Prihlásiť

LPM Ulič: Nové vedenie podá trestné oznámenie, bývalé vedenie obvinenia odmieta

Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič vykonáva kontrolu hospodárenia bývalého vedenia. Odhalili sa pritom škody presahujúce milión eur. Nové vedenie preto vykoná finančný a právny rozbor, aby mohlo sfunkčniť a stransparentniť fungovanie podniku. Agentúru SITA o tom včera informoval hovorca agrorezortu Vladimír Machalík, informácia je zverejnená na internetovej stránke WebNoviny.sk.

Doporučený Lesné porasty v LPM Ulič Ilustračné foto Jozef Marko Lesné porasty v LPM Ulič

„Územie Národného parku Poloniny je unikátnou koncentráciou nesmiernych prírodných a kultúrnych hodnôt. Chceme na tomto území zaviesť príkladnú spoluprácu lesníkov, ochranárov, obyvateľov a rekreantov. Naším cieľom je ukázať, že takáto symbióza a zladenie je možné. Aby sme však takéto niečo vybudovali, musíme mať pevné základy,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Praktiky, ktoré odhalilo nové vedenie sú však podľa ministra šokujúce a neostanú bez odozvy. Ján Mičovský podľa agentúry SITA avizoval, že všetky zistenia postúpia orgánom činným v trestnom konaní.

Podľa advokátky LPM Ulič Ireny Sopkovej boli všetky zistenia zdokumentované, zdokladované a postúpia ich polícii. Rovnako realizujú ďalšie kontroly a pripravujú aj trestné oznámenia. „V prípade Poľovného revíru Kolodnik, ktorý predtým poľovne obhospodarovala firma POLONINA s.r.o., sú konateľmi Martin Kvietik a Kamila Mergová. Táto pani je manželkou Michala Mergu, ktorý je predsedom Poľovníckej spoločnosti Bziana. Práve tejto spoločnosti bola postúpená zmluva o užívaní Poľovného revíru Kolodník s cenami stanovenými za lesnú pôdu 1,80 eur za hektár a 0,80 eur za hektár za nelesnú pôdu. Iná poľovnícka spoločnosť však oficiálne listom ponúkla sumu 7 až 10 eur za hektár. Štát tak prišiel najmenej o 130 000 eur,“ dodala advokátka LPM Ulič Irena Sopková.

Podnik podľa súčasného riaditeľa Mária Perinaja je vo veľmi náročnej situácii práve pre bývalé praktiky. „Mojím cieľom je zmodernizovanie podniku a zavedenie prírode blízkeho hospodárenia tohto unikátneho územia Slovenska. Nekalé praktiky bývalých vedení presahujú sumu milión eur. Zistili sme aj skreslenie hospodárskych výsledkov. Podnik riešil pracovnoprávne spory za 150 000 eur. Našli sme tiež zmluvu na výrub drevín harvestorom za viac ako milión eur, ktorú som vypovedal. Ďalšie nekalé praktiky v oblasti poľovníctva poškodili podnik o takmer 100 000 eur,“ cituje SITA Mária Perinaja.

V hlavných správach RTVS na Jednotke včera večer na obvinenia súčasného vedenia reagovali zástupcovia predchádzajúceho vedenia, ktoré ich odmietajú. Uviedli, že vyšetrovaniu sa nebránia. Redaktorka tlmočila stanovisko bývalého vedenia, ktoré tvrdí, že výčitky nie sú namieste, chcú ich iba očierniť. Sporné veci vedia zdôvodniť, pretože sa uskutočnili štandardné výberové konania. „Konanie súčasného vedenia vnímame ako bezprecedentnú snahu o kriminalizovanie predchádzajúceho vedenia podniku a s ľútosťou vnímame aj skutočnosť, že pán minister pri svojej snahe odhaľovať nekalé praktiky v štátnych podnikoch, nepočká na závery vyšetrovania, ktorému sa vôbec nebránime. Negatívny obraz, ktorý už aj s pomocou médií vytvoril, ostane,“ píše sa v stanovisku bývalého vedenia š.p. LPM Ulič.

Jozef Marko

Prečítané: 676
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Separujú drevný odpad

Separujú drevný odpad

O čom sa píše

Separovať možno nielen papier, plasty, sklo, použité oleje a elektroodpad, ale aj odpad z dreva. Mesto Bánovce nad Bebravou v spolupráci...

Prečítajte si viac
Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

O čom sa píše

Doba je zlá. Zvykne sa hovoriť, keď vám život neplynie tak, ako by ste si priali. No nie doba je...

Prečítajte si viac
Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

O čom sa píše

Odlesňovanie brazílskeho amazonského pralesa sa v prvej polovici roka 2020 zvýšilo o rekordných 25 percent v porovnaní s tým istým...

Prečítajte si viac
Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z envirorezortu

Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z…

Aktuálne

Okresné úrady dostali koncom mája tohto roku Usmernenie generálnej riaditeľky sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex