Prihlásiť

Lesníci a drevári deklarujú spoluprácu

Nezhody medzi spracovateľmi dreva a štátnymi lesníkmi sú minulosou, tvrdia generálny riaditeľ Lesy SR Jozef Minďáš a prezident Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Igor Patráš.

„Momentálne je medzi nami a spracovateľmi dreva vo všeobecnosti korektný štandardný vzah. Sme odsúdení na spoluprácu,“ uviedol J. Minďáš. „Posledný rok-rok a pol sa výrazne zlepšila naša komunikácia, výsledky spolupráce sa zlepšili k obojstrannej spokojnosti a vytvoril sa dobrý partnerský vzah postavený na báze obchodu,“ doplnil I. Patráš.

Podľa oboch nie je v ich záujme vyváža drevo, ale zhodnotené drevené výrobky. Štátni lesníci sa preto snažia maximalizova predaj dreva domácim spracovateľom.

Spoločná brožúra Lesov SR a ZSD Viac dreva do života – zabráňme klimatickým zmenám je súčasou rovnomennej informačnej kampane, ktorej cieľom je propagova v spoločnosti využívanie dreva ako ekologického materiálu. Štýlom prístupným širokej verejnosti poskytuje základné informácie o lese, lesníctve, drevospracujúcom priemysle a výrobkoch z dreva.

„Chceme, aby si spoločnos uvedomila, že ažba dreva a jeho spracovanie nie je ničením lesa, hoci to tak na prvý pohľad vyzerá. Je dôležité pripomenú, že plasty ako zdanlivo kvalitná a lacná náhrada dreva zaažujú životné prostredie, preto je dobrým riešením vráti sa k drevu ako kvalitnému a ekologickému materiálu, ktorý je obnoviteľnou surovinou,“ uviedol Patráš. Riaditeľ Lesov SR zdôraznil, že lesy vo svojej správe obhospodarujú certifikovaným trvalo udržateľným spôsobom. Obaja sa zhodli na tom, že lesníctvo a drevospracujúci priemysel by sa na Slovensku mohli a mali sta strategickým priemyslom.

Brožúru, ktorú vydali v náklade vyše 25-tisíc kusov, verejnosti oficiálne predstavia na otvorení medzinárodnej výstavy Nábytok a bývanie v Nitre. Distribuova ju budú zadarmo na výstavách a veľtrhoch či na aprílovom podujatí Lesnícke dni.

(sita, 5.3. 2007)

Prečítané: 662
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

Analytik pre SITA: Les sa stal obeťou falošného marketingu

O čom sa píše

Slovenská informační agentúra SITA dnes na svojej internetovej stránke WebNoviny.sk zverejnila rozhovor s analytikom spoločnosti Expense Reduction Analysts Petrom Bodnárom...

Prečítajte si viac
Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na jednej lodi

Koordinátor odbornej platformy F. Štulajter: Obhospodarovatelia lesa a spracovatelia dreva sú na…

Aktuálne

Koordinátor odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a predseda PEFC Slovensko Ing. František Štulajter, CSc. na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre...

Prečítajte si viac
Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Predstaviteľ OSN B. Greguška: Rovnováhu nedosiahneme bez kompromisov

Aktuálne

Na lesníckom podujatí Milión sadeníc pre Slovensko vystúpil na námestí vo Zvolene aj Ing. Boris Greguška, PhD., predseda Fóra o lesoch...

Prečítajte si viac
Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na pomoc lesom

Milión sadeníc pre slovenské lesy. Lesníci podujatím vo Zvolene vyzvali verejnosť na…

Aktuálne

Sobota 18. januára bola dňom celoslovenského stretnutia slovenských lesníkov. Po roku sa opäť stretli na zvolenskom námestí, tentokrát s hlavným posolstvom...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk