Prihlásiť

Lesy SR pozastavili dodávky dreva

Lesy SR pozastavili dodávky dreva pre odberateľov. Je to vraj preto, lebo nový šéf podniku Jozef Minďáš sa najskôr chce oboznámi so situáciou v podniku.

Niektorí spracovatelia dreva pre nedostatok suroviny už zastavili alebo obmedzili prevádzku.

Nový generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Jozef Minďáš pripravuje novú stratégiu obchodu s drevom. Po svojom nástupe dočasne pozastavil dodávky dreva pre odberateľov, čo drevospracujúcemu priemyslu spôsobuje problémy.

J. Minďáš odhaduje, že za týždeň, najviac dva sa situácia stabilizuje. "Pozastavili sme dodávky dreva a uzatváranie zmlúv z odštepných závodov. Najneskôr začiatkom budúceho týždňa riaditelia závodov dostanú pokyn, že môžu uzatvára zmluvy na prvý štvrrok 2007," povedal riaditeľ.

Hovorca štátneho podniku Lesy Peter Gogola pozastavenie podpisovania zmlúv s odberateľmi vysvetlil tým, že nový generálny riaditeľ sa chce oboznámi s problematikou. "Generálny riaditeľ nastupoval do funkcie v čase, keď sa skončila platnos starých zmlúv. Dva mesiace bol post generálneho riaditeľa obsadený poverenou osobou," povedal P. Gogola.

ažba dreva na Slovensku klesne v tomto roku podľa J. Minďáša z vlaňajších takmer štyroch miliónov kubických metrov na 3,6 milióna. Záujem odberateľov však takmer tri razy prevyšuje možnosti štátneho podniku. Spoločnos eviduje objednávky od odberateľov na 8,1 milióna kubíkov dreva, no jej ročný plán je preda 3,1 milióna kubíkov. "Chceme podporova domácich odberateľov," povedal P. Gogola.

Niektorí spracovatelia dreva z Horehronia, Oravy, Kysúc už zastavili alebo obmedzili výrobu. Potvrdil to Igor Patráš, prezident Zväzu spracovateľov dreva.

I. Patráš predpokladá, že výrobcovia musia "preži" ešte asi dva mesiace, kým sa situácia stabilizuje.

J. Minďáš ruší priamy vývoz dreva do zahraničia. "Lesy SR nebudú priamo vyváža drevo zo Slovenska, s výnimkou otvorených aukcií, pretože sme členmi Európskej únie," povedal J. Minďáš. Podľa jeho predstavy by Slovensko nemalo vyváža žiadne drevo a celú produkciu umiestňova na domácom trhu. Ak však štátny podnik predá drevo domácemu priekupníkovi, nemá už naň žiadny vplyv. Čiastočne je tento problém údajne ošetrený v obchodných zmluvách. "Ak zistíme, že drevo, ktoré sme predali domácemu odberateľovi, následne predal do zahraničia, môžeme okamžite zastavi dodávky," povedal riaditeľ.

Spracovatelia dreva sa obávajú, že J. Minďáš podľahne lobistickým tlakom a umožní zmluvy na odber dreva neovereným firmám.

"Máme už také avíza, že niektorí chcú drevo reexportova alebo pri nedostatku znovu predáva na Slovensku," povedal I. Patráš.

(SME, 15.1.2007)

Prečítané: 678
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Agrorezort: WWF nechápe, o čom je Zelená správa. Odmietame zavádzanie o mŕtvom dreve

Agrorezort: WWF nechápe, o čom je Zelená správa. Odmietame zavádzanie o mŕtvom…

Aktuálne

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa ohradilo voči pripomienkam organizácie WWF Slovensko k Správe o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2019...

Prečítajte si viac
NLC: Kontrolný deň k riešeniu problematiky plánovania hospodárskych opatrení v odumierajúcich porastoch jaseňa štíhleho

NLC: Kontrolný deň k riešeniu problematiky plánovania hospodárskych opatrení v odumierajúcich porastoch…

Aktuálne

Na základe zistení pracovníkov Ústavu pre hospodársku úpravu lesov Odboru kontroly vyhotovenia PSL a konkrétnych vyhotoviteľov PSL na lesných celkoch Poľana...

Prečítajte si viac
Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O prepustení na slobodu rozhodne Najvyšší súd SR

Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O…

Aktuálne

Banskobystrickú podnikateľku Luciu Ď., obvinenú z korupcie súvisiacej so štátnym podnikom LESY SR, sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu...

Prečítajte si viac
Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

O čom sa píše

V tomto roku zatiaľ došlo k piatim útokom medveďa hnedého na človeka. Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex