Prihlásiť

Ministerka: LESY SR budú predávať lacnejšie palivové drevo. ÚNIA: urbáre na to doplatia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, š.p. LESY SR a Združenie miest a obcí Slovenska spúšťajú pilotný projekt realizácie predaja ihličnatého kalamitného dreva. Informovala o tom po včerajšom rokovaní vlády podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Informáciu zverejnila agentúra SITA.

 

 

Doporučený Kalamitné smrekové drevo Ilustračné foto Jozef Marko Kalamitné smrekové drevo

„Nadbytok kalamitného dreva, ktoré vzniklo nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii, má za následok zníženie jeho ceny. Účelom tohto pilotného projektu je predaj tohto kalamitného dreva za výrobne náklady ľuďom, ktorí to potrebujú,“ uviedla G. Matečná.

V správe agentúry SITA sa ďalej uvádza, že obhospodarovatelia lesov v Slovenskej republike a v okolitých krajinách už niekoľko rokov bojujú s následkami kalamít spôsobených suchom, vetrom a premnoženým podkôrnym hmyzom. Z tohto dôvodu je trh v stredoeurópskom priestore presýtený surovým ihličnatým drevom. Evidovaný je obrovský rozdiel medzi ponukou a spracovateľskými kapacitami, najmä menej hodnotných sortimentov.

„LESY SR evidujú veľmi nízky záujem o kúpu ihličnatého dreva. Prostredníctvom elektronických aukcií sa podarilo v tomto roku predať iba šesť percent z ponúkaného množstva ihličnatého dreva. O viac ako sto percent nám narástli zásoby tohto dreva na skladoch,“ uviedol pre SITA generálny riaditeľ LESY SR, š. p. Marián Staník. 

Predaj dreva pre občanov bude realizovaný prostredníctvom obcí a ZMOS. Obce na základe záujmu občanov objednajú drevnú hmotu na miestne príslušnom odštepnom závode š.p. LESY SR. Výber domácností, ktoré si budú môcť nakúpiť drevo za zvýhodnených podmienok, určí obec. Tá zabezpečí aj dovoz dreva. Občania si tak budú môcť drevo zakúpiť iba za priame výrobné náklady štátneho podniku vo výške 18,24 €/m3. Na odvozných miestach je v prvej fáze k dispozícii 35 000 m3 dreva, na jednu domácnosť bude možné zakúpiť päť metrov kubických dreva.

ÚNIA: urbáre ostali v rovnakej situácii bez pomoci

„ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska očakáva od vlády bezodkladné  adekvátne opatrenia, aby boli eliminované negatívne vplyvy tohto pilotného projektu  na ekonomickú situáciu drobných súkromných urbárov, vyplývajúce z dominantného postavenia LESY SR š.p. na trhu z drevom. Vítame aktivitu štátneho podniku LESY SR aj v oblasti plnenia sociálnej funkcie lesov – zabezpečiť miestnym ľudom na vidieku cenovo dostupné palivo na kúrenie na výrobu tepla namiesto dovážané plynu. Robí presne to, čo majú urbáre už historicky "zakódované" vo svojom vienku a pre svojich spolupodielnikov každoročne pripravujú "vlaky" deputátneho paliva. Tie sú častokrát predmetom daňových kontrol, ktoré chcú dodaňovať, lebo vraj urbáre predávajú svojim palivové drevo pod cenu!

No kalamita spôsobila, že aj v urbároch sa "premnožilo" palivo na skládkach, pretože štát ich núti zákonom kalamitu spracovať do šiestich mesiacov. A zatiaľ nedostali od štátu žiadnu pomoc. Okrem toho, že aj tie zvyšky peňazí, ktoré mohli utŕžiť na financovanie obnovy a zabezpečenia mladých lesných porastov, im môže "zožrať" perfektne myslený pilotný projekt, cez ktorý sa vrhne na trh s palivovým drevom extrémne množstvo lacného paliva,“ povedal dnes pre Lesmedium.sk predseda ÚNIE Milan Ovseník.

ÚNIA podľa neho verí, že ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka má pripravené bezodkladné  a adekvátne opatrenia, aby eliminovalo negatívne vplyvy tohto pilotného projektu  na ekonomickú situáciu drobných súkromných urbárov, vyplývajúce z dominantného postavenia LESY SR, š.p. na trhu z drevom.  

Jozef Marko

Prečítané: 689
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Rebríček škodcov lesa: 1. lykožrút, 2. vietor a 3. sucho

Rebríček škodcov lesa: 1. lykožrút, 2. vietor a 3. sucho

O čom sa píše

Podľa Zelenej správy bolo v roku 2018 v dôsledku škodlivých činiteľov poškodených až 5,56 miliónov m3 dreva. Škodcom číslo jeden...

Prečítajte si viac
Alma mater slovenských lesníkov a drevárov patrí medzi sedem najlepších univerzít u nás a je jedinečná

Alma mater slovenských lesníkov a drevárov patrí medzi sedem najlepších univerzít u…

Aktuálne

Dizajnérske ateliéry, 3D jaskyne a laboratóriá si dnes mohli prezrieť záujemcovia o štúdium na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO). Dňom...

Prečítajte si viac
Lesy, politické strany a parlamentné voľby

Lesy, politické strany a parlamentné voľby

Aktuálne

Pred voľbami do Národnej rady SR určite zaujíma lesníkov, majiteľov lesov a spracovateľov dreva, ako politické strany, ktoré sa uchádzajú o hlasy...

Prečítajte si viac
ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

ZMOS zisťuje postoje samospráv ku mestským a obecným lesom

Aktuálne

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) rozširuje portfólio svojich prieskumných aktivít aj o oblasť komunálnych, teda mestských a obecných lesov. "Na reprezentatívnej vzorke...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk