Prihlásiť

Ďalší gróf sa zaujíma o lesy

Podľa denníka Plus jeden deň Slovensku hrozí ďalší súdny spor. Zo zámoria sa totiž ozval údajný grófsky dedič, ktorý si nárokuje na štátne lesy v hodnote jednej miliardy korún.

Žaloba vyše roka leží na stole Okresného súdu v Košiciach. Údajný dedič Tomáš Semsey, ktorý žije v Argentíne, sa rozhodol, že v našej krajine cez advokátsku kanceláriu rozpúta súdny spor. Vo veku 81 rokov si ako vnuk grófa Semseyho nárokuje na lesy, ktoré sa nachádzajú v katastrálnom území Odštepného závodu Košice a v katastrálnych územiach Šace, Novočan, Hotkoviec a Šemše. Ide o lukratívne pozemky vo veľkosti 930 hektárov, ktorých hodnota je okolo jednej miliardy korún.

Svoje vlastníctvo si nárokuje na základe darovacej zmluvy, podľa ktorej mal gróf Semsey svojmu synovi darova v roku 1933 uvedené nehnuteľnosti, t. j. ešte pred ich konfiškáciou. Tie však boli o trinás rokov neskôr zoštátnené. V spise sú síce príslušné dokumenty, ktoré dokazujú, že spomínaný majetok patril jeho dedovi, a konfiškačné rozhodnutia, to najdôležitejšie - darovacia zmluva - však chýba.

Ku kauze sa do vyhlásenia rozsudku nechce vyjadrova Generálne riaditeľstvo lesov v Banskej Bystrici na čele s Jozefom Minďášom.

Na východnom Slovensku sa s údajnými grófskymi dedičmi roztrhlo vrece. Kauza Slánske lesy sa ahá už vyše devä rokov. Spor sa týka lukratívnych pozemkov v hodnote 2,3 miliardy korún, ktoré chce získa údajný grófsky dedič Milan Ičo. Jeho svokra totiž mala by dcérou zámožného grófa Karolyiho. Nárokuje si na ne však aj štát, ktorý má v rukách nepriestrelné dôkazy.

Kauza je teraz na Najvyššom súde.

(Plus jeden deň, 21.3.2007)

Prečítané: 665
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť si aj ďalšie povinnosti

V lesoch riziko požiarov. Ich vlastníci a obhospodarovatelia musia hliadkovať a plniť…

Aktuálne

Je tu jar, zvýšené riziko vzniku požiarov na lesných pozemkoch a povinnosť ich vlastníkov a obhospodarovateľov zabezpečiť hliadkovanie a mať pripravené protipožiarne...

Prečítajte si viac
Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Poznámka: Na sociálnych sieťach za málo peňazí veľa muziky

Aktuálne

V marcovej relácii Halali bola odvysielaná reportáž o cieľoch a aktivitách odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska, v ktorej sa vyjadrili na kameru koordinátori...

Prečítajte si viac
Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Národné lesnícke centrum má ambíciu pomáhať na západnom Balkáne

Aktuálne

Národné lesnícke centrum vo Zvolene, ktoré zabezpečuje pre lesné hospodárstvo komplexné služby a činnosti vo vede, výskume, vývoji, poradenstve, ďalšom vzdelávaní...

Prečítajte si viac
História: Rozvrat alebo svornosť

História: Rozvrat alebo svornosť

O čom sa píše

Náš spolupracovník Ing. Juraj Krišta, vedúci Lesnej správy Sedliská na Odštepnom závode Vranov nad Topľou š. p. LESY SR je...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk