Prihlásiť

Lesníci a ochranári spoločne pokosili lúku na Poľane

Desiatky lesníkov a ochranárov ručne kosili včera od skorého rána 2,5 hektárovú lúku Dolná Zálomská priamo v kaldere vyhasnutej sopky na Poľane. Pre podmáčanú pôdu a mokrade sa tam ťažké mechanizmy nedostanú. Ide pritom o mimoriadne vzácne územie s množstvom chránených rastlín, ktoré by sa bez pravidelného kosenia z lokality stratili. Reportáž z tejto akcie priniesla včera vo večerných správach spravodajská TA3.

Doporučený Horské lúky na Poľane s čriedami oviec Foto Jozef Marko Horské lúky na Poľane s čriedami oviec

Lúka sa nachádza v Chránenom areáli Dolná Zálomská a rastú na nej vzácne rastlinné spoločenstvá. V reportáži odznelo, že toto územie je považované za jedno z najcennejších v Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Pre zachovanie chránených rastlín, ktoré na ňom rastú, je nevyhnutné pravidelné kosenie. „Ak by sa toto územie nekosilo, došlo by k sukcesii, čiže lúka by postupne zarástla, čo samozrejme nechceme. Na Poľane sa nám darí zachovať tieto biotopy vďaka ľuďom, ktorí tu sú. Zároveň sme sa vrátili k tradíciám, ako vidíte, teda ku kosám a hrabliam,“ povedala riaditeľka CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová.

Niektorí kosci dokonca kosili lúku v miestnych krojoch a podľa ich slov si to kosenie lúky na Poľane zaslúži. Lesník František Fodor bol jedným z nich a na kameru povedal, že ručné kosenie je kvalitnejšie a tráva, ktorá vyrastie, je po takomto kosení bohatšia.

Redaktor Martin Dušička v závere reportáže na TA3 skonštatoval, že kým v iných častiach Slovenska majú lesníci a ochranári medzi sebou väčšie či menšie problémy, na Poľane už roky úspešne spolupracujú. „Poľana nás spojila a verím, že to tak ostane na veky vekov,“ dodala V. Fabriciusová.

Kiež by tomu tak bolo čo najskôr aj na zvyšku Slovenska, pozitívne príklady predsa vždy dokážu presvedčiť aj ostatných, že kde sa chce, tam to ide.

 

Jozef Marko

 

Naposledy zmenené: piatok, 12 júl 2019 14:17
Prečítané: 812
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Mikroregión Terchovská dolina za prírodný, nie národný park

Mikroregión Terchovská dolina za prírodný, nie národný park

Aktuálne

V obci Stráža sa dnes uskutočnilo Valné zhromaždenie Združenia obcí Mikroregión Terchovská dolina, zoskupujúce 17 obcí s počtom viac ako 30 tisíc...

Prečítajte si viac
Poznámka: Prečo majú byť z lesníkov kajúcnici?!

Poznámka: Prečo majú byť z lesníkov kajúcnici?!

O čom sa píše

Keď sa stretávam s lesníkmi, ktorí sú už nejaké to desaťročie na dôchodku a prežili celý svoj profesijný život v lese a prácou pre...

Prečítajte si viac
Štát kráti lesohospodárom podporu. Vlastníci lesov reagujú: Dokedy si bude verejnosť myslieť, že všetko je v lese zadarmo?!

Štát kráti lesohospodárom podporu. Vlastníci lesov reagujú: Dokedy si bude verejnosť myslieť…

Aktuálne

V rámci podporného opatrenia minimálnej pomoci na poskytnutie podpory v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov Pôdohospodárska platobná agentúra...

Prečítajte si viac
V českých lesoch svieti červená. Na čoraz väčšom území

V českých lesoch svieti červená. Na čoraz väčšom území

O čom sa píše

Ministerstvo pôdohospodárstva Českej republiky upravilo tzv. červenú zónu, pre ktorú platia núdzové opatrenia na riešenie kalamitnej situácie v lesoch. Ide...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex