Logo
Vytlačiť túto stránku

Skvelá správa, šírte ju a zdieľajte: Lesnatosť v Európe aj na Slovensku dlhodobo stúpa!

Vychádza nová správa o stave lesov Európy. Jej prípravu prvýkrát v histórii koordinovali slovenskí odborníci, ktorí sa pozreli na to, aký je skutočný stav lesov v Európe. Na rozdiel od celosvetového poklesu výmery lesov, lesnatosť v Európe dlhodobo stúpa. Lesy pokrývajú viac ako tretinu európskeho územia. Aj Slovensko ide svetu príkladom. Výmera lesov na Slovensku predstavuje až 41 % územia a z roka na rok rastie. Informáciu dnes zverejnilo na svojej internetovej stránke Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Doporučený Lesnatosť na Slovensku v roku 1920 a 2020 Zdroj: Forest Europe, MPaRV SR Lesnatosť na Slovensku v roku 1920 a 2020

Správu s názvom Stav európskych lesov 2020 zverejnil v decembri minulého roka sekretariát celoeurópskeho medzivládneho procesu FOREST EUROPE, ktorý v rokoch 2016 – 2020 hosťovala Slovenská republika, konkrétne Národné lesnícke centrum vo Zvolene. V poradí už piata správa o stave európskych lesov tak vznikla práve pod záštitou slovenských odborníkov.

Podľa výsledkov správy výmera lesov v Európe za posledných 30 rokov stúpla až o 9 %. Celková výmera lesov v Európe je 227 miliónov hektárov, čo predstavuje 35 % územia. Keďže ťažené sú iba približne tri štvrtiny objemu dreva, ktoré v európskych lesoch každoročne prirastie, zásoba dreva stúpla od roku 1990 až o 50 %.

Výnimkou nie je ani Slovensko. Výmera lesných pozemkov a lesných porastov sa u nás dlhodobo zvyšuje. Výmera lesných porastov Slovenska je 1,95 milióna hektárov a v porovnaní s rokom 1990 sa zvýšila o 1,5 %. Pred sto rokmi bola pritom lesnatosť Slovenska iba 31 %. Dnes je to až 41 % územia Slovenska, čo je výrazne viac ako podiel výmery lesov v Európe.

V krajinách s vysokou lesnatosťou, ako napríklad Slovenská republika, Fínsko, Slovinsko, či Rakúsko, už nie je veľa priestoru na zvyšovanie plochy lesov, preto je mimoriadne pozitívnou správou, že výmera lesných porastov sa zvyšuje, resp. je dlhodobo stabilizovaná aj na týchto územiach. Ďakovať za to môžeme práve lesníkom, ktorí sa o lesy denne starajú.

Takmer štvrtina lesov Európy je chránená s cieľom zachovania biodiverzity. Za posledných 20 rokov sa výmera lesov, zahrnutých do chránených území, zvýšila približne o 65 %. Populácie bežných druhov vtákov ostávajú v európskych lesoch stabilné. Na Slovensku  sa v sústavách chránených území nachádza až 63 % z celkovej výmery lesných pozemkov. Lesy obhospodarované s prioritným cieľom ochrany pôdy, vody a iných ekosystémových služieb, tzv. ochranné lesy, tvoria približne 32 % celkovej výmery lesov v Európe. Drvivá väčšina európskych lesov je prístupná pre verejnosť, pričom približne 6 % z nich je prioritne určených alebo obhospodarovaných na účely rekreácie širokej verejnosti.

Európske lesy a ich udržateľný manažment je však v ohrození, a to najmä v dôsledku klimatickej zmeny  a s ňou súvisiacich častejších výskytov veľkoplošných poškodení, ktoré majú charakter kalamít. Dosiahnutie a zachovanie ekonomickej životaschopnosti a udržateľnosti hospodárenia v lesoch v takýchto podmienkach, pri nízkych príjmoch a v situácii nestability trhov s drevom, je čoraz závažnejšou výzvou pre obhospodarovateľov lesov v Európe.

Pritom požiadavky spoločnosti na európske lesy neustále rastú. Či už je to zachytávanie uhlíka, ochrana biodiverzity, zabezpečenie živobytia na vidieku, poskytovanie možností na rekreáciu, či produkcia dreva ako obnoviteľnej suroviny nahradzujúcej neobnoviteľné zdroje a materiály (napr. plasty). Kapacita lesov plniť širokospektrálne očakávania spoločnosti je však limitovaná. To prináša nevyhnutnosť kompromisov pri napĺňaní týchto záujmov, ako aj hľadanie primeraných ekonomických nástrojov na kompenzovanie iných ako produkčných ekosystémových služieb.

Správa o stave európskych lesov predstavuje podľa agrorezortu jedinečný a svojho druhu jediný komplexný zdroj informácií o stave a vývoji lesov a ich trvalo udržateľného obhospodarovania v Európe. Účelom správy je poskytnúť fakty a informácie ako podklady pre prijímanie rozhodnutí, vrátane tých politických, pri riešení výziev v lesnom hospodárstve tak, aby boli zohľadnené všetky aspekty trvalej udržateľnosti na základe odborných argumentov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v tlačovej správe dodáva, že slovenský tím sekretariátu FOREST EUROPE, ktorý koordinoval prípravu správy, spolupracoval pri jej tvorbe s viac ako stovkou národných korešpondentov a renomovaných zahraničných expertov z medzinárodných inštitúcií a organizácií vrátane Organizácie Spojených národov, FAO, Európskeho lesníckeho inštitútu (EFI) i ornitologickej iniciatívy PECBMS pre monitoring populácií vtáčích druhov na európskom kontinente. Správa je preto výsledkom odbornej práce všetkých týchto zložiek.

Sumár správy je možné nájsť na webovom sídle: https://foresteurope.org/wp-content/uploads/2016/08/Summary_for_Policy_Makers_2020_web.pdf

Celá správa dostupná online: https://foresteurope.org/wp-content/uploads/2016/08/SoEF_2020.pdf

Prečítané: 3132
(3 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.