Prihlásiť

Glosa: Pohľad do zrkadla, ktoré nastavil čas, lykožrút a lesníci tvrdeniam známeho ekoaktivistu

Pred štyrmi rokmi v celoslovenskom denníku známy ekoaktivista Erik Baláž obhajoval ponechanie smrekových lesov napospas podkôrnemu hmyzu. Pripomeňme si aspoň niektoré jeho tvrdenia a porovnajme ich s realitou.

Doporučený Postupujúce odumieranie vysokohorských smrečín v Bielovodskej doline Foto Jozef Marko Postupujúce odumieranie vysokohorských smrečín v Bielovodskej doline

Predsa len, nie je lykožrútová kalamita nebezpečná?

Sú v tom dva rozmery. Po prvé, nie je to žiadna katastrofa. Určite to nie je niečo, po čom by sme mali smútiť. Stav v Tichej a Kôprovej doline sa zlepšil. Po druhé, čo s tým dokáže spraviť človek? Pozrime sa na Čertovicu v Nízkych Tatrách, kde sa intenzívne zasahovalo.Teraz je na tom oveľa horšie aj zničeného lesa je viac. Aj o Tichej doline sa hovorilo, že lykožrút zožerie úplne všetko. Aj limbové lesy, kosodrevinu. Nestalo sa tak. V Tichej doline dnes prevažujú veľké plochy zeleného lesa. Čo sa určite nedá povedať o územiach, kde sa zasahovalo. Všetky tie zásahy človeka, naopak, zvýšia rozšírenie lykožrúta.

Prečo?

To súvisí s tým, ako lykožrútové kalamity prebiehajú. Ich spúšťačom je vetrová kalamita. Lykožrút sa začne množiť na okraji lesa, na porastových stenách. V nich sú najviac oslabené stromy.Predtým boli zvyknuté na tieň, teraz však všetko okolo nich popadalo, svieti na ne slnko, opiera sa do nich vietor. Ak človek neurobí nič, tak tieto okraje vyschnú, lykožrút si spotrebuje potravu a potom jeho populácia dramaticky klesne.

To sú odpovede ekoaktivistu Erika Baláža. A teraz lesnícka pravda, o ktorej sa môže každý presvečiť na vlastné oči priamo v teréne:

  1. Aktívne a včasné zásahy v žiadnom prípade nezvyšujú rozšírenie lykožrúta, práve naopak. Vyberanie napadnutých stromov – chrobačiarov zabraňuje rozširovaniu podkôrneho hmyzu do okolitých zdravých porastov. Napríklad v Javorníkoch sa smreku výborne darí aj preto, že štátni aj neštátni lesníci toto osvedčené pravidlo dodržujú a dbajú na dodržiavanie hygieny porastov.
  2. Na Čertovici, kde štátni aj neštátni lesníci aktívne spracovali rozsiahle plochy vetrovej a podkôrnikovej kalamity dnes rastú vitálne mladé lesné kultúry. Vďaka lesníckej podpore prirodzeného zmladenia a premyslenej umelej obnove. Lesníci úspešne zalesnili kalamitné holiny niekoľkými druhmi listnatých aj ihličnatých drevín. Pohľad na tieto plochy je úžasný, najmä teraz na jeseň, keď sa do zalesnených svahov Nízkych Tatier oprú slnečné lúče.
  3. Lykožrút sa nezastavil na okrajoch lesných porastov. V bezzásahových územiach pokračuje v hostine a devastuje smrečiny. V Bielovodskej doline, ktorú považovali znalci za najkrajšiu vo Vysokých Tatrách, zničil už viac ako polovicu vysokohorských smrečín a postupuje až k hornej hranici lesa na okraji pásma kosodreviny. Úspešne premieňa živé a zelené smrekové porasty na cintoríny odumretých a vyschnutých stromov aj v Javorovej doline, v Zadných Meďodoloch, na Fabovej holi, atď.

A národné prírodné rezervácie Tichá dolina a Kôprová dolina? Ak je niekomu príjemný pohľad na takzvanú divočinu so suchármi smreka, pomedzi ktoré rastie jarabina, tak prosím. Je to maloplošné chránené územie a na ňom si môžu ochrancovia odsledovať prírodné procesy, čomu oni hovoria ochrana prírody. Ale prečo majú byť ponechané na samovývoj rozsiahle výmery veľkoplošných chránených území!? Pri pohľade na to, čo pred rokmi tvrdil ekoaktivista a aká je pravda, o ktorej sa skutočne môže presvedčiť každý sám, bude musieť nájsť naša spoločnosť na túto otázku serióznu a objektívnu odpoveď. Ešte nie je neskoro. 

Jozef Marko

Naposledy zmenené: piatok, 30 október 2020 07:50
Prečítané: 1456
(2 hlasov)

Komentárov   

0 # Marián Jasík 2020-11-02 19:04
Je pre Slovensko veľkým šťastím, že máme viacero príkladov, kde sa smrekové lesy vyvýjali po výraznom narušení prirodzene. Môžeme tak vidieť, ak chceme, ako to robí prírody a poučiť sa. Od roku 2012 sa podieľame sa na výskume týchto procesov na 128 TVP v 11 lokalitách (TANAP, NAPANT, NP Veľká Fatra, Pilsko). Na základe presných údajov viem ako sa to vyvíja a či treba alebo netraba mať obavy o smrekové lesy. Výsledky už boli publikované a znich vyplýva, že obavy o to či sa smrekové lesy obnovia alebo nie netreba mať. Na niektorých lokalitách to trvá o pár rokov dlhšie ako keby sa to robilo systémom vyťažiť a zasleniť čo treba, ale je to veľmi dobrý základ pre stabilné lesy. Nebudú to žiadne "jarabininy" a ak tak len na menších plochách (hlavne na miestach, kde pôvodným lesom nie sú lesy s prevahou smreka) a dočasne. Rozumní hospodári niektoré aspekty prirodzeného vývoja smrečín premietli aj do aktívneho manažmentu, napr. využitie prípravných drevín (veľká väčšina), voľnejší spon pri výsadbých v 7. lvs (???) či výsadbu v bioskupinách (malá menšina). Zo strany "ochranárov" nikdy nezaznela jedna jediná výhrada, že by sa ťažbou odkryté holiny nezalesnili alebo neobnovili prirodzene (oboje našťastie funguje), o tom spor predsa nikdy nebol. Názory sa rozchádzali na tom, že lesníci sú presvedčenž, že tak ako sa to robilo dotera je to dobre a ochranári tvrdili, že v najcennejších chránených územiach (rezervácie a časti národných parkov) to dobré nie je. Výskumy a veda hovoria, že z biologického hľadiska nevieme v lesných ekosystémoch napodobniť prírodné procesy. Keby sme mali účinnú alternatívu (myslím v praxi a spoločnosti realizovateľnú) dodnes by v Levočských vrchoch, Spišskej Magure, Kozích chrbtoch, Volovskýchh vrchoch atď šumeli storočné smrečiny. Ale nešumia, prečo asi? Áno lykožrut bude aj ďalej napádať a usmrcovať stromy v chránených územiach, A zároveň sa postará o obnovu života, vrátane pokračovania smrečín. O tom, ktorý prístup "zacháni" viac zeleného smrekového lesa je len veľmi málo vedeckých dát. I keď sa to hospodárom, ktorí hospodária v doteraz zelených smrečinách nemusí vôbec tak javiť a jednoznačne by to pripísali aktívnym opatrenia. Stačí však jedna veľká vetrová kalamita lebo jedno veľké sucho a všetko môže byť inak a nebude v silách hospodárov zvrátiť rozpad doteraz zelených smrečín. Príkladov nielen u nás ale aj v okolitých krajinách je mnoho. Bude napr. zaujímavé sledovať čo spraví z oravskými lesmi viac ako 1 mil. m3 kalamity v neodovzdaných lesoch. Ak sa začnú kaskádovito rozpadať dufam, že z toho nebudú obvinené dve realitívne malé bezzásahové územia na Pilsku a Babej hore či rezervácia Paráč.Na záver snáď ešte k tej spomenutej Bielovodskej doliny...Aj tá celá leží v NPR Bielovodská dolina, od rampy na Lysej poľane...Len veľká časť na dne doliny je vyňatá z bezzásahového režimu a aktívne sa tam zasahuje a ani tam sa nedarí spomaliť rozpad smrečín. Iste môžu za to lykožrúty z Poľska a záveru doliny. A tak do okola.

M.Jasí, PRALES, o.z.
0 # Dalimír Bjel 2020-11-19 23:31
Čo je to ten bezzásahový režim? Lebo ani 5. stupeň ochrany prírody v zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny nemožno v pravom zmysle slova považovať za "bezzásahový". Napríklad pre zmysel a význam § 29 ods. 2 a 4 v náväznosti na § 16 ods. 1 uvedeného zákona. "Bezzásahový režim" je v tomto smere čisto neodborná záležitosť a zavádzanie pseudopojmov do praxe. Bohužiaľ, táto neodbornosť sa už zakorenila a používa ju aj ŠOP SR (správy CHÚ) ako štátna odborná organizácia (práve pre odbornosť by mala byť prvá proti používaniu takéhoto pojmu), štátna správa, subjekty štátnych i neštátnych lesov, mimovládne "odborné" organizácie a iné osoby. V prípade 5. stupňa ochrany sa môže pojednávať o všeobecnej potrebe nezzasahovania (z určitých dôvodov pre určité všeobecne potrebné ciele) alebo potrebe minimalizácie zásahov a činností na dotknutých územiach. Ale nie striktne o "bezzásahovosti". Bezzásahovosť reálne a v praxi neexistuje. Viď aj štandardná turistika a turistické trasy na územiach NPR, monitoring územia kompetentnými i menej kompetentnými osobami a pod. (aj to je reálne rušenie pokoja a ticha pre živočíchy).

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Lesnícko-poľovnícke problémy a ich možné riešenia

Lesnícko-poľovnícke problémy a ich možné riešenia

Aktuálne

Zobrazenie:6829

Pred dvadsiatimi rokmi písal na Lesný úrad do Žiliny, že v Javorníkoch začína byť rovnaký problém ako v Strážovských vrchoch s obrovským množstvom...

Nečakané personálne zemetrasenie vo vedení štátneho podniku LESY SR!

Nečakané personálne zemetrasenie vo vedení štátneho podniku LESY SR!

Aktuálne

Zobrazenie:6235

Nikto to neavizoval, nikto nečakal. LESY SR majú nového, zatiaľ iba povereného generálneho riaditeľa. A ukazuje sa, že to nebude jediná...

Prezident ZSD SR Karol Vinš apeluje na ministra Jána Budaja: Prestaňte robiť show a riešte to, čo je dôležité!

Prezident ZSD SR Karol Vinš apeluje na ministra Jána Budaja: Prestaňte robiť…

O čom sa píše

Zobrazenie:3876

Minister životného prostredia Ján Budaj je sklamaný z rozhodnutia agrorezortu loviť vlka aj v nadchádzajúcej poľovníckej sezóne. Zabezpečíme mu ochranu...

LESY SR: Aktuálne personálne zmeny vo vedení súvisia s pripravovanou reorganizáciou

LESY SR: Aktuálne personálne zmeny vo vedení súvisia s pripravovanou reorganizáciou

Aktuálne

Zobrazenie:3362

V štátnom podniku LESY SR bolo k 31. októbru 2020 zrušené poverenie na riadenie ekonomického úseku Ing. Dane Kráľovej, MBA a bolo takisto...

Generálny riaditeľ LESY SR: Reorganizácia bude, ale asi neskôr

Generálny riaditeľ LESY SR: Reorganizácia bude, ale asi neskôr

Aktuálne

Zobrazenie:2972

Všetci zamestnanci štátneho podniku LESY SR dostali dnes ráno do svojich e-mailových schránok správu od generálneho riaditeľa Mateja Vigodu, v ktorej...

Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

Postoj: Ján Mičovský? Čestný človek, ale slabý manažér

O čom sa píše

Zobrazenie:2713

Čestný človek, ale slabý manažér. Ján Mičovský ako minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa väčšiny zainteresovaných svoju funkciu nezvláda. A takýto...

Hlavné správy

Hmyz a huby na vianočných stromčekoch: Neľakajte sa. Zverejňujeme rady odborníkov

Hmyz a huby na vianočných stromčekoch: Neľakajte sa. Zverejňujeme rady odborníkov

Aktuálne

Po skúsenostiach lesníkov aj nelesníkov, ktorí sa prostredníctvom internetovej stránky www.skodcoviadrevin.sk vo vianočnom období dopytujú na organizmy, ktoré sa u nich...

Prečítajte si viac
Bývalý šéf poradného zboru ministra pôdohospodárstva, ktorému podľa neho kolabuje rezort: Tvár a svedomie máme len jedno

Bývalý šéf poradného zboru ministra pôdohospodárstva, ktorému podľa neho kolabuje rezort: Tvár…

Aktuálne

Bývalý šéf poradného zboru ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Martin Ondráš vo svojom aktuálnom blogu na stránke SME.sk reaguje na odvolanie...

Prečítajte si viac
Karol Vinš poverený riadením ekonomicko-obchodného úseku štátneho podniku LESY SR

Karol Vinš poverený riadením ekonomicko-obchodného úseku štátneho podniku LESY SR

Aktuálne

Personálne zmeny vo vedení štátneho podniku LESY SR pokračujú v týchto dňoch ako na bežiacom páse. Od včerajška je poverený riadením...

Prečítajte si viac
Nový poverený generálny riaditeľ LESY SR: Cieľom pestovanie zdravého lesa

Nový poverený generálny riaditeľ LESY SR: Cieľom pestovanie zdravého lesa

Aktuálne

Štátny podnik LESY SR má nového povereného generálneho riaditeľa, stal sa ním Tomáš Čuka. Doteraz pôsobil na Odštepnom závode Levice...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex