Logo
Vytlačiť túto stránku

Slovenská lesnícka komora: Potrebujeme výzvu na financovanie opatrení, ktoré by zlepšili vodozádržnú funkciu lesov

Slovenská lesnícka komora na sociálnej sieti aktuálne informuje o tom, že hlavná spravodajská relácia Rádiožurnál Rádia Slovensko informovala včera večer o výzve Pôdohospodárskej platobnej agenúry, určenej obhospodarovateľom lesov na umelú obnovu a výchovu ochranných lesov a lesov osobitného určenia vo výške 9 miliónov eur.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Moderátorka relácie uviedla, že lesníci môžu peniaze z výzvy použiť na posilnenie životaschopnosti lesov, ich odolnosti a environmentálnej hodnoty. Hovorkyňa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Vladimíra Pôbišová povedala, že peniaze môžu byť použité na „ochranu mladých lesných porastov výžinom buriny, ochranu mladých lesných porastov proti zveri použitím repelentov a oplocovaním, a tiež na plecie ruby a prečistky.“

Predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai peniaze podľa slov moderátorky víta, avšak štát zabudol na financovanie opatrení, ktoré by zlepšili dôležitú vodozádržnú funkciu lesov. „Je len veľká škoda, že sa to nevyužilo, keď agrorezort ponúkal takéto opatrenia do Plánu obnovy a odolnosti SR. Žiaľ, na tento účel sa tam nedostalo ani jedno euro. Je potrebné pripraviť takú výzvu, aby sa začali vodozádržné opatrenia realizovať priamo v lesných porastoch vo väčšej miere, ako je tomu v súčasnosti,“ zdôraznil v relácii Rádiožurnál predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai.

 

 

Naposledy zmenené: sobota, 06 august 2022 05:45
Prečítané: 279
(5 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.