Prihlásiť

Lesníci a včelári oživia chov včiel v lesoch

Na včerajšom Dni stromu v Čiernom Balogu podpísali predstavitelia š.p. LESY SR a Slovenského zväzu včelárov za prítomnosti ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej memorandum o spolupráci. „Tento deň sme využili aj na podpis memoranda so Slovenským zväzom včelárov. Chceme spolupracovať na oživení chovu včiel a produkovaní medu v lesnom prostredí,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ LESY SR, š.p. Marián Staník. Cieľom memoranda je spolupracovať na tom, aby sa do lesov dostalo viac úľov, pretože včely pochádzajú z lesa. Človek ich začal chovať na lúkach a poliach až neskôr, ich pôvodným domovom je les.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„Pre nás je to veľká pomoc. Dostaneme včely do prostredia, ktoré je im prirodzené. Včely majú v lese doslova švédske stoly. Máme viac ako 120 druhov rastlín s veľkou škálou peľu, ktorý potrebujú. Jednotvárna strava včiel, ako sú monokultúry repky či slnečnice, sa potom prejaví aj na zdraví včiel,“ povedal Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov a jeho slová citoval spravodajský portál Webnoviny.sk v sekcii Náš vidiek.

Okrem zdravia včelstiev je cieľom aj produkcia lesného medu. Druh včely, ktorý žije na Slovensku, produkuje jeden z najkvalitnejších medov na svete. Obsah vody je v ňom iba 12 percent. Obvykle je to až horná hranica európskej normy, teda 20 percent. Med je hustejší, ale aj chutnejší a má unikátne zloženie. Obsahuje enzýmy a unikátnu zmes peľov.

„Slovenský med z lesa je vo svete výnimočný. Tento med má v sebe široké spektrum štiav z rastlín. Základ tvorí malina, potom medovica živočíšneho pôvodu, ako napríklad výlučky vošiek a puklíc. Lesný med je aromatickejší, je v ňom cítiť les,“ vysvetľuje Milan Rusnák.

 

Prečítané: 790
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto je zodpovedný za obrovské škody na lesných porastoch?

ÚNIA nechce, aby bol podnet na generálnu prokuratúru zametený pod koberec. Kto…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa pripojila k podnetu na začatie trestného stíhania na neznámeho páchateľa za porušovanie...

Prečítajte si viac
Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Bilaterálne o rozpade smrečín a podpore lesného hospodárstva

Aktuálne

Zhodnotenie súčasného stavu a ďalšie možnosti rozvoja lesného hospodárstva v Českej republike a Slovenskej republike boli predmetom rokovania zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka...

Prečítajte si viac
Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk