Prihlásiť

Komentár: Vidieť a byť videný

Poľovníci vedia, že jedno zo základných pravidiel bezpečnej a úspešnej poľovačky znie – vidieť a byť videný. Je to zásada, ktorá má svoje uplatnenie aj v iných druhoch ľudskej činnosti. Vidieť vždy a všade znamená vzdelávať sa a zdokonaľovať vyhľadávaním a získavaním nových poznatkov a skúseností, rozvíjať sa a inšpirovať pozitívnymi príkladmi, hodnými nasledovania. Platí to aj v lesníctve, ktoré je špecifické tým, že výsledky lesníckej práce hodnotia až ďalšie generácie. Zároveň však môžu súčasníci vidieť a hodnotiť výsledky práce predchádzajúcich generácií lesníkov, posudzovať, ako sa im podarilo zvládnuť hospodárenie v lese a – poučiť sa.

Byť videný napríklad v show biznise znamená byť stále na očiach, na stránkach novín a časopisov, v éteri, na obrazovke. Medzi populárnymi ľuďmi sa hovorí, že kto nie je v médiách, akoby ani neexistoval. V aktuálnom rýchlom náraste využívania sociálnych sietí, zvyšujúcej sa informačnej angažovanosti verejnosti, ktorá si všíma, hodnotí a zverejňuje svoje postrehy a názory, je dôležité, aby aj lesníci boli na očiach a boli videní objektívne. Preto musia byť pripravení na záujem verejnosti. Na zvyšujúci sa dopyt po informáciách a prirodzený tlak verejnosti môžu úspešne reagovať len vtedy, ak budú sami aktívne informovať o svojich aktivitách. O tom, čo robia a prečo, ako majú ľudia ich prácu a konkrétne aktivity chápať. Ak včas nevysvetlia, čomu sa venujú, pri vzniku prvého problému, prvej nejasnosti, sa už len bránia.

A brániť sa útokom a nepochopeniu je oveľa komplikovanejšie a väčšinou málo úspešné v porovnaní s tým, ak sú ľudia priebežne a systematicky informovaní a pripravení na podrobnejšie vysvetlenia. Spoločnosť je v súčasnosti nastavená tak, že ak o sebe niekto aktívne neinformuje, vytvára v podvedomí verejnosti dojem, že niečo zatajuje, že má niečo - obrazne povedané - za ušami. Že skrýva niečo, o čom by mala verejnosť vedieť. Takýto subjekt sa stáva nedôveryhodným bez vlastného pričinenia. Takže ak napríklad niekde masívne vyčíňa lykožrút bukový a lesníci sa spoliehajú na to, že si s ním poradia bez toho, aby si to verejnosť všimla a všetko bude v poriadku, tak stačí, ak si to všimne čo len jeden človek, ktorý to dá verejne vedieť cez sociálne siete a nič z toho, čo lesníci dokázali v boji proti škodcovi nebude v poriadku, pretože verejnosť bude odsudzovať lesníkov za to, že včas nedali o probléme vedieť a neinformovali o tom, ako si s ním poradia.

Lesníci majú o čom informovať, čím sa pochváliť, ale mali by aj priznať chyby a hovoriť o ich náprave. Na tom nie je nič zlé, veď každý, kto robí, robí aj chyby. Zlé je, ak sú omyly zatĺkané a zahmlievané, ak nie sú včas a dostatočne vysvetlené a napravené. Na to je verejnosť veľmi citlivá. V tomto stave našej spoločnosti plným právom.

Jozef Marko

Naposledy zmenené: streda, 02 január 2019 09:58
Prečítané: 122
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

LES & Letokruhy JANUÁR 2019

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY JANUÁR 2019, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Poďte s nami do lesa v RTVS

Poďte s nami do lesa v RTVS

Aktuálne

V najbližších dňoch odvysiela verejnoprávna RTVS niekoľko krátkych televíznych dokumentov zo série nazvanej Poďte s nami do lesa. Ich spracovanie...

Prečítajte si viac
Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Nová ucelená štúdia z LVÚ NLC

Aktuálne

Ing. Ladislav Kulla, PhD. z Odboru lesníckej politiky, ekonomiky a manažmentu lesa na Lesníckom výskumnom ústave  Národného lesníckeho centra vo Zvolene...

Prečítajte si viac

Komentár: Vidieť a byť videný

Aktuálne

Poľovníci vedia, že jedno zo základných pravidiel bezpečnej a úspešnej poľovačky znie – vidieť a byť videný. Je to zásada...

Prečítajte si viac

-2°C

SR - aktuálne počasie

Jasno

Vlhkosť: 80%

Vietor: 27.36 km/h

  • 03 Jan 2019 0°C -3°C
  • 04 Jan 2019 0°C -2°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk