1996 a 2004. Dve veterné kalamity porovnateľne ničivých rozmerov. Dve neporovnateľne rozdielne kalamity vo výsledku ich spracovania a obnovy kalamitných plôch. Dôsledky prvej kalamity sú verejnosťou zabudnuté vďaka odbornej práci lesníkov. Následky druhej majú obyvatelia a návštevníci Tatier kvôli pasívnemu prístupu ochranárom stále na očiach. 

Doporučený Tatranské podhorie pätnásť rokov po kalamite Foto Jozef Marko Tatranské podhorie pätnásť rokov po kalamite

Pripomeňme si niekoľkými faktami veternú smršť, ktorá sa 8. júla 1996 prehnala lesmi na Horehroní. Rozsah kalamity bol po jej vyčíňaní skutočne obrovský: vo vtedajších Stredoslovenských lesoch š. p. Banská Bystrica poškodila viac ako 1,5 milióna m3 dreva na viac ako 2 890 ha lesnej pôdy. Kalamitou boli zasiahnuté najmä odštepné závody Čierny Balog, Slovenská Ľupča, Kriváň a Beňuš. Najviac postihnuté boli lesné hospodárske celky Osrblie (380 000 m3), Hronec (170 000 m3) a Predajná (170 000 m3).

Priami aktéri si zaspomínali

Pred dva a pol rokom, na 20. výročie kalamity na Osrblí, dostali priestor v časopise LES & Letokruhy dvaja lesníci, ktorí mimoriadnu situáciu manažérsky obdivuhodne zvládli a kalamita tak ostala bez následkov, teda bez premnoženia podkôrneho hmyzu.  Vtedajší riaditeľ Lesného závodu Čierny Balog Ing. Miroslav Engler je už na dôchodku a vtedajší vedúci Lesnej správy Osrblie Ing. Miroslav Pepich je v súčasnosti riaditeľom Odštepného závodu Čierny Balog, LESY SR, š. p. si zaspomínali veľmi živo na zložitú situáciu, ktorú museli riešiť a my si teraz v súvislosti s 15. výročím kalamity v Tatrách pripomeňme, prečo sa kalamitu na Osrblí podarilo lesníkom zvládnuť:

Niečo vyše dva roky a bolo po kalamite

O kalamitu a jej odstraňovanie okamžite po jej vzniku prejavili záujem kompetentní politici a úradníci. Na Osrblí sa uskutočnilo výjazdové zasadnutie vlády s vybranými rezortami za účasti spracovateľov dreva. Vtedajší minister pôdohospodárstva Peter Baco vymenoval komisiu s mimoriadnymi kompetenciami na čele s generálnym riaditeľom Sekcie lesníckej na ministerstve pôdohospodárstva Jozefom Konôpkom. Táto komisia stanovila päť referenčných úloh. Štyri lesnícka prevádzka bez výhrad akceptoval. Piatou úlohou bolo vybudovanie mokrého skladovania dreva, čo ale nebolo potrebné, lebo situácia na trhu s drevom umožňovala priebežne odpredávať vyťaženú hmotu.

Vláda vyčlenila na likvidáciu kalamity približne 50 miliónov korún z tzv. kalamitného fondu, 20 miliónov dostal na tento účel Lesný závod Čierny Balog, ktorý z tohto balíka financoval mimoriadne náklady – najmä na organizačné a materiálno-technické zabezpečenie pre techniku a pracovníkov.

Lesný závod ubytoval 300 ľudí z vypomáhajúcich závodov a poskytovateľov služieb. Päť lesných závodov zastavilo po vzniku kalamity na Osrblí ťažbu a prišlo so svojimi technickými a ľudskými kapacitami vypomáhať pri jej likvidácii. Tretinu objemu kalamitného dreva spracovali na Lesnom závode Čierny Balog vlastnými zamestnancami, tretinu spracovali vypomáhajúce závody a tretinu spracovali poskytovatelia služieb, vrátane Miestni lesníci v mimoriadnej situácii prvýkrát po desiatkach rokov využili model predaja kalamitného porastu spracovateľskej firme. Rozhodli sa tak preto, lebo chápali, že čas hrá proti nim a kalamitu bolo nevyhnutné spracovať čo najskôr.

V najťažšom roku 1997 bol na Lesnom závode Čierny Balog nasadených 90 LKT, 30 UKT, 22 lanoviek, 80 koní, 2 harvestory, 52 automobilov na odvoz dreva a 7 dozérov. Boli zakúpené osobné terénne vozidlá, gréder, autobáger, traktory a nakladače na expedičný sklad. Na väčšine lesných správ bola kalamita spracovaná už v roku 1997. Vďaka obrovskému nasadeniu a úsiliu všetkých bola kalamita spracovaná skôr, než predpisoval harmonogram spracovania. Na Lesnej správe Osrblie ostalo na konci roku 1997 na spracovanie už „len“ 70 000 m3, na Lesnej správe Hronec asi 20 000 m3. Tieto množstvá lesníci spracovali po prvom polroku 1998. Takže do niečo vyše dvoch rokov boli s likvidáciou a spracovaním kalamity hotoví.

Lesníkom sa podľa ich slov výborne spolupracovalo s orgánmi štátnej správy - lesného hospodárstva aj ochrany životného prostredia. Vychádzali im promptne v ústrety a lesníci tak mohli naplno pracovať.

Lesníci dokážu zvládnuť kalamitu

Podľa informácií zverejnených š. p. LESY SR bolo po spracovaní následkov tejto kalamity na vzniknutých holinách vysadených 8,6 milióna sadeníc nových stromčekov rôznych druhov drevín. Na ďalšej štvrtine plôch sa nový les obnovil prirodzene sám. V súčasnosti na týchto plochách rastie zmiešaný les a holé plochy si môžu ľudia pripomenúť už len na fotografiách.

Obnovené kalamitné plochy na Osrblí a na ďalších lokalitách po kalamite v roku 1996 sú a ostanú názorným príkladom toho, že lesníci dokážu – ak je im to umožnené - využiť svoje odborné skúsenosti a nasadiť všetky potrebné kapacity na to, aby kalamitu spracovali a na jej mieste vypestovali zdravý, zelený a vitálny les.

Jozef Marko

 

 

Prečítané: 969
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Aktuálne o tragédii lesov v Bobrovci

Aktuálne o tragédii lesov v Bobrovci

Aktuálne

Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska aktuálne zverejnil najskôr v éteri a následne aj na televíznej obrazovke informáciu, týkajúcu sa kauzy lesov Bobrovec...

Prečítajte si viac
Aktívny lesnícky manažment proti klimatickým zmenám

Aktívny lesnícky manažment proti klimatickým zmenám

Aktuálne

Globálne otepľovanie a nedostatok zrážok môžu ohroziť stromy v Tatranskom národnom parku (TANAP). V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol...

Prečítajte si viac
Formálne nedostatky v preprave a zlodejina v ťažbe dreva: to je predsa veľký rozdiel!

Formálne nedostatky v preprave a zlodejina v ťažbe dreva: to je predsa…

Aktuálne

Špeciálna jednotka Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI) s interným označením „Ďateľ“ v roku 2019 počas 730 dozorov zameraných na prepravu dreva...

Prečítajte si viac
Postreh: Ochranári urobili z lesníkov nepriateľov prírody. Poľnohospodári ich akosi nezaujímajú

Postreh: Ochranári urobili z lesníkov nepriateľov prírody. Poľnohospodári ich akosi nezaujímajú

Aktuálne

Lesy a poľnohospodárske pozemky, pokryté lesnými drevinami, sa nachádzajú na takmer 42 percentách územia Slovenska. Ak k tomu pripočítame plochu brehových porastov...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk