Prihlásiť

Drevári a lesníci pod tlakom

Drevári a lesníci pod tlakom, tak nazval svoju aktuálnu tlačovú správu Zväz spracovateľov dreva SR a médiám ju poskytol jeho generálny sekretár Peter Zemaník. Uvádza v nej, že vplyvom masívnej podkôrnikovej kalamity v Českej republike, v Nemecku, Taliansku a Rakúsku dochádza na stredoeurópskom trhu s drevom k enormnému nárastu ponuky drevnej hmoty, čo má za následok postupný pokles cien tak guľatiny, reziva a ďalšej drevárskej produkcie. Domáci lesníci a spracovateľské firmy doposiaľ znášali cenové korekcie na úkor svojho vlastného hospodárenia, no v súčasnosti sú už nútení vzájomne rokovať o poklese cien, aby boli vôbec schopní niekam umiestniť svoju produkciu.

 

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Podľa Zväzu spracovateľov dreva SR na situáciu negatívne vplýva taktiež postupné zvyšovanie cien elektrickej energie, kde silová zložka ceny elektriny vplyvom trhovej situácie na konci roku 2018 zaznamenala strmý nárast, v niektorých prípadoch aj o 50 a viac percent. K postupnému nárastu nákladov štátnych i súkromných firiem významne prispieva skokové zvyšovanie minimálnej mzdy, zavedenie nočných a víkendových príplatkov, a ďalšie legislatívne opatrenia.

Ďalším z atribútov, ktorý negatívne prispieva k aktuálnej situácii, je evidovaný nižší rast HDP oproti prognózam v kľúčových partnerských krajinách EÚ a stagnácia až pokles domáceho stavebného trhu, avizovaný Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska, ktorý predpokladá úbytok stavebných objednávok v roku 2019 o 3,6 %. Stavebný sektor je samozrejme jedným z rozhodujúcich odberateľov pre domáce drevárske a spracovateľské podniky. Situáciu v piliarskom odvetví komplikuje aj klesajúca cena štiepky, pilín a ďalšieho odpadu z piliarskej výroby.

Zástupcovia Drevárskej sekcie ZSD SR a LESY SR, š.p. v tejto situácii intenzívne rokujú o cenových opatreniach, aby minimalizovali riziko vzniku patovej situácie, kedy by došlo k razantnému kráteniu odberov guľatiny, resp. až k pozastaveniu piliarskych prevádzok z dôvodu straty objednávok. Operatívne zníženie cien guľatiny by pomohlo obom zúčastneným stranám aj kvôli tomu, že súkromný sektor už na pokles cien zareagoval a snaží sa tak kopírovať trend, ktorý sa na zahraničných trhoch prejavil už skôr.

Riešenie súčasných problémov, okrem iného,  významne komplikuje zákonná povinnosť podniku LESY SR, š.p., ktorý musí odvádzať do štátneho rozpočtu špeciálny odvod vo výške 5 mil. €. Naviac, domáci štátny podnik sám bojuje s masívnou podkôrnikovou kalamitou, na ktorej konci je významne nižšie speňaženie vyťaženej drevnej hmoty a vysoké budúce náklady na pestovanie nového lesa.

 

Prečítané: 442
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Kalamita v Česku: objemy a peniaze

Kalamita v Česku: objemy a peniaze

O čom sa píše

Ako uviedol český server iDNES.cz a na Slovensku zverejnila jeho informácie agentúra TASR, náklady na likvidáciu lykožrúta sa šplhajú u našich západných...

Prečítajte si viac
Likvidácia diviakov naberá na obrátkach

Likvidácia diviakov naberá na obrátkach

Aktuálne

Likvidáciu diviakov v rámci opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO) chcú čo najskôr zrealizovať aj vo zvernici Karná v okrese...

Prečítajte si viac
Glosa: Pygmejovia majú s ochranármi rovnaké problémy ako Slováci

Glosa: Pygmejovia majú s ochranármi rovnaké problémy ako Slováci

O čom sa píše

V denníku SME je v dnešnom vydaní uverejnený zaujímavý článok s titulkom: Kradnete nám prales, píšu pygmejovia eurokomisii. V článku sa píše: „Čo viete...

Prečítajte si viac
Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

Anketa: Lesy treba pred lykožrútom brániť. Nenechať to iba na prírodu

O čom sa píše

V relácii Rádiofórum Českého rozhlasu sa venovali téme podkôrnikovej kalamity, o ktorej odborníci hovoria, že je doposiaľ najväčšia v histórii Českej republiky. Lykožrút...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk