Prihlásiť

Lesníci a drevári deklarujú spoluprácu

Nezhody medzi spracovateľmi dreva a štátnymi lesníkmi sú minulosou, tvrdia generálny riaditeľ Lesy SR Jozef Minďáš a prezident Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Igor Patráš.

„Momentálne je medzi nami a spracovateľmi dreva vo všeobecnosti korektný štandardný vzah. Sme odsúdení na spoluprácu,“ uviedol J. Minďáš. „Posledný rok-rok a pol sa výrazne zlepšila naša komunikácia, výsledky spolupráce sa zlepšili k obojstrannej spokojnosti a vytvoril sa dobrý partnerský vzah postavený na báze obchodu,“ doplnil I. Patráš.

Podľa oboch nie je v ich záujme vyváža drevo, ale zhodnotené drevené výrobky. Štátni lesníci sa preto snažia maximalizova predaj dreva domácim spracovateľom.

Spoločná brožúra Lesov SR a ZSD Viac dreva do života – zabráňme klimatickým zmenám je súčasou rovnomennej informačnej kampane, ktorej cieľom je propagova v spoločnosti využívanie dreva ako ekologického materiálu. Štýlom prístupným širokej verejnosti poskytuje základné informácie o lese, lesníctve, drevospracujúcom priemysle a výrobkoch z dreva.

„Chceme, aby si spoločnos uvedomila, že ažba dreva a jeho spracovanie nie je ničením lesa, hoci to tak na prvý pohľad vyzerá. Je dôležité pripomenú, že plasty ako zdanlivo kvalitná a lacná náhrada dreva zaažujú životné prostredie, preto je dobrým riešením vráti sa k drevu ako kvalitnému a ekologickému materiálu, ktorý je obnoviteľnou surovinou,“ uviedol Patráš. Riaditeľ Lesov SR zdôraznil, že lesy vo svojej správe obhospodarujú certifikovaným trvalo udržateľným spôsobom. Obaja sa zhodli na tom, že lesníctvo a drevospracujúci priemysel by sa na Slovensku mohli a mali sta strategickým priemyslom.

Brožúru, ktorú vydali v náklade vyše 25-tisíc kusov, verejnosti oficiálne predstavia na otvorení medzinárodnej výstavy Nábytok a bývanie v Nitre. Distribuova ju budú zadarmo na výstavách a veľtrhoch či na aprílovom podujatí Lesnícke dni.

(sita, 5.3. 2007)

Prečítané: 781
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Agrorezort: WWF nechápe, o čom je Zelená správa. Odmietame zavádzanie o mŕtvom dreve

Agrorezort: WWF nechápe, o čom je Zelená správa. Odmietame zavádzanie o mŕtvom…

Aktuálne

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa ohradilo voči pripomienkam organizácie WWF Slovensko k Správe o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2019...

Prečítajte si viac
NLC: Kontrolný deň k riešeniu problematiky plánovania hospodárskych opatrení v odumierajúcich porastoch jaseňa štíhleho

NLC: Kontrolný deň k riešeniu problematiky plánovania hospodárskych opatrení v odumierajúcich porastoch…

Aktuálne

Na základe zistení pracovníkov Ústavu pre hospodársku úpravu lesov Odboru kontroly vyhotovenia PSL a konkrétnych vyhotoviteľov PSL na lesných celkoch Poľana...

Prečítajte si viac
Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O prepustení na slobodu rozhodne Najvyšší súd SR

Kauza obvinených z korupcie súvisiacej so š. p. LESY SR pokračuje: O…

Aktuálne

Banskobystrickú podnikateľku Luciu Ď., obvinenú z korupcie súvisiacej so štátnym podnikom LESY SR, sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu...

Prečítajte si viac
Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

Útoky medveďa podľa Štátnej ochrany prírody nesúvisia s nárastom jeho populácie

O čom sa píše

V tomto roku zatiaľ došlo k piatim útokom medveďa hnedého na človeka. Stali sa v lokalitách Môlča, Komornícka dolina, Ludrovská...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex