Prihlásiť

Názor: Prírode blízke hospodárenie - cesta vpred v našom lesníctve?

Patrím ku generácií lesníkov, ktorí zažili ako sa hovorí obidva režimy. Vysokú školu vo Zvolene som absolvoval v roku 1981. Začiatky práce v praxi boli veľmi krásne, plné chuti a predstáv, ako pomôcť lesom. Myslím si, že  lesníctvo v tom čase nebolo poznačené politikou a nejakého "politruka" sme skôr brali ako piate kolo u voza. Platila tu disciplína a plne sme rešpektovali to, čo nám učitelia na vysokej škole vštepovali do hlavy. Vtedajší profesori Priesol, Stolina, Višňovsky, Rónay, Korpeľ, Makovník, Šály a ďalší boli pojmami, ktorých sme si vážili a snažili sa ich dlhoročné bohaté skúsenosti využiť v praxi. Neplatili tu žiadne výnimky.

 

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Uhadzovanie haluziny aj s  p á l e n í m, aby bolo kde sadiť sadenice napr. buka podľa normy 8 000 ks na hektár, a nie ako teraz 800 ks, okopávanie, vyžínanie dvakrát do roka, prerezávka dvakrát za decénium, atď. Pamätám sa, keď som ako mladý taxátor robil v TANAP-e, tak som jedno ráno zažil krik vedúceho ochranného obvodu Vyšné Hágy, ako si podal lesníka, že prečo pri ceste ešte nie je spracovaný osamelý suchár. Neexistoval tu pojem ochranár, lebo tými sme boli my, lesníci. Výsledkom tejto práce sú dnes lesy v rubnej dobe, z ktorých teraz žneme úrodu. Ochranári ich dnes volajú pralesmi.

Prejdime ale k súčasnosti. V poslednom čase sa na verejnosti neustále prepiera výraz "prírode blízke hospodárenie". Tento výraz sa stal v širokej verejnosti módnym hitom. Odborníci a tiežodborníci sa predbiehajú v tom , kto povie niečo múdre a ešte múdrejšie, ako sa má konečne správne hospodáriť v lese, aby sa už konečne nedrancovali lesy. Vychádzajú stovky zaručených návodov, ako na to. Aj časopis LES a Letokruhy často uvádza články, kde dotyčný lesník alebo OLH robí zásahy v lese v duchu hore uvedeného módneho hitu. Poukazuje sa na výhody jeho hospodárenia. Vo svojej práci poukazuje na dlhodobé pozorovania, tak ako uvádza jeden z lesníkov - od roku 2005. Nuž, klobúk dole pred ním, že tak skoro objavil Ameriku.  

Obhospodarovateľ lesa, ktorý nehospodári podľa tohto, je pokladaný za nepriateľa lesa. Má to však jeden háčik. Koľko rokov takto sleduje daný porast, aby sa z toho vyvodil hodnoverný záver? Urobili sa v tejto oblasti dlhoročné pozorovania alebo výskum? Vyrúbem najhrubšie stromy, nesadím a tým mám čistý zisk. Veď to je úchvatné a že nato neprišli doteraz žiadni lesníci. Ale že pri vyťahovaní drevnej hmoty z porastu poškodím všetko, čo sa dá - koreňové nábehy ostávajúcich stromov, olámem koruny okolitých stromov, zničím rysujúce sa prirodzené zmladenie, to nikto nevidí.

To, že budem v lese skracovať surové kmene pre ušetrenie porastu, vyrábať hotové sortimenty, to neprichádza do úvahy, to mi len pridá na celkových nákladoch na ťažbu a to je neprijateľné. Samotné natieranie poškodených časti stromov je zbytočné a vyzerá to tak, akoby som si ja takto spytoval svoje nečisté svedomie. Na takto poškodené miesto aj tak nastúpi ďalší škodca a danému stromu je čoskoro koniec. Na základe mojich dlhoročných skúsenosti - posledných 25 rokov vykonávam len činnosť odborného lesného hospodára v urbárskych a súkromných lesoch, pri zdieľaní zdarov a nezdarov hlavne v pestovnej  činnosti, veď ako sa hovorí, že vyrúbať les vie každý, ma tieto veci iritujú. 

Keď vypustím názory laikov na lesy, tak napr. terajší minister všade presadzuje výberkový hospodársky spôsob. S tým však priamo súvisí zahusťovanie lesnej dopravnej siete. Nakoľko lesy na Slovensku nerastú na rovine, ale v kopcoch, vieme, čo by to urobilo v teréne po zemných prácach. Čo by na to povedal Ing. Kravčík? Ministrove sladké a pútavé reči dobre znejú v ušiach laickej verejnosti, ale sú veľmi nebezpečné pre lesníctvo. Myslím si, že ešte akou - takou odbornou verejnosťou sú zavrhnuté ako nezmyselné a len okrajové. V terajšej dobe, keď v lese vidíme robiť len maximálne traktor, kde kone v lese sú raritou a v pestovnej činnosti sme už len odkázaní na našich spoluobčanov, je jeho predstava obyčajnou bublinou.

