Logo
Vytlačiť túto stránku

Agrorezort chce vytvoriť klimatický fond pre lesnú a poľnohospodársku pôdu: Cieľom zadržiavanie vody a ukladanie uhlíka v krajine

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravuje legislatívny zámer návrhu zákona o klimatickom fonde pre pôdu. Návrhom agrorezort reaguje na zmenu klímy, úbytok poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, absenciu efektívnych nástrojov na zadržiavanie vody v krajine vrátane manažmentu dažďovej vody, či nedostatok efektívnych nástrojov na ukladanie uhlíka v pôde. Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave legislatívneho návrhu, ktorú rezort pôdohospodárstva predložil do pripomienkového konania. Informáciu zverejnil portál NášVidiek.sk.

Doporučený Ilustračné foto: Ing. Marek Nosko Ilustračné foto: Ing. Marek Nosko

„Ciele spočívajú v ochrane kvalitnej pôdy zavedením takých činností a aktivít, ktoré zabezpečia efektívne využívanie poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, zastavia úbytok poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, zabezpečia udržateľné obhospodarovanie lesov a znížia záber nezastavenej plochy a zabraňujú degradácii pôdy. Rezort chce zaviesť efektívne nástroje na zadržiavanie vody v krajine vrátane manažmentu dažďovej vody, aj na ukladanie uhlíka v pôde,“ uviedol portál NášVidiek.sk.

Spomenuté ciele navrhuje agrorezort zabezpečovať novým štátnym klimatickým fondom pre pôdu. Ten chce zriadiť pre štátnu podporu ochrany poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy a na financovanie opatrení na zadržiavanie vody a uhlíka v pôde. Klimatický fond pre pôdu má byť právnickou osobou a verejnoprávnou inštitúciou. Správcom fondu má byť ministerstvo pôdohospodárstva, dodal portál NášVidiek.sk.

 

 

Prečítané: 344
(2 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.