Prihlásiť

Národné lesnícke centrum: Na Slovensku sa okrem pandémie koronavírusu šíri aj pandémia v smrekových lesoch. Zachránime ich?

Po zimnom období ostalo v smrekových lesoch na Slovensku množstvo kalamitného dreva. Podľa aktuálne platných legislatívnych predpisov je na mnohých miestach na jeho spracovanie potrebný súhlas orgánov štátnej správy ochrany prírody a krajiny. S tým je spojené plynutie času, počas ktorého (zvlášť v teplejšom predjarnom období) nastupuje lykožrút. Nespracované kalamitné drevo je tak „infikované“ a je zdrojom nákazy aj pre zdravé okolostojace lesy. Ochrániť ich môže len včasný zásah lesníkov. Kto odvráti hroziacu lykožrútovú pandémiu?, pýta sa vo svojej tlačovej správe Národné lesnícke centrum vo Zvolene.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

V tlačovej správe, ktorú nám dnes poskytol Ing. Ján Lichý, PhD. z referátu komunikácie a marketingu, je ďalej uvedené, že kritická situácia s podkôrnym hmyzom na smreku sa vyskytuje v celom stredoeurópskom regióne. Objem lykožrútovej kalamity sa posledný rok po dlhom období podarilo lesníkom na Slovensku znížiť. „Naša krajina je na tom v porovnaní s Českou republikou výrazne lepšie. Paradoxne, po vydaní viacerých negatívnych rozhodnutí zo strany štátnej správy životného prostredia od začiatku platnosti novelizovaného zákona o ochrane prírody krajiny a zákona o lesoch za účelom zabezpečenia ochrany lesa, sa situácia s lykožrútovou kalamitou môže opäť výrazne zhoršiť.

Séria vetrových kalamít v zimnom období 2019/2020 poškodila časť smrekových, zväčša hospodárskych lesov. Dnes na Slovensku leží na zemi cca 600 000 m3 vetrovej kalamity. Navyše, časť lykožrútmi napadnutého dreva zostala nespracovaná ešte z roku 2019, pričom ak chceme zabrániť v roku 2020 premnoženiu lykožrúta, toto drevo musí byť spracované čím skôr, najlepšie do konca marca 2020 a v prípade vetrovej kalamity zo zimy 2019/2020, ktorá zatiaľ nie je napadnutá podkôrnym hmyzom, najneskôr do konca mája 2020. V smrekových lesoch tak máme dohromady viac ako milión m3 dreva poškodeného vetrom alebo už napadnutého lykožrútom.

Toto drevo sa nachádza prevažne v 2. a 3. stupni ochrany prírody a po nadobudnutí účinnosti novelizovaného zákona o ochrane prírody a krajiny ho orgány štátnej správy životného prostredia nedovolili spracovať, resp. značne obmedzili jeho spracovanie. Hrozí (a doterajšie skúsenosti to potvrdzujú) ďalšie silné premnoženie lykožrútov. Pri nespracovaní tohto ležiaceho dreva dôjde k napadnutiu ďalších, zatiaľ zdravých jedincov a tak k poškodeniu ďalších miliónov stromov.

Bez ohľadu na aktuálnu ekonomickú alebo právnu situáciu je základným nevyhnutným a absolútne rozhodujúcim opatrením na zabránenie lykožrútovej kalamity spracovanie takto napadnutého dreva. Spracovanie dreva je v kontexte aktuálnej pandemickej situácie porovnateľné s opatrením „izolovať napadnutých“, t. j. spracovať napadnuté stromy z roku 2019 a  čerstvo vyvrátené a vylámané stromy a zachrániť  tak zatiaľ ešte zdravé drevo. Ak sa drevo spracuje, zabráni sa lykožrútovej kalamite a následnému poškodeniu ešte väčšieho objemu dreva.

Dnes sme však svedkami úplne opačného trendu. Hlavné a základné opatrenie na odvrátenie lykožrútovej kalamity, „spracovanie poškodených stromov“, štátna správa ochrany prírody v týchto dňoch v lesoch nielen že nepodporuje, ale naopak – zakazuje. Naše smrekové lesy sú na pokraji kolapsu. Vlastníci a obhospodarovatelia lesov v nich stoja a čakajú na povolenia kompetentných orgánov na spracovanie kalamity. Povolenia neprichádzajú, prípadne prichádzajú s tým, že spracovanie kalamity odsúvajú na neskorší termín, napr. na august či dokonca ešte neskôr. Z pohľadu ochrany lesa sú opatrenia proti lykožrútovi (asanácia rizikovej drevnej hmoty) vykonané neskoro úplne zbytočné, pretože v tom období budú napadnuté ďalšie okolité zdravé stromy, a to v počte niekoľko násobne prekračujúcom počiatočný stav!

Lesnícka ochranárska služba (LOS) upozorňuje, že súčasný stav v tejto oblasti je legislatívne nastavený tak, že dôjde v krátkej dobe k veľkému premnoženiu podkôrneho hmyzu v smrekových lesoch, ktoré sa nebude dať zastaviť bez veľkých národohospodárskych strát. Naša vidiecka krajina príde o milióny eur zničením kvalitného dreva stojaceho v našich smrekových hospodárskych lesoch,“ varujú odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene.

 

 

Naposledy zmenené: pondelok, 23 marec 2020 16:31
Prečítané: 2234
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Aktuálne

Dalo sa to čakať. Keď pred niekoľkými týždňami minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka verejne ohlásil organizačnú zmenu, ktorá má v štátnom podniku...

Prečítajte si viac
PEFC: V obecných lesoch Banskej Belej sa hospodári s lesníckou rozvahou a citom

PEFC: V obecných lesoch Banskej Belej sa hospodári s lesníckou rozvahou a…

O čom sa píše

Spoločnosť LESY, s r. o. Banská Belá bola založená v roku 2000 pretransformovaním z príspevkovej organizácie Lesný podnik obce Banská Belá...

Prečítajte si viac
Všimli sme si: Klimatológ o lesoch bez lesníkov. Ale, aké "prekvapenie" - zhoduje sa s ochranármi

Všimli sme si: Klimatológ o lesoch bez lesníkov. Ale, aké "prekvapenie" -…

O čom sa píše

Slovenský klimatológ Jozef Pecho porovnáva dnešný svet s tým spred dvadsiatich rokov. Ako tvrdí pre agentúru SITA, ktorá jeho vyjadrenia...

Prečítajte si viac
NLC: Máme 43 nových odborných lesných hospodárov, žiadateľov bolo 86. Ročne je preškolených 400 OLH, za šesť rokov sa tak preškolí celý register OLH

NLC: Máme 43 nových odborných lesných hospodárov, žiadateľov bolo 86. Ročne je…

Aktuálne

Jedným zo základných pilierov lesného hospodárstva na Slovensku je inštitút odborného lesného hospodára (ďalej len „OLH“). OLH usmerňuje hospodárenie v lese...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex