Prihlásiť

LESY SR odmietajú obvinenia, týkajúce sa poľovných revírov

LESY SR š.p. sa opäť musia brániť, tentokrát politickému útoku na ceny odstrelov a prenájmov štátnych poľovných revírov. V piatok 31. mája odmietli tvrdenie strany Sloboda a Solidarita, podľa ktorého podnik nevýhodne predáva odstrel zveri v štátnych poľovných revíroch. Zo stanoviska, ktoré poskytli LESY SR š.p. agentúre TASR vyplýva, že cena za poľovné revíry sa v uplynulých rokoch zvýšila a v revíroch mimo š. p. LESY SR je priemerná cena prenájmu výrazne nižšia.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

"LESY SR nespochybniteľne dosiahli v roku 2018 speňaženie na úrovni 9,8 eura za hektár a rok. V roku 2019 je to na úrovni 11,3 eura za hektár a rok, pričom LESY SR majú v správe približne 800 000 hektárov pozemkov v poľovných revíroch," uviedol hovorca podniku Pavel Machava a dodal,  že priemerná cena v 1 683 poľovných revíroch na výmere 3,8 milióna hektárov mimo správy š. p. LESY SR za posledné tri roky bola podľa údajov Národného lesníckeho centra na úrovni od 0,81 eura do 1,08 eura za hektár a rok. 

LESY SR podľa Machavu vždy na valných zhromaždeniach vlastníkov poľovných pozemkov, pokiaľ sú zvolané v zmysle zákona a nie sú pochybnosti o vlastníckej štruktúre zapísaných vlastníkov poľovných pozemkov, hlasujú za najvyššiu ponúknutú cenu.

Ako ďalej uvádza agentúra TASR vo svojej správe, ktorú prevzali viaceré interentové portály, podľa podpredsedníčky Národnej rady SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej zo SaS ide pri prideľovaní poľovných revírov evidentne o organizovanú záležitosť, keď väčšina poľovných revírov končí v rukách vopred určených skupín, a to za veľmi zvláštnych okolností, pričom štátu pritom vznikajú obrovské škody. SaS sa preto chce s podozreniami obrátiť na Najvyšší kontrolný úrad.

Prečítané: 330
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

O čom sa píše

Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko počas tlačovej konferencie ministerstva...

Prečítajte si viac
Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Aktuálne

Vo večerných správach verejnoprávnej televízie sa včera venovali zastaveniu náhodnej ťažby v Ľubochnianskej doline. Moderátor správ uviedol príspevok tvrdením, že inšpektori...

Prečítajte si viac
Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Aktuálne

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR opakovane vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v...

Prečítajte si viac
Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Aktuálne

Legendárny MODUS má v jednej piesni text, ktorý je založený na tom, že „keď sa raz oči dohodnú“, je z toho láska...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk