Prihlásiť

LESY SR vybudovali v Leviciach unikátnu lesnú školu

LESY SR vybudovali v Leviciach jedinečnú lesnú školu. Jej zriadenie je súčasťou cezhraničného projektu s maďarskými lesníkmi z Ipoly Erdö. Cieľom projektu je podporiť záujem obyvateľov regiónu Levice a maďarského Salgótarjánu o jedinečné prírodné hodnoty spoločného prihraničného územia prostredníctvom vybudovania a rozvoja originálnych náučno-poznávacích objektov v predmetnom prihraničnom regióne. Informáciu š. p. LESY SR zverejnila tlačová agentúra TASR na stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Chceme prispieť k zvýšeniu príťažlivosti a návštevnosti prihraničného územia prostredníctvom využívania jeho prírodných hodnôt s cieľom zvýšiť environmentálne povedomie a prírodovednú gramotnosť mladej generácie prostredníctvom vzdelávania odborníkmi - lesnými pedagógmi v nových lesných školách,“ povedal generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Matej Vigoda.

Výstavba lesnej školy sa začala vo februári 2018. Plánovaný rozpočet celého projektu vyčíslili na necelých 1,44 milióna eur, z toho 85 percent poskytol Európsky fond regionálneho rozvoja. Novovybudované výučbové komplexy v Leviciach a v Somoskő pri Salgótarjáne ako demonštračné a náučné objekty spolu s lesnými pedagógmi priblížia cieľovým skupinám les a prácu lesníkov na celkovej ploche areálov väčšej ako 10 000 metrov štvorcových, potvrdil riaditeľ Odštepného závodu Levice Tomáš Čuka.

Na slovenskej strane vznikla Lesná škola OZ Levice s celkovou rozlohou 4 100 štvorcových metrov ako jedinečné centrum lesnej pedagogiky a environmentálnej výchovy na Slovensku. Vybudovaná je priamo v centre mesta v areáli levického odštepného závodu, v nevyužívanej dvojpodlažnej budove bývalého skladu. Objekt so svojou vnútornou úžitkovou plochou viac ako 1 000 metrov štvorcových ponúka priestory pre diorámy, tvorivú dielňu, kresliareň, halu stromov, poznávaciu a náučnú miestnosť spolu s terasou.

V exteriéri obklopilo lesnú školu miniarborétum s najčastejšími druhmi drevín a krov slovenských lesov, vybudovaný je aj altánok a areál je doplnený informačnými panelmi. Pred lesnou školou vznikol zelený chodník, privádzajúci návštevníkov k lesnej škole s drevenými prvkami pre hry a oddych nielen detských, ale i dospelých záujemcov. Na maďarskej strane vzniklo Návštevnícke centrum a lesná škola, ktorým sa doplnila sieť zariadení obdobného charakteru v Maďarsku na ploche väčšej ako 5 900 štvorcových metrov.

Inovatívnosť projektu spočíva v prepojení teoretického vzdelávania v škole spolu s praktickými ukážkami z lesa a lesníctva v nových komplexoch lesných škôl. Exkurzívno-poznávacia prevádzka je určená najmä pre deti predškolského a školského veku v sprievode lesných pedagógov. Koncepcia prevádzky je na báze exkurzie, názorných ukážok, praktických prác v dielni, hmatových a vizuálnych ukážok povrchov alebo vzoriek prvkov lesa. Výsledkom projektu by malo byť zvýšenie dôveryhodnosti lesníckej profesie a zachovanie prírodného a kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.

Prečítané: 203
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Separujú drevný odpad

Separujú drevný odpad

O čom sa píše

Separovať možno nielen papier, plasty, sklo, použité oleje a elektroodpad, ale aj odpad z dreva. Mesto Bánovce nad Bebravou v spolupráci...

Prečítajte si viac
Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

O čom sa píše

Doba je zlá. Zvykne sa hovoriť, keď vám život neplynie tak, ako by ste si priali. No nie doba je...

Prečítajte si viac
Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

O čom sa píše

Odlesňovanie brazílskeho amazonského pralesa sa v prvej polovici roka 2020 zvýšilo o rekordných 25 percent v porovnaní s tým istým...

Prečítajte si viac
Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z envirorezortu

Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z…

Aktuálne

Okresné úrady dostali koncom mája tohto roku Usmernenie generálnej riaditeľky sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex