Prihlásiť

LESY SR sa bránia voči ďalším obvineniam aktivistov, tentokrát kvôli likvidácii inváznych drevín

LESY SR vykonávajú opatrenia na ochranu slovenskej prírody každý rok tak, ako im to ukladá zákon. Opatrenia, ktoré štátny podnik vykonáva, spočívajú aj v aplikácii nebiologických látok na likvidáciu inváznych drevín. LESY SR zdôrazňujú, že aplikácia nie je nebezpečná. Uvádza sa to v ich tlačovej správe, ktorú včera poskytli masmédiám.

Doporučený Ing. Marian Stanik, generálny riaditeľ LESY SR, š.p. Foto Jozef Marko Ing. Marian Stanik, generálny riaditeľ LESY SR, š.p.

LESY SR v nej ďalej konštatujú, že zákon o prevencií a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov, ukladá štátnemu podniku povinnosť chrániť prírodu, čistiť lesy po prírodných katastrofách, ako aj chrániť ich pred škodcami. LESY SR každý rok realizujú niekoľko opatrení na ochranu štátnych lesov. V súčasnosti došlo k premnoženiu invazívnej dreviny Pajaseňa žliazkatého, ktorého spôsob likvidácie predpisuje vyhláška. Jediný možný spôsob likvidácie tejto invazívnej dreviny je injekčné použitie látky Roundup Biaktiv do kmeňa stromu.

„Prípravok je podľa analýz považovaný za bezpečný. Pokiaľ rozhodne príslušná inštitúcia, že spôsob likvidácie Pajaseňa žliazkatého má byť robený iným postupom, tak bude štátny podnik postupovať podľa daného rozhodnutia,“ uviedol Ing. Marian Staník, generálny riaditeľ LESY SR. Voči látke Roundup Biaktiv sa ohradzujú aktivisti, ktorí podali žalobu na štátne lesy. Kritizujú štátny podnik, že používa zdraviu škodlivé látky, ktoré sú v zahraničí zakázané. LESY SR s obvinením nesúhlasia.

„Chceli by sme všetkých obyvateľov Slovenska ubezpečiť, že prípravok aplikujeme spôsobom, ktorý neumožňuje kontakt s obyvateľstvom. Aplikujeme ho priamo do kmeňov stromov, preto nedochádza k jeho rozprašovaniu do okolitého prostredia. V žiadnom prípade nejde o postrekovú aplikáciu, pri ktorej by hrozilo zamorenie okolitého prostredia. Činnosť vykonávajú výhradne pracovníci s platným osvedčením na aplikáciu chemických látok v lesnom prostredí,“ uviedol Ing. Marian Staník, generálny riaditeľ LESY SR, š. p.

LESY SR pri obhospodarovaní lesov vo svojej správe vykonávajú leso-pestovateľské a leso-ochranné opatrenia výlučne v zmysle platnej štátnej legislatívy. Likvidáciu inváznych drevín prikazuje zákon č.150/2019 Z.z. o prevencií a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Citácia § 3 :
„Vlastník alebo správca pozemku sú povinní za podmienok a spôsobom, ktorí ustanoví ministerstvo vykonávajúcim predpisom, odstraňovať zo svojho pozemku invázne nepôvodné druhy uvedené v národnom zozname alebo zozname Európskej únie...“

V nadväznosti na uvedené, štátny podnik poukazuje na špecifikáciu zákona:

  • príloha č. 2a k Vyhláške č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon o OPK č. 543/2002 Z.z. jasne hovorí v bode 2 o povolených spôsoboch likvidácie inváznych drevín, (Pajaseň žliazkatý, skupina „D“, chemické odstraňovanie injekčnou metódou pomocou herbicídu na báze účinnej látky glyfosát čo je aj Roundup Biaktiv),
  • súhlasné stanovisko RÚVZ Bratislava č. RÚVZ/21-13478/2009 zo dňa 1.10.2009 jasne hovorí, že herbicíd Roundup Biaktiv je možné použiť aj v pásmach hygienickej ochrany 1. stupňa vodných zdrojov.

LESY SR o vykonávaní opatrení na likvidáciu inváznych drevín informovali príslušné inštitúcie. „Predmetné rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, Odbor opravných prostriedkov o aplikácii látky na príslušné miesta, bolo zaslané Slovenskej inšpekcii životného prostredia, Štátnej ochrane prírody CHKO Ponitrie, CHKO Dunajské Luhy a Okresnému úradu Bratislava, Odboru starostlivosti o životné prostredia,“ ubezpečil Ing. Marian Staník, generálny riaditeľ LESY SR.

 

 

 

Naposledy zmenené: sobota, 07 september 2019 15:36
Prečítané: 516
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Aktuálne o tragédii lesov v Bobrovci

Aktuálne o tragédii lesov v Bobrovci

Aktuálne

Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska aktuálne zverejnil najskôr v éteri a následne aj na televíznej obrazovke informáciu, týkajúcu sa kauzy lesov Bobrovec...

Prečítajte si viac
Aktívny lesnícky manažment proti klimatickým zmenám

Aktívny lesnícky manažment proti klimatickým zmenám

Aktuálne

Globálne otepľovanie a nedostatok zrážok môžu ohroziť stromy v Tatranskom národnom parku (TANAP). V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol...

Prečítajte si viac
Formálne nedostatky v preprave a zlodejina v ťažbe dreva: to je predsa veľký rozdiel!

Formálne nedostatky v preprave a zlodejina v ťažbe dreva: to je predsa…

Aktuálne

Špeciálna jednotka Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie (SLDI) s interným označením „Ďateľ“ v roku 2019 počas 730 dozorov zameraných na prepravu dreva...

Prečítajte si viac
Postreh: Ochranári urobili z lesníkov nepriateľov prírody. Poľnohospodári ich akosi nezaujímajú

Postreh: Ochranári urobili z lesníkov nepriateľov prírody. Poľnohospodári ich akosi nezaujímajú

Aktuálne

Lesy a poľnohospodárske pozemky, pokryté lesnými drevinami, sa nachádzajú na takmer 42 percentách územia Slovenska. Ak k tomu pripočítame plochu brehových porastov...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk