Prihlásiť

Lyžiarske preteky lesníkov

V dňoch 18. až 20. marca 2007 sa v športovom areáli FIS na Štrbskom Plese uskutoční už 43. ročník Venerovksého memoriálu - Medzinárodných majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní. Usporiadateľmi sú Štátne lesy TANAPu a Združenie lesníkov a ochrancov prírody Tatier.

Podujatie sa uskutoční pod záštitou ministra pôdohospodárstva SR a predsedu Odborového zväzu pracovníkov drevárskeho, nábytkárskeho a papierenského priemyslu, lesného a vodného hospodárstva. V štyroch mužských a jednej ženskej kategórii v súažnej dvojkombinácii beh na lyžiach so streľbou a obrovský slalom budú ma zastúpenie tak lesníci zo Slovenska ako aj z poľského Tatrzanskeho parku narodovego, českého Krkonošského národného parku a lesníci z Ukrajiny a Slovinska. Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal v roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese nevyhnutne musia zvláda aj pohyb na lyžiach.

Lesníctvo patrí medzi málo povolaní, pre ktoré je charakteristická prevaha práce v prírode. Výrazná čas lesníkov vykonáva neľahkú činnos v lesnom prostredí počas celého roka, bez ohľadu na počasie. Toto si vyžaduje okrem vysokých odborných vedomostí a úprimného vzahu k prírode aj dobrý zdravotný stav a fyzickú kondíciu. V zimnom období sú v tomto prostredí lyže neodmysliteľnou pracovnou pomôckou. Už v prvých rokoch po druhej svetovej vojne sa uskutočňovali každoročne lyžiarske kurzy, počas ktorých sa lesníci učili ovláda lyže v náročnom horskom prostredí. Na záver týchto kurzov sa zvyčajne usporiadali preteky. Na kurze v roku 1946 skrsla myšlienka usporiada aj oficiálne preteky lesníkov celého Česko -Slovenska. Za zakladateľov pretekov pod názvom Venerovského memoriál sú považovaní vtedajší poprední slovenskí lesníci: Štefan Grandtner, Gabriel Mazúr, Mikuláš Michelčík st., Jozef Müller, Martin Lehotský, Milan Hirš, Ján Cigáň, Martin Užík.

Organizátori mali v sebe neodmysliteľnú úctu nielen k prírode, ale aj ľuďom, ktorí jej venovali celý svoj život. Preto hneď od prvého ročníka v roku 1947 na Štrbskom Plese tieto preteky dostali názov, ktorý pretrval dodnes - Venerovského memoriál. Ing. Dmitrij Venerovský bol lesný inžinier a pracoval ako taxátor, teda zariaďovateľ lesa v oblasti Vysokých Tatier na vtedajšom riaditeľstve štátnych lesov v Liptovskom Hrádku. Aj jeho prácu prerušili vojnové udalosti, hory, lesy však neopustil ani vtedy, keď sa zapojil do bojov v SNP. Ani veľká znalos hôr však nezabránila tragickému koncu jeho života, keď padol v SNP na Podsuchej nad Ružomberkom.

Preteky sa postupne vyvíjali, disciplíny upravovali, nadobúdali na význame a stúpala športová i výkonnostná úroveň. O nej svedčí účas viacerých popredných lyžiarov minulosti, vrátane niekoľkých česko-slovenských reprezentantov, akým bol Ján Poljak, Jozef Krasuľa, Jan Blažíček, Luďìk Šablatúra, Josef Nusser, Štefan Harvan, ¼udovít Fusko, Josef Beran, Štefan Kovalčík, Rudolf Čillík, Ján Ilavský, Dušan Zacharovský, Ján Hudáček či ¼ubomír Machyniak. Po útlme koncom 70-tych rokov bola každoročná tradícia pretekov zásluhou viacerých pracovníkov vtedajšej Správy TANAPu v pôsobnosti lesníckeho rezortu obnovená v roku 1992. Významne k tomu prispela podpora vtedajšieho námestníka ministra MLVH SR Ing. Mikuláša Michelčíka, neskôr riaditeľa Štátnych lesov TANAPu a syna jedného zo zakladateľov Memoriálu.

Niektoré zo starších ročníkov sa konali mimo Tatier, v roku 1951 v Špindlerovom Mlýne, v roku 1955 v Novom Mìste na Moravì, v roku 1970 v Banskej Bystrici. Avšak všetky ostatné boli zorganizované v kolíske ich vzniku, teda v Tatrách. Zo začiatku až do roku 1979 išlo o preteky, kde bol vyhlasovaný absolútny víaz, súažilo sa bez rozdielu veku, avšak preteky boli len mužskou doménou (!). V roku 1979 už organizátori rešpektovali vek a od roku 1992 sa stratila aj „diskriminácia“ a účastníkmi sa stali aj ženy – lesníčky, ktoré neúprosne súažia v disciplínach pre nich menej pracovne charakteristických.

V ostatných ročníkoch po úprave pravidiel je znova vyhlasovaný aj absolútny víaz, keď víazi dvojkombinácie v jednotlivých kategóriách sa hrdia titulom Majster Slovenska v lyžovaní lesníkov. S podporou zriaďovateľa (predtým MLVH, dnes MP SR) ako aj odborového zväzu Drevo – Lesy – Voda a Zväzu zamestnávateľov v LH organizátorsky preteky zabezpečujú od roku 1995 až dodnes Štátne lesy TANAPu v nástupníctve po bývalej Správe TANAPu, do roku 1994 v úzkej spolupráci s mimovládnou organizáciou Občianske združenie lesníkov a ochrancov prírody Tatier. Ich pozvanie má vždy vysokú odozvu, keď bolo nemálo ročníkov s účasou vyše 100 reprezentantov lesníckych subjektov najmä zo Slovenska. Už niekoľko rokov na základe veľmi dobrých kolegiálnych vzahov je Venerovského memoriál medzinárodným podujatím, keď už pravidelne vysielajú svoje družstvá priatelia z českého Krkonošského národného parku, či poľského Tatrzanského parku narodovego.

(bur)

Prečítané: 815
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť si aj ďalšie povinnosti

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť…

Aktuálne

Je tu jar, zvýšené riziko vzniku požiarov na lesných pozemkoch a povinnosť ich vlastníkov a obhospodarovateľov zabezpečiť hliadkovanie a mať pripravené protipožiarne...

Prečítajte si viac
Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Aktuálne

V marcovej relácii Halali bola odvysielaná reportáž o cieľoch a aktivitách odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska, v ktorej sa vyjadrili na kameru koordinátori...

Prečítajte si viac
Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Aktuálne

Národné lesnícke centrum vo Zvolene, ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby a činnosti vo vede, výskume, vývoji, poradenstve, ďalšom vzdelávaní...

Prečítajte si viac
História: Rozvrat alebo svornosť

História: Rozvrat alebo svornosť

O čom sa píše

Náš spolupracovník Ing. Juraj Krišta, vedúci Lesnej správy Sedliská na Odštepnom závode Vranov nad Topľou š. p. LESY SR je...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk