Prihlásiť

Lesy SR pozastavili dodávky dreva

Lesy SR pozastavili dodávky dreva pre odberateľov. Je to vraj preto, lebo nový šéf podniku Jozef Minďáš sa najskôr chce oboznámi so situáciou v podniku.

Niektorí spracovatelia dreva pre nedostatok suroviny už zastavili alebo obmedzili prevádzku.

Nový generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Jozef Minďáš pripravuje novú stratégiu obchodu s drevom. Po svojom nástupe dočasne pozastavil dodávky dreva pre odberateľov, čo drevospracujúcemu priemyslu spôsobuje problémy.

J. Minďáš odhaduje, že za týždeň, najviac dva sa situácia stabilizuje. "Pozastavili sme dodávky dreva a uzatváranie zmlúv z odštepných závodov. Najneskôr začiatkom budúceho týždňa riaditelia závodov dostanú pokyn, že môžu uzatvára zmluvy na prvý štvrrok 2007," povedal riaditeľ.

Hovorca štátneho podniku Lesy Peter Gogola pozastavenie podpisovania zmlúv s odberateľmi vysvetlil tým, že nový generálny riaditeľ sa chce oboznámi s problematikou. "Generálny riaditeľ nastupoval do funkcie v čase, keď sa skončila platnos starých zmlúv. Dva mesiace bol post generálneho riaditeľa obsadený poverenou osobou," povedal P. Gogola.

ažba dreva na Slovensku klesne v tomto roku podľa J. Minďáša z vlaňajších takmer štyroch miliónov kubických metrov na 3,6 milióna. Záujem odberateľov však takmer tri razy prevyšuje možnosti štátneho podniku. Spoločnos eviduje objednávky od odberateľov na 8,1 milióna kubíkov dreva, no jej ročný plán je preda 3,1 milióna kubíkov. "Chceme podporova domácich odberateľov," povedal P. Gogola.

Niektorí spracovatelia dreva z Horehronia, Oravy, Kysúc už zastavili alebo obmedzili výrobu. Potvrdil to Igor Patráš, prezident Zväzu spracovateľov dreva.

I. Patráš predpokladá, že výrobcovia musia "preži" ešte asi dva mesiace, kým sa situácia stabilizuje.

J. Minďáš ruší priamy vývoz dreva do zahraničia. "Lesy SR nebudú priamo vyváža drevo zo Slovenska, s výnimkou otvorených aukcií, pretože sme členmi Európskej únie," povedal J. Minďáš. Podľa jeho predstavy by Slovensko nemalo vyváža žiadne drevo a celú produkciu umiestňova na domácom trhu. Ak však štátny podnik predá drevo domácemu priekupníkovi, nemá už naň žiadny vplyv. Čiastočne je tento problém údajne ošetrený v obchodných zmluvách. "Ak zistíme, že drevo, ktoré sme predali domácemu odberateľovi, následne predal do zahraničia, môžeme okamžite zastavi dodávky," povedal riaditeľ.

Spracovatelia dreva sa obávajú, že J. Minďáš podľahne lobistickým tlakom a umožní zmluvy na odber dreva neovereným firmám.

"Máme už také avíza, že niektorí chcú drevo reexportova alebo pri nedostatku znovu predáva na Slovensku," povedal I. Patráš.

(SME, 15.1.2007)

Prečítané: 574
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac
Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Aktuálne

Na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre Slovensko vystúpil na námestí vo Zvolene aj Ing. Boris Greguška, PhD., predseda Fóra o lesoch...

Prečítajte si viac
Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na pomoc lesom

Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na…

Aktuálne

Sobota 18. januára bola dňom celoslovenského stretnutia slovenských lesníkov. Po roku sa opäť stretli na zvolenskom námestí, tentokrát s hlavným posolstvom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk