Prihlásiť

Lesomajitelia podporujú autodopravcov a vyhlasujú: dosť bolo parazitov!

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa v plnom rozsahu pripája k výstražnému štrajku autodopravcov. Reprezentuje viac ako milión súkromných vlastníkov pôdy, vlastniacich temer jeden milión hektárov lesov na Slovensku. Stará sa o viac ako 3 000 subjektov malých a mikropodnikov – urbárov alebo iných druhov spolkov. Tie sú v mnohých dedinách kľúčovým prvkom lokálnej ekonomiky a jedným z mála možností, vytvárajúcich príjem pre miestne obyvateľstvo. Uvádza sa vo vyhlásení, ktoré portálu Lesmedium.sk poskytol predseda ÚNIE Ing. Milan Ovseník a ktoré publikujeme v celom rozsahu.

Doporučený Odvoz dreva Ilustračné foto: VLM Odvoz dreva

„Tak ako Únia autodopravcov Slovenska sme takmer štyri roky prosili premiérov, predsedu parlamentu, či prezidentov, argumentovali sme a žiadali o nápravu a vytvorenie dôstojného podnikateľského prostredia v lesnom hospodárstve, najmä pri dodržiavaní prísnych kritérií, vyplývajúcich hlavne z NATURA 2000, na ktorú Slovenská republika dostáva z EÚ miliónové zdroje, ale do prírody sa dostávajú mizivé percentá. Napriek upozorneniam až na Európsku komisiu, kompetentní zostávajú hluchí a slepí.

A stovky miliónov eur sa pod rúškom „boja s klimatickými zmenami“, získané z eurofondov a aj z „emisného biznisu“ prerozdeľovaného Envirofondom, naďalej rozkotúľavajú – tam temer trištvrte milióna na autá pre štátnych ochranárov, tam na opätovné spočítavanie medveďov 300 tisíc eur nevedno komu a tam zase súkromnej firme na analýzu za pol milióna eur, ako bude ŠOP posudzovať škody na autách, spôsobených chránenými šelmami na cestách. A ako bonus prichádza – aj pre autodopravcov prepravujúcich obnoviteľnú komoditu – drevo – mobilná aplikácia na online sledovanie pohybu prepravných súprav s drevom.

S obavou vnímame snahy Ministerstva životného prostredia SR o ďalšie zaťažovanie nielen lesomajiteľov, ale dokonca už aj prepravcov ich vyprodukovaných komodít – dreva či štiepky, ktoré opätovne prinesú zvýšené náklady pre prepravcov, čo v konečnom dôsledku pocítia aj lesomajitelia – nemožnosťou dosiahnutia vyššieho speňaženia vlastnej produkcie na zlepšenie životných a pracovných podmienok pri starostlivosti o národné bohatstvo Slovenska – lesy.

Na spoločnom európskom trhu je nepochopiteľné, aby štát domácich neprimerane zaťažoval, veď ako je možné, že v Nemecku pre lykožrútový mor zrušia časové obmedzenie jazdy kamiónov a zvýšia tonáž na 44 ton, aby sa navýšili dopravné kapacity a na Slovensku zdržujeme prepravu zvyšujúcimi sa kontrolami na cestách, resp. priamo obmedzeniami jázd po nedobudovaných, či nedostatočných cestách.

A tak ako autodopravcovia tvrdia, že nie sú ťažné zvieratá, aby otročili od rána do večera v nedôstojných podmienkach, tolerujúc parazitov ich práce – tak aj my tvrdíme, že ani lesomajitelia a ľudia starajúci sa o lesy nie sú ŤAŽNÉ KONE a už bolo DOSŤ PARAZITOV na našej práci pri starostlivosti o národné bohatstvo Slovenska – zelených verejných a súkromných lesov.

Preto podporujeme výstražný štrajk Únie autodopravcov Slovenska. Mnohí z nich sú pre nás dôležitými partnermi - pri preprave materiálov na stavbu a opravu lesných ciest, pri preprave poľnoproduktov v prípade lesopoľných fariem a najmä ich členovia – prepravcovia dreva a výrobkov z neho, ktorí sú kľúčovými aktérmi v hodnotovom reťazci: lesy – drevo – energia“.

 

 

Prečítané: 415
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac
Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Aktuálne

Na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre Slovensko vystúpil na námestí vo Zvolene aj Ing. Boris Greguška, PhD., predseda Fóra o lesoch...

Prečítajte si viac
Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na pomoc lesom

Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na…

Aktuálne

Sobota 18. januára bola dňom celoslovenského stretnutia slovenských lesníkov. Po roku sa opäť stretli na zvolenskom námestí, tentokrát s hlavným posolstvom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk