Logo
Vytlačiť túto stránku

Reportáž v TV Markíza: Problém s medveďmi nám prerastá cez hlavu

V piatich európskych krajinách medvede lovia. Každý rok je to desať percent z prírastku, teda z množstva, ktoré sa narodili. Je to tak aj v Estónsku, ktoré má porovnateľnú rozlohu ako naša krajina. „Napríklad Estónsko má menšie počty medveďa ako my a lovia skoro sto kusov ročne,“ uvádza Jozef Bučko z Národného lesníckeho centra. Aj v Chorvátsku a Slovinsku postupujú rovnako. Ročne zastrelia desať percent prírastku. Takto začína reportáž TV Markíza, zverejnená na portáli www.tvnoviny.sk

Doporučený Medveď hnedý Foto: Ing. Pavol Lenko Medveď hnedý

„My sme sa toho mali držať už dávno, pretože si myslím, že teraz nám to prerastá cez hlavu. Teraz už ani lovenie prírastku vo výške desať percent nepomôže,“ myslí si Ján Nôžka zo štátneho podniku LESY SR.

Podľa lesníka Jána Nôžku treba najprv zredukovať počty medveďov na únosný stav a potom pokračovať v lovení prírastku. V krajinách susediacich so Slovenskom je situácia iná. „V Čechách takmer medvede nie sú, tak isto ako v Nemecku a v Rakúsku. Boli by sme radi, keby si ho tam vzali, ale oni ho tam nechcú, lebo ľudia v Česku sa odnaučili žiť s medveďom,“ konštatuje Ján Nôžka.

Naopak, ľudia na Slovensku so šelmami nažívať vedia a robia to roky. V ostatných rokoch sa situácia mení, medvede sa čoraz viac približujú k ľudským obydliam a podľa niektorých sú premnožené.

Reportáž je zverejnená na internetovej stránke:

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/190605-v-europskych-statoch-strielaju-desatinu-rocneho-prirastku-medvedov-podla-lesnika-to-uz-u-nas-nebude-stacit?campaignsrc=tn_clipboard

Naposledy zmenené: utorok, 28 jún 2022 06:20
Prečítané: 1530
(6 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.