Logo
Vytlačiť túto stránku

Cena dreva v Česku vzrástla v porovnaní s rokom 2019 viac než trojnásobne: Záujem je stále vysoký

České domácnosti, ktoré môžu kúriť drevom, sa ním už teraz v nebývalej miere zásobujú na budúcu vykurovaciu sezónu. Zároveň sa však drevo vyťažené kvôli lykožrútovi naďalej vo veľkom vyváža do zahraničia. Cena dreva tak v Česku v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 vzrástla na viac než trojnásobok. Informoval o tom server Novinky.cz. Na Slovensku informáciu prevzal portál Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

"Ešte v roku 2019 dosahovala priemerná cena dreva 853 Kč (34,49 eura) za kubík a museli sme ho dávať aj do medziskladov. Pri takom malom dopyte boli zisky minimálne. Teraz je však situácia opačná. Keby sme mali dreva aj osemkrát viac, bez problémov by sme ho predali," povedal pre denník Právo hovorca Správy Národného parku Šumava Jan Dvořák.

Za prvé štyri mesiace tohto roka predávali drevo s priemernou cenou 2 152 Kč za kubický meter (m3), v máji sa už cena zvýšila na 2 600 Kč (105,13 eura). Stavebné drevo stojí zhruba 3 000 Kč/m3"A záujem je stále vysoký," dodal Jan Dvořák. Podľa neho dve tretiny dreva zo šumavského národného parku smerujú na píly v Česku a tretina priamo do Rakúska a Nemecka. Aj z píl však potom veľká časť ide na export.

Link na celý článok:

https://www.teraz.sk/ekonomika/ceny-dreva-v-cesku-prudko-rastu-ludi/643436-clanok.html

Prečítané: 625
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.