Logo
Vytlačiť túto stránku

Reportáž portálu Aktuality.sk o problémoch s medveďmi na Podpoľaní: Nech príde Budaj s flintou

Poľana je región, kde historicky vždy dochádzalo k najvyššiemu odstrelu našej najväčšej a zákonom chránenej šelmy – medveďa hnedého. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja sa za posledných sedem rokov viac ako polovica všetkých usmrtených medveďov na Slovensku ulovila práve na Poľane. Zastavenie vydávania výnimiek na odstrel pre poľovníkov, ktorí necielili na problémových jedincov, nesie poľovnícky región dodnes ťažko. Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý má z envirorezortu poverenie riešiť aj usmrcovať problémové medvede, podľa miestnych situáciu nezvláda. Takto začína svoju reportáž portál Aktuality.sk. Na stránke Lesmedium.sk uverejňujeme niekoľko úryvkov zo zaujímavého článku a link na celý článok.

Doporučený Ilustračné foto: Ing. Pavol Lenko Ilustračné foto: Ing. Pavol Lenko

Prichádzame k domu, ktorý je len pár desiatok metrov od hory – do lokality Skliarovo. Medvedie návštevy tu majú takmer na dennom poriadku. Domáci sa práve vrátili z okresného úradu, ktorému nahlasovali škodu po medveďovi. V pondelok nadránom im rozhádzal včelie úle. Miesto činu je ešte stále tak, ako ho medveď zanechal.

Ostrým štekaním nás privíta pes uviazaný na reťazi. Na cudzích vraj breše vždy. Cez noc je pustený a bráni majetok pred neželanou návštevou. Po strete s medveďom má aj značku – natrhnutú papuľu.

„Ten pes ťahá nočné, už nevládze. Keby nebolo jeho, medveď by nám chodil po terase,“ posťažuje sa domáca Katarína Križková. Popod nohy sa nám pletie šťeňa, domáci z neho chcú mať budúceho plašiteľa medveďov. Poradil im to zásahový tím.

„Problém je, že miestni už ani nevolajú zásahový tím, iba ja sa ozývam,“ hovorí. Medveď pritom škodí aj u susedov. „Volala som na ministerstvo. Som obyčajný človek, chcela som sa posťažovať. Čo zmôže zásahový tím, keď nemá právomoc? Nemôžu tu strieľať, ministerstvo nechce udeliť výnimku,“ poťažká si domáca.

„Nech príde Budaj s flintou,“ zaznie napokon od miestnych.

Pýtam sa, kedy tu medveďa usmrtili naposledy. „V roku 2017,“ odpovie zoológ Vladimír Hrúz.

Na otázku, či sem chodí aj zásahový tím, odpovedá: „Oni aj sami prídu, nemusíme ich ani volať. Ale zbytočne chodia. Majú veľké územie na kontrolovanie, nestíhajú obísť všetky lokality. Keď prídu, medveďa síce zaplašia, ale keď odídu, do pol hodiny je naspäť,“ opisuje Križková bežnú situáciu.

„Zbytočný zásahový tím, zbytočne vyhodené peniaze na ľudí, na naftu,“ uštedrí ochranárom tvrdé slová domáci Paľo Chebeň. „Človek sa o to stará a potom príde medveď a všetko vám zoberie,“ hnevá sa. Hoci ministerstvo preplatí drevené rámiky a včelstvá, o med, ktorý mohli napríklad speňažiť alebo rozdať rodine, prídu.

Z iných lokalít a rozhovorov s členmi zásahového tímu vieme, že ani plašenie medveďov nie je nekonečný príbeh. Keď vyčerpajú všetky techniky a medveď sa stále vracia, nasleduje eutanázia, teda humánne usmrtenie pomocou narkotika. Podľa Hrúza to vraj na Poľane neplatí – za posledné roky tu takto usmrtený nebol ani jeden medveď.

„Problémový medveď je pre pána ministra a zásahový tím taký, ktorý chodí po kontajneroch a každý deň chodí ten istý. Tu je 20 medveďov vrátane medvedíc s mladými, ktoré robia problémy. Tak ktorý je teraz ten, čo škodí?“ pýta sa Hrúz.

Zdroj: Medzi medveďmi sa niečo deje. Ľudí navštevujú takmer denne (reportáž z Poľany) | Aktuality.sk

Prečítané: 1425
(5 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.