Na vysokej škole sa vyučuje skôr ekológia než lesníctvo. Myslím si, že sa nekladie hlavný dôraz na výučbu lesníckych predmetov. Učitelia sa prebiehajú v tom, aby sa zapáčili samozvaným ekológom. Veď napr. aj názov Program starostlivosti o les miesto Lesného hospodárskeho plánu, ktorého názov bol značkou, nám nanútili  ochranári.

Nechajte nás lesníkov, hlavne tých v praxi, pracovať tak, ako nám to ukazujú dlhoročné skúsenosti a odborné znalosti. Zamyslime sa už konečne hlavne nad škodami zverou, lebo tam je príčina až  stopercentného nezdaru v pestovnej činnosti. Vysoká zver je v porovnaní s inými najväčším škodcom lesa. Už netrýznime premnoženú vysokú zver raz extrémnym prežieraním pri vysypanej kope repy alebo kukurice a raz extrémnym hladom, keď skončí poľovnícka sezóna. Aby sme v zime pri družstevnom dvore za plotom už poobede nevideli postávať stádo vysokej zveri (aj 50 ks), čakajúcej na zľutovanie družstevného kŕmiča, aby im zase nejaký ten balík sena vykotúľal von. 

Nech už skončí to papalášske poľovníctvo. Načo nám je Slovenská poľovnícka komora, keď máme Slovenský poľovnícky zväz? Kde idú členské príspevky, odvádzané Slovenskej poľovníckej komore, ktoré ročne vysoko prekračujú nájom za revír? Nech sa ochranári konečne zamyslia nad tým, prečo nám zmizol z lesa napr. tak ospevovaný hlucháň. Nie pre holiny, ale pre celoročne chráneného rysa a medveďa. Ich premnoženie a tiež ustavičný hlad vedie k tomu, že takto im padne za obeť všetko v lese a v prvom rade ťažkopádny hlucháň. V poľovníckej  terminológii sa tomu hovorí úživnosť revíru.

Ďalej si prajem, aby môj funkčne nadriadený bol na tom odborne lepšie ako ja. Aby sa na danú pozíciu hlavne v štátnej správe dostal človek s dlhoročnou praxou. Aby nerobil školenie pre lesníkov o prírode blízkom hospodárení človek, ktorý nikdy nerobil v prevádzke. Aby sa učitelia na vysokej škole nedali nalákať peknými rečami tiežodborníkov, ale aby mali svoju lesnícku hrdosť.           

Ing. František Babiar

(Autor je odborný lesný hospodár)

 

 

 

Naposledy zmenené: utorok, 24 november 2020 13:41
Prečítané: 2097
(12 hlasov)

Komentárov   

+9 # Dalimír Bjel 2020-11-24 15:00
Asi tak nejak sa majú veci. Osobne tiež krútim nad PBOL hlavou. Však samotné lesníctvo je postavené na princípoch lesa a teda na princípe PBOL - od lesníckej geológie, pedológie, fytocenológie a botaniky, škôlkárstva a semenárstva (vrátane vertikálneho a horizontálneho prenosu lesného reprodukčného materiálu, obnovného a cieľového zastúpenia drevín), pestovania a ochrany lesa, HÚL a kategorizácie lesov, ťažby a ťažbových postupov atď. Samozrejme, v praxi je toto do značnej miery ovplyvnené miestnymi podmienkami. Niekde je to lepšie, niekde horšie. Ak je niekde problém, tak to nie je v princípoch lesníctva (to máme prepracované už z minulosti do detailov), ale niekde inde. Najväčším problémom stavu lesov (prirodzene stavu životného prostredia), či sa to niekomu páči alebo nie, je systémová a zrejme účelová degradácia lesníctva a jeho princípov, hlavne za posledných 20 rokov (vrátane lesníckeho školstva). Do sféry ŽP ide obrovské množstvo (jalových) finančných prostriedkov (ako "zelená ekonomika"). Treba sa opýtať, prečo nejdú tam, kde ich naozaj treba? Do toho lesa. Ale idú pre rôzné jalové projekty pre mimovláky, ale aj pre ŠOP SR, SAV a pod. (a výsledky pre potreby praxe sú kde?). Ja osobne si nepamätám, že by sa nejaká lesnícka elita verejne zastala skutočných lesníkov v praxi a povedala, sú slabo ohodnotení (na tú prácu a zodpovednosť aj sú), ich úseky sú ťažko fyzicky zvládnuteľné, je potrebné viac finančných prostriedkov do toho lesa, pre ľudí, vrátane zníženia výmer úsekov (pre OLH, či LO pre lesníkov), lebo prehľad o lese a práci v ňom musí byť. A určite by sa to odzrkadlilo i v kvalite lesov. Osobne som ku štátnym lesom nastúpil na malú LS s 3 LO (systém polesia). Bol tam poriadok a prehľad o všetkom. Od vtedy sa nerobilo a nerobí nič iné, len sa zväčšujú úseky a výmery LS. Až nakoniec ostane asi len minister pôdohospodárstva. A samozrejme, primárne je potrebné všetko vykrývať predajom dreva (však aj preto bol svojho času zlikvidovaný štátny fond zveľaďovania lesa). A potom to tak aj vyzerá.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Nečakané personálne zemetrasenie vo vedení štátneho podniku LESY SR!

Nečakané personálne zemetrasenie vo vedení štátneho podniku LESY SR!

Aktuálne

Zobrazenie:7998

Nikto to neavizoval, nikto nečakal. LESY SR majú nového, zatiaľ iba povereného generálneho riaditeľa. A ukazuje sa, že to nebude jediná...

INESS navrhuje sprivatizovať aj štátne lesy

INESS navrhuje sprivatizovať aj štátne lesy

O čom sa píše

Zobrazenie:4693

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) navrhuje tretiu vlnu privatizácie, vstup súkromného kapitálu a v menšej miere aj odštátnenie formou...

Komentár: Minister vyzýva lesníkov, aby sa oslobodili od bolestínstva. Lesník upozorňuje poslancov na abnormality

Komentár: Minister vyzýva lesníkov, aby sa oslobodili od bolestínstva. Lesník upozorňuje poslancov…

O čom sa píše

Zobrazenie:4495

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský v ankete s dvadsiatkou osobností lesníckeho a drevárskeho sektora v decembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy na...

LESY SR: Aktuálne personálne zmeny vo vedení súvisia s pripravovanou reorganizáciou

LESY SR: Aktuálne personálne zmeny vo vedení súvisia s pripravovanou reorganizáciou

Aktuálne

Zobrazenie:4074

V štátnom podniku LESY SR bolo k 31. októbru 2020 zrušené poverenie na riadenie ekonomického úseku Ing. Dane Kráľovej, MBA a bolo takisto...

Komentár: Bohaté budú krajiny s vodou. A tá sa tvorí v živom, zdravom a vitálnom lese

Komentár: Bohaté budú krajiny s vodou. A tá sa tvorí v živom…

O čom sa píše

Zobrazenie:3611

„Obavy z nedostatku vody rastú, na Wall Street špekulujú... Na finančných trhoch bude možné obchodovať s vodou rovnako ako s ropou, či so...

Výrobno-technický úsek štátneho podniku LESY SR riadi Ing. Ján Schürger

Výrobno-technický úsek štátneho podniku LESY SR riadi Ing. Ján Schürger

Aktuálne

Zobrazenie:3367

Od 12. januára 2021 je poverený riadením výrobno-technického úseku na generálnom riaditeľstve štátneho podniku LESY SR v Banskej Bystrici Ing. Ján...

Hlavné správy

Analytik: Objektívne zadefinujme záväzné podmienky pre udržateľnú produkciu drevnej hmoty na energetické účely

Analytik: Objektívne zadefinujme záväzné podmienky pre udržateľnú produkciu drevnej hmoty na energetické…

O čom sa píše

Nútiť ľudí v podhorských oblastiach, aby kotle na drevo zmenili na plynové kotle, je kontraproduktívne z viacerých ekonomicko-sociálnych, bezpečnostno-geopolitických, ale...

Prečítajte si viac
O aktuálne elektronické aukcie dreva v štátnom podniku LESY SR má záujem 155 dražiteľov

O aktuálne elektronické aukcie dreva v štátnom podniku LESY SR má záujem…

Aktuálne

Na internetovej stránke štátneho podniku LESY SR je v sekcii Aktuality zverejnená stručná informácia: Elektronické aukcie dreva sa uskutočnia dňa 28.1.2021. O bližšie...

Prečítajte si viac
Lesníci komunikujú premeny smrečín na zmiešané porasty

Lesníci komunikujú premeny smrečín na zmiešané porasty

Aktuálne

Odborní lesní hospodári na sociálnych sieťach názorným spôsobom a vo zvýšenej miere komunikujú premenu smrekových monokultúr na zmiešané porasty. Medzi najaktívnejších...

Prečítajte si viac
Platby sa ekosystémové služby: O systéme a modeloch sa v EÚ zatiaľ iba rokuje

Platby sa ekosystémové služby: O systéme a modeloch sa v EÚ zatiaľ…

O čom sa píše

V januárovom vydaní Lesnické práce podpredseda Komory obecních lesů, ktorý zastupuje predsedu Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice (SVOL)...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex