Prihlásiť

Drevo v modernej architektúre

Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva organizuje 4. až 6. októbra vo Vysokých Tatrách konferenciu o modernej výstavbe na báze dreva. 

Doporučený Ilustračné foto Ilustračné foto

Revolúcia v stavebníctve. Mrakodrapy z dreva. Viacpodlažné budovy z dreva aj na Slovensku. Požiarna bezpečnosť na prvom mieste. Riešenia vhodné aj pre samosprávy. To sú témy medzinárodnej konferencie Drevo v modernej architektúre, ktorú organizuje Sekcia drevostavieb ZSD SR 4.10 až 6.10.2018 v hoteli Patriana Štrbskom Plese. Drevo je efektívne, optimálne ale aj efektné riešenie v architektúre, ktorá si dáva prívlastok trvalo udržateľná a nízkoenergetická. Nielen rodinné domy, ale aj budovy verejné, stavby občianskej vybavenosti, školy, kancelárie a bytovky určené pre sociálne bývanie môžu byť postavené v nízkoenergetickom štandarde a za krátky čas. Podiel drevostavieb na trhu neustále rastie a Slovensko má všetky predpoklady na to, aby sa v tomto trende zaradilo ku krajinám ako Rakúsko, Nemecko, česká republika, Nórsko či Fínsko. 

Od roku 2008 do roku 2017 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z 5% na viac ako 10%. Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva. Do roku 2025 si Sekcia drevostavieb ZSD SR dala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30%.

„Považujeme za nevyhnutné, aby sme na Slovensku šírili osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi, ktorí postupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je. Dlhodobo sa nám osvedčila odborná spolupráca s predstaviteľmi akademickej obce. Na Slovensku sa konečne podarilo novelizovať tzv. protipožiarnu normu, takže konečne môžeme stavať aj vyššie než len dvojpodlažné objekty. Rovnako dôležitou úlohou však zostáva, aby sme investorov ale aj individuálnych stavebníkov vo väčšej miere vrátili k drevu," hovorí predseda sekcie, Ing. Róbert Lukáč z firmy WHC.

V roku 2012 Sekcia drevostavieb ZSD SR zaviedla vlastnú Značku kvality, ktorá ide nad rámec povinných certifikácií výrobkov a konštrukcií. O jej pridelenie sa môžu uchádzať členovia ZSD SR. Tradične organizuje aj súťaž o Drevostavnu roka, do ktorej členské spoločnosti nominujú svoje realizácie za uplynulý rok. 

 

Prečítané: 101
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

100 rokov spoločného obhospodarovania lesov

100 rokov spoločného obhospodarovania lesov

Aktuálne

Okrúhle jubileum vzniku Československa má nepochybne veľký význam aj v lesníckom kontexte. Slovenskí a českí lesníci si 16. a 17. októbra pripomenuli...

Prečítajte si viac
Lesný skanzen v Tisovci

Lesný skanzen v Tisovci

O čom sa píše

Mestské lesy Tisovec v spolupráci s dobrovoľníkmi vybudovali jedinečný areál na spoznávanie lesa.

Prečítajte si viac
Pre hotel rúbali nelegálne

Pre hotel rúbali nelegálne

O čom sa píše

Slovenská inšpekcia životného prostredia urobila kontrolu výstavby hotelového komplexu v blízkosti Národnej prírodnej pamiatky Vrbické pleso, v Demänovskej Doline, na...

Prečítajte si viac
Nazrite do lesníckej školy

Nazrite do lesníckej školy

O čom sa píše

V rámci Dňa Prešovského samosprávneho kraja bude 23. októbra aj deň otvorených dverí v Strednej odbornej škole lesníckej v Prešove.

Prečítajte si viac

12°C

SR - aktuálne počasie

Breezy

Vlhkosť: 62%

Vietor: 56.33 km/h

  • 24 Okt 2018 13°C 7°C
  • 25 Okt 2018 15°C 6°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex Agrokomplex.sk