Prihlásiť

Nespokojnosť s novelou zákona o ochrane prírody. Vlastníkov lesov aj mimovládok

Vláda Slovenskej republiky má dnes prerokovať návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, z ktorej na poslednú chvíľu  vypadol zámer, verejne prezentovaný po prvýkrát ešte v októbri minulého roka, aby pozemky v chránených územiach prešli do správy štátnej ochrany prírody.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Podľa správy TASR na to upozornili viaceré mimovládne organizácie, ktorým zároveň prekáža, že ministerstvo životného prostredia riadne neuzavrelo rokovania o ich hromadnej pripomienke, ktorú podporilo 30 000 ľudí. "Je veľká škoda, že ministerstvo ustúpilo od snahy presunúť pozemky pod ochranu prírody aspoň v piatom – najprísnejšom stupni ochrany prírody. Na toto opatrenie dozrel čas a má silnú podporu verejnosti," povedal pre TASR Milan Janák z WWF Slovensko. Ochranári v pripomienke žiadali skorší presun štátnych pozemkov pod Štátnu ochranu prírody SR a takisto skoršiu platnosť zákazov, súvisiacich s hospodárením v lesoch chránených území.

Nespokojní s novým návrhom sú aj vlastníci lesov. Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník hovorí, že aktuálny návrh novely zákona o ochrane prírody sa nijako zásadne nelíši od návrhu, ktorý prezentoval envirorezort na jeseň minulého roka a ktorý vyvolal vo verejnosti obrovské vášne - z environmentálneho mimovládneho prostredia, aj z prostredia súkromných vlastníkov lesov a lesníkov.  

„Kľúčové sú dva momenty, ktoré neboli splnené. Prvý - novela konzervuje súčasný stav, ktorý je podľa nášho názoru vo vzťahu k zásahom do vlastníckeho práva za hranou ústavného imperatívu v čl. 20, ods. 4 Ústavy SR (Právo vlastniť a užívať súkromný majetok) a neprijateľným spôsobom ho okliešťuje. Druhý – za nejasných podmienok sa sprísňujú podmienky nakladania so súkromným majetkom súkromných vlastníkov lesov, ktoré boli v období neslobody bez ich súhlasu vyhlásené vyhláškami Ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky za chránené krajinné oblasti a dodnes sa s nimi demokratická spoločnosť spravodlivo a slušne nevysporiadala,“ uvádza v stanovisku M. Ovseník.

Upozorňuje tiež na to, že v ťažko skúšaných lesoch najmä na severnom Slovensku práve novo navrhované pravidlo možnosti vykonať náhodnú ťažbu „pri ktorej hrozí negatívne ovplyvnenie predmetu ochrany územia, len v určenom rozsahu a za určených podmienok, ak tak rozhodol orgán ochrany prírody“ a „Orgán ochrany prírody rozhodne o obmedzení  vykonania náhodnej ťažby alebo určení podmienok jej vykonania v poraste, v ktorom sa náhodná ťažba plánuje...“ môže skutočne negatívne ovplyvniť predmet ochrany prírody.

Jozef Marko

Naposledy zmenené: streda, 29 máj 2019 10:34
Prečítané: 281
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

O čom sa píše

Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko počas tlačovej konferencie ministerstva...

Prečítajte si viac
Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Aktuálne

Vo večerných správach verejnoprávnej televízie sa včera venovali zastaveniu náhodnej ťažby v Ľubochnianskej doline. Moderátor správ uviedol príspevok tvrdením, že inšpektori...

Prečítajte si viac
Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Aktuálne

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR opakovane vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v...

Prečítajte si viac
Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Aktuálne

Legendárny MODUS má v jednej piesni text, ktorý je založený na tom, že „keď sa raz oči dohodnú“, je z toho láska...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk