Prihlásiť

Národné lesnícke centrum: Na Slovensku sa okrem pandémie koronavírusu šíri aj pandémia v smrekových lesoch. Zachránime ich?

Po zimnom období ostalo v smrekových lesoch na Slovensku množstvo kalamitného dreva. Podľa aktuálne platných legislatívnych predpisov je na mnohých miestach na jeho spracovanie potrebný súhlas orgánov štátnej správy ochrany prírody a krajiny. S tým je spojené plynutie času, počas ktorého (zvlášť v teplejšom predjarnom období) nastupuje lykožrút. Nespracované kalamitné drevo je tak „infikované“ a je zdrojom nákazy aj pre zdravé okolostojace lesy. Ochrániť ich môže len včasný zásah lesníkov. Kto odvráti hroziacu lykožrútovú pandémiu?, pýta sa vo svojej tlačovej správe Národné lesnícke centrum vo Zvolene.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

V tlačovej správe, ktorú nám dnes poskytol Ing. Ján Lichý, PhD. z referátu komunikácie a marketingu, je ďalej uvedené, že kritická situácia s podkôrnym hmyzom na smreku sa vyskytuje v celom stredoeurópskom regióne. Objem lykožrútovej kalamity sa posledný rok po dlhom období podarilo lesníkom na Slovensku znížiť. „Naša krajina je na tom v porovnaní s Českou republikou výrazne lepšie. Paradoxne, po vydaní viacerých negatívnych rozhodnutí zo strany štátnej správy životného prostredia od začiatku platnosti novelizovaného zákona o ochrane prírody krajiny a zákona o lesoch za účelom zabezpečenia ochrany lesa, sa situácia s lykožrútovou kalamitou môže opäť výrazne zhoršiť.

Séria vetrových kalamít v zimnom období 2019/2020 poškodila časť smrekových, zväčša hospodárskych lesov. Dnes na Slovensku leží na zemi cca 600 000 m3 vetrovej kalamity. Navyše, časť lykožrútmi napadnutého dreva zostala nespracovaná ešte z roku 2019, pričom ak chceme zabrániť v roku 2020 premnoženiu lykožrúta, toto drevo musí byť spracované čím skôr, najlepšie do konca marca 2020 a v prípade vetrovej kalamity zo zimy 2019/2020, ktorá zatiaľ nie je napadnutá podkôrnym hmyzom, najneskôr do konca mája 2020. V smrekových lesoch tak máme dohromady viac ako milión m3 dreva poškodeného vetrom alebo už napadnutého lykožrútom.

Toto drevo sa nachádza prevažne v 2. a 3. stupni ochrany prírody a po nadobudnutí účinnosti novelizovaného zákona o ochrane prírody a krajiny ho orgány štátnej správy životného prostredia nedovolili spracovať, resp. značne obmedzili jeho spracovanie. Hrozí (a doterajšie skúsenosti to potvrdzujú) ďalšie silné premnoženie lykožrútov. Pri nespracovaní tohto ležiaceho dreva dôjde k napadnutiu ďalších, zatiaľ zdravých jedincov a tak k poškodeniu ďalších miliónov stromov.

Bez ohľadu na aktuálnu ekonomickú alebo právnu situáciu je základným nevyhnutným a absolútne rozhodujúcim opatrením na zabránenie lykožrútovej kalamity spracovanie takto napadnutého dreva. Spracovanie dreva je v kontexte aktuálnej pandemickej situácie porovnateľné s opatrením „izolovať napadnutých“, t. j. spracovať napadnuté stromy z roku 2019 a  čerstvo vyvrátené a vylámané stromy a zachrániť  tak zatiaľ ešte zdravé drevo. Ak sa drevo spracuje, zabráni sa lykožrútovej kalamite a následnému poškodeniu ešte väčšieho objemu dreva.

Dnes sme však svedkami úplne opačného trendu. Hlavné a základné opatrenie na odvrátenie lykožrútovej kalamity, „spracovanie poškodených stromov“, štátna správa ochrany prírody v týchto dňoch v lesoch nielen že nepodporuje, ale naopak – zakazuje. Naše smrekové lesy sú na pokraji kolapsu. Vlastníci a obhospodarovatelia lesov v nich stoja a čakajú na povolenia kompetentných orgánov na spracovanie kalamity. Povolenia neprichádzajú, prípadne prichádzajú s tým, že spracovanie kalamity odsúvajú na neskorší termín, napr. na august či dokonca ešte neskôr. Z pohľadu ochrany lesa sú opatrenia proti lykožrútovi (asanácia rizikovej drevnej hmoty) vykonané neskoro úplne zbytočné, pretože v tom období budú napadnuté ďalšie okolité zdravé stromy, a to v počte niekoľko násobne prekračujúcom počiatočný stav!

Lesnícka ochranárska služba (LOS) upozorňuje, že súčasný stav v tejto oblasti je legislatívne nastavený tak, že dôjde v krátkej dobe k veľkému premnoženiu podkôrneho hmyzu v smrekových lesoch, ktoré sa nebude dať zastaviť bez veľkých národohospodárskych strát. Naša vidiecka krajina príde o milióny eur zničením kvalitného dreva stojaceho v našich smrekových hospodárskych lesoch,“ varujú odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene.

 

 

Naposledy zmenené: pondelok, 23 marec 2020 16:31
Prečítané: 1494
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Aktuálne

Národné lesnícke centrum vo Zvolene, ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby a činnosti vo vede, výskume, vývoji, poradenstve, ďalšom vzdelávaní...

Prečítajte si viac
História: Rozvrat alebo svornosť

História: Rozvrat alebo svornosť

O čom sa píše

Náš spolupracovník Ing. Juraj Krišta, vedúci Lesnej správy Sedliská na Odštepnom závode Vranov nad Topľou š. p. LESY SR je...

Prečítajte si viac
Koronavírus dolieha aj na vlastníkov lesov v Nemecku

Koronavírus dolieha aj na vlastníkov lesov v Nemecku

O čom sa píše

Čo má trh s drevom spoločné s epidémiou koronavírusu? Na prvý pohľad nie veľa. Po bližšom preskúmaní je spomínaný vzťah jasný: Čína...

Prečítajte si viac
Lesomajitelia z Pribyliny: neverte rečiam o tom, že lesníci iba rúbu a nezalesňujú

Lesomajitelia z Pribyliny: neverte rečiam o tom, že lesníci iba rúbu a…

O čom sa píše

Predseda Pozemkového spoločenstva Bývalých urbarialistov obce Pribylina na Liptove Ing. Michal Králik aktuálne zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk