Prihlásiť

FOREST EUROPE: Len adaptované lesy dokážu zmierňovať dopady klimatických zmien

Len adaptované lesy dokážu zmierňovať dopady klimatických zmien. Zhodli sa na tom experti z viac než tridsiatich európskych krajín počas zasadnutia FOREST EUROPE, ktoré sa konalo 23. a 24. októbra v Košiciach.Príprava 8. ministerskej konferencie o ochrane lesov v Európe bola jednou z kľúčových tém. Konferencia, ktorá sa uskutoční 28. a 29. októbra 2020 v Bratislave by mala poskytnúť väčší priestor na multilaterálne rokovania najvyšších predstaviteľov krajín Európy, zodpovedných za lesy, viac sa zamerať na prácu s médiami a zhodnotiť doterajšie výsledky činnosti FOREST EUROPE. Informácie o podujatí nám poskytlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Doporučený Ing. Boris Greguška z MPaRV SR zastupuje slovenské lesníctvo v OSN Foto: MPaRV SR Ing. Boris Greguška z MPaRV SR zastupuje slovenské lesníctvo v OSN

V nasledujúcom roku FOREST EUROPE zároveň oslávi tridsať rokov od svojho založenia. Zástupcovia  medzinárodnej iniciatívy, ktorú aktuálne koordinuje Slovenská republika, po prvýkrát zasadali v roku 1990 v Štrasburgu. „Dnes, o 30 rokov neskôr, čelia lesy vážnym hrozbám v podobe klimatických zmien nebývalého rozsahu. Stupňujúca sa intenzita mimoriadnych poveternostných udalostí zanechala na európskych lesoch rozsiahle škody. Narastajúce nároky spoločnosti okrem toho spôsobili, že lesnícky sektor a manažment lesa sú pod neustálym tlakom,“ povedal na úvod medzinárodného stretnutia Jaroslav Regec, generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPaRV).

Od poslednej  konferencie ministrov, ktorá sa konala v Madride v roku 2015 vzniklo viacero významných materiálov týkajúcich sa udržateľného hospodárenia v lesoch. „Získali sme tak cenné informácie pre nastavenie ďalšieho smerovania našej spoločnej práce v rámci FOREST EUROPE po roku 2020 a zároveň podklady na tvorbu záväzkov, ktoré budú prerokované ministrami na bratislavskej konferencii,“ dodal J. Regec.

Experti sa na košickom zasadnutí venovali aj návrhu deklarácie ministrov „Lesy, ktoré chceme,“ ktorej úlohou je zdôrazniť význam doposiaľ vykonanej práce FOREST EUROPE a potrebu pokračovať vo vízii „Lesy Európy“ aj v budúcnosti. Slovensko spolu s ďalšími krajiny Hlavného koordinačného výboru vyzvalo expertov, aby pri príprave politických záväzkov ôsmej konferencie ministrov zohľadnili najmä výsledky práce európskych odborníkov. „Vďaka nim bola väčšina opatrení pracovného programu FOREST EUROPE úspešne zrealizovaná,“ zdôraznil J. Regec.

Dôležitým bodom programu bol aj návrh ministerskej rezolúcie o zlepšení  ochrany a adaptácie lesov vo vzťahu ku klimatickým zmenám. „Krajiny potvrdili potrebu zlepšiť vzájomnú spoluprácu a výmenu vedeckých poznatkov a informácií o politických rozhodnutiach súvisiacich so zvyšovaním odolnosti lesov, pretože len adaptované lesy môžu účinne zmierňovať dopady klimatických zmien,“ povedal Boris Greguška z MPaRV, ktorý rokovanie viedol.

Experti na záver zhodnotili informácie týkajúce sa prípravy Správy o stave lesov Európy a ostatných aktivít programu práce sekretariátu - Liaison Unit Bratislava so sídlom na Národnom lesníckom centre vo Zvolene. Zároveň potvrdili časový horizont prípravy dokumentov na konferenciu ministrov a štruktúru publikácie o implementácii záväzkov FOREST EUROPE na národnej a celoeurópskej úrovni.

 

 

 

 

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 31 október 2019 17:52
Prečítané: 456
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Glosa: 30 rokov po. Zmena totality?

Glosa: 30 rokov po. Zmena totality?

Aktuálne

Verte mi, tieto riadky sa mi nepíšu ľahko. Ale hovorím si, že pravda nie je hriech a kedy, ak nie dnes...

Prečítajte si viac
Bývalý ekologický aktivista viní z povodní lesníkov. Vedci argumentujú inak - odborne

Bývalý ekologický aktivista viní z povodní lesníkov. Vedci argumentujú inak - odborne

O čom sa píše

„Intenzívne zrážky spôsobujú povodne. To je normálne. Klimatická zmena zvyšuje frekvenciu výskytu extrémnych zrážok. Aj to už vieme. Súčasné povodne...

Prečítajte si viac
V Rumunsku zabili pri práci dvoch lesníkov

V Rumunsku zabili pri práci dvoch lesníkov

O čom sa píše

Najskôr sa v našej verejnoprávnej televízii objavila zmienka o tom, že v Rumunsku zabili pri kontrole výrubu dvoch ľudí. Vzápätí sa chytil tejto...

Prečítajte si viac
Názor: Nikto nesmie stáť bokom

Názor: Nikto nesmie stáť bokom

O čom sa píše

Ad: „Ochrana vlastníckych práv lesomajiteľov – budú bojovať do posledného eura“, Les & Letokruhy, október 2019 Nikto nesmie stáť bokom, anglicky...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk