Prihlásiť

Envirorezort: Za medvede medzi ľuďmi môžu nezabezpečené kontajnery

Envirorezort obnovuje pravidlá postupu v prípade dravých šeliem, ktoré sa opakovane ocitnú v rizikovom kontakte s miestnymi obyvateľmi. V tomto období boli zaznamenané kontakty medveďov s obyvateľmi na viacerých miestach, naposledy sa tak stalo v Liptovskom Hrádku. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu životného prostredia, správa bola zverejnená na internetovej stránke WebNoviny.sk.

Doporučený Medvedí brloh v Múzeu TANAP-u Foto: Štátne lesy TANAP-u Medvedí brloh v Múzeu TANAP-u

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja medvede sú bohatstvom Slovenska, žijú v divočine dovtedy, pokiaľ ich k ľudským sídlam nevytlačia narušitelia prirodzeného prostredia, napríklad motorky alebo štvorkolky. „Ďalším dôvodom je, že idú do obcí za stravou. Tie obce, v katastri ktorých sa vyskytujú dravé šelmy, sú povinné zabezpečiť dôslednú ochranu odpadových kontajnerov, aby sa vylúčilo akékoľvek prilákanie medveďov na zvyšky potravín,“ cituje agentúra SITA ministra Jána Budaja.

Ministerstvo životného prostredia podporilo dôkladné zabezpečenie kontajnerových stojísk aj finančne, ale naráža na nedbanlivosť mnohých samospráv a aj samotných občanov. Na vybudovanie kontajnerových stojísk v Tatrách envirorezort prispel sumou 1,4 milióna eur. Stojiská mali byť inštalované tak, aby sa medvede v danej lokalite nedokázali dostať ku komunálnemu odpadu. Minister Ján Budaj plánuje registráciu a monitorovanie veľkých šeliem, ktoré stratia plachosť a budú prejavovať synantropné správanie.

Na prípady, keď sa medveď pravidelne vracia do bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí a ohrozuje obyvateľov, ministerstvo využíva zásahovú jednotku Štátnej ochrany prírody SR. Podľa odboru komunikácie ministerstva životného prostredia tím expertov situáciu monitoruje podľa potreby nepretržite aj niekoľko dní. Pokiaľ sa chovanie šeliem v blízkosti obytných zón stane rizikovým, zásahová jednotka zabezpečí odstránenie alebo odstrel, uvádza sa v závere správy agentúry SITA.

 

Prečítané: 487
(1 Hlasovať)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Separujú drevný odpad

Separujú drevný odpad

O čom sa píše

Separovať možno nielen papier, plasty, sklo, použité oleje a elektroodpad, ale aj odpad z dreva. Mesto Bánovce nad Bebravou v spolupráci...

Prečítajte si viac
Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

Reakcia priameho aktéra na dve medializované lesnícke kauzy: Už nemôžem mlčať!

O čom sa píše

Doba je zlá. Zvykne sa hovoriť, keď vám život neplynie tak, ako by ste si priali. No nie doba je...

Prečítajte si viac
Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

Dažďový prales mizne v Brazílii rekordnou rýchlosťou

O čom sa píše

Odlesňovanie brazílskeho amazonského pralesa sa v prvej polovici roka 2020 zvýšilo o rekordných 25 percent v porovnaní s tým istým...

Prečítajte si viac
Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z envirorezortu

Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z…

Aktuálne

Okresné úrady dostali koncom mája tohto roku Usmernenie generálnej riaditeľky sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex