Prihlásiť

LESY SR sa bránia voči ďalším obvineniam aktivistov, tentokrát kvôli likvidácii inváznych drevín

LESY SR vykonávajú opatrenia na ochranu slovenskej prírody každý rok tak, ako im to ukladá zákon. Opatrenia, ktoré štátny podnik vykonáva, spočívajú aj v aplikácii nebiologických látok na likvidáciu inváznych drevín. LESY SR zdôrazňujú, že aplikácia nie je nebezpečná. Uvádza sa to v ich tlačovej správe, ktorú včera poskytli masmédiám.

Doporučený Ing. Marian Stanik, generálny riaditeľ LESY SR, š.p. Foto Jozef Marko Ing. Marian Stanik, generálny riaditeľ LESY SR, š.p.

LESY SR v nej ďalej konštatujú, že zákon o prevencií a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov, ukladá štátnemu podniku povinnosť chrániť prírodu, čistiť lesy po prírodných katastrofách, ako aj chrániť ich pred škodcami. LESY SR každý rok realizujú niekoľko opatrení na ochranu štátnych lesov. V súčasnosti došlo k premnoženiu invazívnej dreviny Pajaseňa žliazkatého, ktorého spôsob likvidácie predpisuje vyhláška. Jediný možný spôsob likvidácie tejto invazívnej dreviny je injekčné použitie látky Roundup Biaktiv do kmeňa stromu.

„Prípravok je podľa analýz považovaný za bezpečný. Pokiaľ rozhodne príslušná inštitúcia, že spôsob likvidácie Pajaseňa žliazkatého má byť robený iným postupom, tak bude štátny podnik postupovať podľa daného rozhodnutia,“ uviedol Ing. Marian Staník, generálny riaditeľ LESY SR. Voči látke Roundup Biaktiv sa ohradzujú aktivisti, ktorí podali žalobu na štátne lesy. Kritizujú štátny podnik, že používa zdraviu škodlivé látky, ktoré sú v zahraničí zakázané. LESY SR s obvinením nesúhlasia.

„Chceli by sme všetkých obyvateľov Slovenska ubezpečiť, že prípravok aplikujeme spôsobom, ktorý neumožňuje kontakt s obyvateľstvom. Aplikujeme ho priamo do kmeňov stromov, preto nedochádza k jeho rozprašovaniu do okolitého prostredia. V žiadnom prípade nejde o postrekovú aplikáciu, pri ktorej by hrozilo zamorenie okolitého prostredia. Činnosť vykonávajú výhradne pracovníci s platným osvedčením na aplikáciu chemických látok v lesnom prostredí,“ uviedol Ing. Marian Staník, generálny riaditeľ LESY SR, š. p.

LESY SR pri obhospodarovaní lesov vo svojej správe vykonávajú leso-pestovateľské a leso-ochranné opatrenia výlučne v zmysle platnej štátnej legislatívy. Likvidáciu inváznych drevín prikazuje zákon č.150/2019 Z.z. o prevencií a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Citácia § 3 :
„Vlastník alebo správca pozemku sú povinní za podmienok a spôsobom, ktorí ustanoví ministerstvo vykonávajúcim predpisom, odstraňovať zo svojho pozemku invázne nepôvodné druhy uvedené v národnom zozname alebo zozname Európskej únie...“

V nadväznosti na uvedené, štátny podnik poukazuje na špecifikáciu zákona:

  • príloha č. 2a k Vyhláške č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon o OPK č. 543/2002 Z.z. jasne hovorí v bode 2 o povolených spôsoboch likvidácie inváznych drevín, (Pajaseň žliazkatý, skupina „D“, chemické odstraňovanie injekčnou metódou pomocou herbicídu na báze účinnej látky glyfosát čo je aj Roundup Biaktiv),
  • súhlasné stanovisko RÚVZ Bratislava č. RÚVZ/21-13478/2009 zo dňa 1.10.2009 jasne hovorí, že herbicíd Roundup Biaktiv je možné použiť aj v pásmach hygienickej ochrany 1. stupňa vodných zdrojov.

LESY SR o vykonávaní opatrení na likvidáciu inváznych drevín informovali príslušné inštitúcie. „Predmetné rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, Odbor opravných prostriedkov o aplikácii látky na príslušné miesta, bolo zaslané Slovenskej inšpekcii životného prostredia, Štátnej ochrane prírody CHKO Ponitrie, CHKO Dunajské Luhy a Okresnému úradu Bratislava, Odboru starostlivosti o životné prostredia,“ ubezpečil Ing. Marian Staník, generálny riaditeľ LESY SR.

 

 

 

Naposledy zmenené: sobota, 07 september 2019 15:36
Prečítané: 818
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Lesnícka výzva: Zamedzme šíreniu lykožrúta bukového. Aby bučiny neskončili ako smrečiny

Lesnícka výzva: Zamedzme šíreniu lykožrúta bukového. Aby bučiny neskončili ako smrečiny

O čom sa píše

Lesník Ľuboš Tuľak na stránke Za zelený les na sociálnej sieti upozorňuje na problém s rozšírením lykožrúta bukového. Na portáli Lesmedium.sk...

Prečítajte si viac
Kontroverzný plán EÚ na zníženie emisií: Lesy a pôda musia byť súčasťou výpočtov

Kontroverzný plán EÚ na zníženie emisií: Lesy a pôda musia byť súčasťou…

Aktuálne

Európska komisia odmietla kritiku svojho klimatického plánu pre rok 2030, v rámci ktorého plánuje znížiť emisie skleníkových plynov v EÚ...

Prečítajte si viac
Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

O čom sa píše

Čestný človek, ale slabý manažér. Ján Mičovský ako minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa väčšiny zainteresovaných svoju funkciu nezvláda. A takýto...

Prečítajte si viac
Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Komentár: V štátnych lesoch to začína vrieť. A v politickom zákulisí tiež

Aktuálne

Dalo sa to čakať. Keď pred niekoľkými týždňami minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka verejne ohlásil organizačnú zmenu, ktorá má v štátnom podniku...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex