Prihlásiť

Kalamita ovplyvní ceny dreva v Čechách

Po minulotýždňovom orkáne v Českej republike leží na zemi v štátnych lesoch drevná hmota zodpovedajúca 70 percentám z plánovanej celoročnej ažby.

Ide o drevo v hodnote šes až sedem miliárd korún. Najviac postihnuté sú lesy na Šumave, v Krkonošiach a v Krušných horách. Lesy ČR zvažujú, že požiadajú vládu o vyhlásenie krízového stavu v lesoch.

Ako informovala ČTK, minister poľnohospodárstva Petr Gandalovič pre obrovské polomy navrhne vláde, aby povolila zrýchlený režim ažby dreva. S mimoriadnou čiastkou na likvidáciu kalamity ale P. Gandalovič nepočíta. Situáciu sažujú ažkosti so zmluvami s ažbovými firmami. "Se smlouvami je v jednotlivých oblastech krize. Tam, kde je kalamita nejvìtší, musíme postupovat zrychleným øízením," uvedl. Aj pri použití skráteného konania pre verejné zákazky však tendre zaberú rádovo dva až tri týždne.

K prioritám patrí zabráni útoku kôrovcov, čo sa však asi celkom nepodarí. "Vytìžit hmotu do doby, než kùrovec zahnízdí, tak to samozøejmì schopni nejsme," øekl P. Gandalovič.

V súkromných lesoch by podľa neho mali by škody oveľa nižšie,

približne 30 percent z rozsahu v Lesoch ČR. Dôvodom je, že Lesy SR majú viac lesov v pohraničí, ktoré bolo postihnuté viac. P. Gandalovič tiež očakáva asi desapercentný vplyv na ceny dreva.

Prečítané: 532
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odkliatie bezzásahu?

Odkliatie bezzásahu?

O čom sa píše

Od ochrancov prírody na Slovensku počúvame zaklínadlo, že bezzásahový režim sa v iných chránených územiach Európy a sveta využíva ako manažment...

Prečítajte si viac
Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Lov 35 vlkov schválený v presne vymedzených územiach

Aktuálne

Populácia vlka dravého na Slovensku je na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho dosahu na jeho populáciu. Slovensko...

Prečítajte si viac
Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

Plánovaný výrub suchých stromov ukážu mestskí lesníci najskôr Bratislavčanom

O čom sa píše

Mestské lesy Bratislava odstránia v lese Sitina v katastri Karlovej Vsi približne 300 suchých stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov lesoparku. Mestská časť o tom informuje...

Prečítajte si viac
Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Inšpekcia životného prostredia dala za pravdu lesníkom

Aktuálne

Podozrenie na porušenie zákona o ochrane prírody sa napokon nepotvrdilo. Podnet, ktorý v súvislosti s odstraňovaním suchých stromov v Kôprovej doline podala občianska iniciatíva...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk