Logo
Vytlačiť túto stránku

Vlastníci lesov: Odmietame reťaze ochranárskeho nevoľníctva na vidieku. Pôdu si nedáme!

Odmietame reťaze ochranárskeho nevoľníctva na vidieku, ktoré nám chcú nasadiť za európsku pôžičku a následne znemožniť čerpanie eurofondov, určených na chránené územia v Natura2000. Takto nazvala svoju dnešnú tlačovú správu ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ktorou reaguje na to, že dnes od 11:30 hod. organizuje vo vládnom hoteli Bôrik minister Ján Budaj diskusiu k národným parkom, na ktorú pozval predsedu ÚNIE a jedného jej člena.

 

Doporučený ÚNIA už dávnejšie vystavila stopku suchému lesu v bezzásahu, presadzovanom ochranármi Zdroj: ÚRZVNL ÚNIA už dávnejšie vystavila stopku suchému lesu v bezzásahu, presadzovanom ochranármi

„Keďže minister Budaj od začiatku svojho vládnutia odmieta prísť medzi ľudí na diskusie do vidieckych oblastí, ktoré budú najviac zasiahnuté  experimentami jeho rezortu s miliardovou pôžičkovou injekciou z Plánu obnovy a odolnosti a ďalšími finančnými injekciami EÚ, smerovanými do chránených území NATURA2000, na tajomnú diskusiu o národných parkoch, postavených na základoch totalitnej moci sa rozhodli prísť predstavitelia všetkých 12 regionálnych združení vlastníkov súkromných a spoločenstevných lesov so žiadosťou o vypočutie.

V svojich žiadostiach chcú priamo tlmočiť ministrovi Budajovi požiadavky vidieckeho obyvateľstva z jednotlivých regiónov na spravodlivú ekonomickú a sociálnu ochranu ľudí starajúcich sa na Slovensku o európskeho hodnoty – slovenské lesy zaradené do európskej sústavy NATURA2000 devastované vážnymi klimatickými problémami EÚ. Súčasne mu chcú tlmočiť Vyhlásenie k zámeru štátu či envirorezortu oberať súkromných vlastníkov pôdy o jej plody a úžitky v chránených územiach vrátane zámeru vyvlastňovania.

Chcú mu povedať, že cesta v budovaní parkov v prírode, ktoré budú pre prírodu aj pre ľudí sa dá budovať len s miestnymi ľudmi. A ako v Programovom vyhlásení vlády píše s dôrazom na otvorené vládnutie, transparentnosť a participáciu. Uvedomujeme si cenu prírodného bohatstva, a chceme, aby z neho užívala celá spoločnosť. Chceme však dôstojné podmienky pre život na vidieku, kde máme korene. Sme riadnym občanmi Slovenskej republiky, sme súčasťou Európskej únie a odmietame byť druhoradými občanmi, ktorým sú upierané základné slobody EÚ. Preto si pôdu nedáme, pôdu si budeme spravovať sami - zdola nahor. A ochranárov sme ochotní zamestnať na dohody.

Ak však budú pokračovať  snahy o zotročovanie vidieckeho obyvateľstva, vystúpime zo slovenských potemkiniovských národných parkov, ktoré sú len pre prestíž a oslobodíme sa od reťazí ochranárskeho nevoľníctva. A začneme budovať otvorene, transparentne a participatívne skutočné parky v prírode - pre všetkých!,“ píše sa v aktuálnom stanovisku ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ktoré nám zaslal do redakcie jej predseda Ing. Milan Ovseník.

 

Prečítané: 1514
(7 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.