Logo
Vytlačiť túto stránku

Dekan lesníckej fakulty: Situácia v Javorovej doline, Zadných Meďodoloch a Bielovodskej doline nás trápi. Chceme prispieť k jej zlepšeniu

Na portáli Lesmedium.sk a v časopise LES & Letokruhy sme už viackrát písali o mimoriadne vážnej situácii v Javorovej doline, Zadných Meďodoloch a Bielovodskej doline v TANAP-e, kde bezzásahový režim spôsobuje nielen odumieranie vysokohorských smrečín na obrovských plochách, ale aj degradáciu pôdy, zhoršenie vodného režimu, vysoké nebezpečenstvo vzniku ničivých požiarov a v dôsledku odkrytia veľkej výmery lesných porastov ich zoshnutím aj zníženie biodiverzity.

Doporučený Na tieto miesta v Javorovej doline, ktoré vznikli v dôsledku bezzásahového režimu, sa les už nikdy nevráti Foto: Ing. Ján Slivinský Na tieto miesta v Javorovej doline, ktoré vznikli v dôsledku bezzásahového režimu, sa les už nikdy nevráti

Zaujímalo nás, či vedenie Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene zvažuje priame oboznámenie študentov s týmto stavom a či budú študenti a vedeckí pracovníci lesníckej fakulty participovať v spolupráci so štátnymi lesníkmi z Ochranného obvodu Tatranská Javorina Štátnych lesov TANAP-u na výskume v týchto lokalitách, aby dokázali podrobne zmapovať tamojší vývoj.

Odpovedal nám dekan Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene prof. Ing. Marek Fabrika, PhD.: „Situáciu v Javorovej doline, Zadných Meďodoloch a Bielovodskej doline sledujeme a stav, ku ktorému to dospelo, nás trápi. Samozrejme, že sa pokúsime svojou mierou prispieť k zlepšeniu danej situácie. V rámci dlhoročnej spolupráce so Štátnymi lesmi TANAP-u majú naši vedeckí pracovníci, ako aj študenti priamo možnosť podieľať sa na výskumných témach prostredníctvom výskumných projektov, bakalárskych a diplomových prácach. 

V rámci hlavných cvičení napr. z ochrany lesa, ako aj študenti zo študijného programu Ekológie lesa od prof. Škvareniu, sú oboznámení aj s vývojom situácie v Tatrách po kalamite na rôznych plochách. Absolvovali vždy aj exkurzie. Samozrejme, že teraz počas pandémie sú tieto exkurzie nemožné. Ale vytvorili sme platformu na zdieľanie 360 stupňových sférických panoramatických snímok na webe a chystáme sa danú situáciu zachytiť a zdieľať medzi študentami lesníckej fakulty aspoň takouto formou. Plochy na snímanie budeme konzultovať s miestnymi zodpovednými pracovníkmi.

V minulom roku sme nadviazali priamu spoluprácu prostredníctvom memoranda o spolupráci s novým riaditeľom Štátnych lesov TANAP-u Ing. Jánom Marhefkom. V rámci memoranda ešte musíme dotiahnuť niekoľko formálnych krokov, avšak už teraz sme sa dohodli na zadávaní aktuálnych tém bakalárskych, diplomových a dizertačných prác zo strany Štátnych lesov TANAP-u. Témy, ktoré sme zatiaľ obdržali, dokonca už boli vypísané a ich prvotná realizácia je plánovaná na jeseň tohto roka. Žiaľ, medzi témami, ktoré boli zadané, sa témy na daný problém nenachádzali. To však nevadí. Osobne budem kontaktovať riaditeľa Marhefku a ďalšie témy podľa potreby doplníme.

Ak to nestihneme v tomto termíne, tak určite v rámci tém na budúci rok. Zároveň sme sa na diapazóne výskumných tém v danej oblasti podieľali aj doteraz, či už cez spomínané práce študentov, tak aj výskumné práce a projekty zamestnancov lesníckej fakulty. Spomeniem doc. Fleischera (výskumná plocha s nainštalovanou eddy kovariančnou vežou), doc. Štrelcová, prof. Škvarenina a ďalší. Máme na danom území výskumné plochy, ktoré boli založené a sú obhospodarované nielen z finančných zdrojov grantových agentúr, ale aj zo zdrojov lesníckej fakulty.

Zároveň sme v minulom roku podpísali aj Memorandum o spolupráci s generálnym riaditeľom Národného lesníckeho centra vo Zvolene Ing. Petrom Baloghom, PhD. Súčasťou memoranda bola aj klauzula o spolupráci v rámci výskumu prostredníctvom bakalárskych, diplomových a dizertačných prác. Témy sme už obdržali a rozdelili medzi pedagógov na katedrách. Mnohé z nich boli a ešte budú vypísané. Avšak aj medzi nimi neboli témy, ktoré by sa týkali danej problematiky.

Prvoradým cieľom lesníckej fakulty je profilovať budúcich absolventov ku kritickému mysleniu v danom odbore, orientovať sa v témach vysoko aktuálnych tak, aby smerovali k riešeniu problémov z praxe, podloženému kvalitným vedeckým zázemím. Rovnako tak máme za to, aby bola našim študentom poskytnutá čo najväčšia množina relevantných informácií. Prikladáme najväčšiu váhu viesť študentov k tvorbe rozhodnutí v rámci manažmentu lesa, za ktoré budú niesť zodpovednosť.

Na záver chcem potvrdiť, že o riešenie daného problému máme eminentný záujem. Zapojíme sa do riešenia a to formami, ktoré vyplývajú z nášho zamerania, aj poslania akademickej pôdy. Ide o výskumné projekty a rôzne formy záverečných prác. Avšak je dôležité, aby boli splnené všetky potrebné podmienky na túto spoluprácu. Predovšetkým musíme počkať až sa ukončí pandémia, ktorú nikto z nás neplánoval. Takisto budeme musieť zintenzívniť komunikáciu s dotknutou praxou, aby boli vypisované témy na záverečné práce a budeme sa musieť spoločne uchádzať o vedecké projekty cez agentúry alebo cez rezortné organizácie, lebo riešenie takýchto projektov vyžaduje finančné krytie. Verím, že sa nám spoločnými silami podarí v tejto oblasti niečo dosiahnuť.“

Jozef Marko

 

Naposledy zmenené: pondelok, 29 marec 2021 18:42
Prečítané: 2534
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.