Prihlásiť

Dohodli sa, že sa dohodnú

PODBANSKÉ - Snahu dohodnú sa na opatreniach proti premnoženému podkôrnemu hmyzu v Tichej a Kôprovej doline deklarovali ministri životného prostredia a pôdohospodárstva Jaroslav Izák a Miroslav Jureňa počas svojho nedávneho pracovného výjazdu na Podbanskom.

Podľa J. Izáka riešením je ponecha na samovývoj strmé svahovité terény, kým v spodnejších častiach dolín, kde je teplejšie a kde dochádza k premnoženiu lykožrúta, by bolo vhodné s ažbou pokračova.

- Myslím si, že samovývoj by tam bol veľmi dlhý a nebol by prínosom. Chceme, aby Tatry zostali zelené, aby nezačali červena a vysycha, - uviedol J. Izák.

Minister pôdohospodárstva označil diskusiu za konštruktívnu, smerujúcu k dohode. - Základnou otázkou je definícia celospoločenského záujmu. Treba to vníma v širšom kontexte, preto sa na rokovaní zúčastnil aj primátor Vysokých Tatier, - uviedol M. Jureňa.

Na otázku, či si stanovili aj konkrétny termín riešenia, M. Jureňa odpovedal, že pracovné rokovanie bude pokračova a hovori by sa malo aj o harmonograme a termínoch.

V kalamitnom území TANAP-u je rozmiestnených asi 6-tisíc feromónových lapačov, ktoré dokážu odchyti asi tretinu populácie lykožrúta a plnia aj monitorovaciu funkciu. Od mája do augusta lesníci odchytili v týchto lapačoch takmer 109 miliónov dospelých jedincov lykožrúta smrekového a vyše 103 miliónov lykožrúta lesklého.

tasr

(Roľnícke noviny, č. 39, 22. septembra 2006)

Prečítané: 866
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

Inštitút náhodnej ťažby už nemá byť zneužívaný

O čom sa píše

Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Kicko počas tlačovej konferencie ministerstva...

Prečítajte si viac
Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Keď povedia ochranári nie, lesníci dostanú zaplatené. Aj štátni

Aktuálne

Vo večerných správach verejnoprávnej televízie sa včera venovali zastaveniu náhodnej ťažby v Ľubochnianskej doline. Moderátor správ uviedol príspevok tvrdením, že inšpektori...

Prečítajte si viac
Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Prekáračky k zákonu o poľovníctve pokračujú

Aktuálne

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) SR opakovane vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v...

Prečítajte si viac
Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Komentár: Keď sa lesníci a ochranári dohodnú

Aktuálne

Legendárny MODUS má v jednej piesni text, ktorý je založený na tom, že „keď sa raz oči dohodnú“, je z toho láska...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk