Logo
Vytlačiť túto stránku

Postavia najvyšší drevený mrakodrap na svete

Portál Startitup.sk publikuje zaujímavý článok o využití dreva. Začína ho informáciou, že drevo v minulosti patrilo k ľahko dostupným stavebným materiálom, až kým ho nenahradili materiály s vysokou uhlíkovou stopou – oceľ a betón. Drevo sa však do stavieb vracia, pretože pri výrobe lepených konštrukčných materiálov je vynaloženej oveľa menej energie a takéto budovy produkujú nižšiu uhlíkovú stopu ako bežné stavby.  

Doporučený Výroba lepeného dreva ide čoraz viac do popredia Ilustračné foto Jozef Marko Výroba lepeného dreva ide čoraz viac do popredia

V článku sa ďalej píše, že výstavba drevených stavieb je ekologicky zodpovednejšia a v kombinácii s modernými postupmi patrí k budúcnosti v architektúre. Dôkazom toho je aj budúce nové sídlo firmy Atlassian v Sydney. Má sa stať najvyššou hybridnou drevostavbou na svete.

Sídlo Atlassian predbehne zámorskú najvyššiu drevostavbu Brock Commons Talwood House v kanadskom Vancouveri aj nórsku Mjösa Tower.  Drevený mrakodrap navrhnutý spoločnosťami Shoparchitects a Architercturebvn má byť vysoký 180 metrov. Stane sa ústredným sídlom austrálskeho technického gigantu Atlassian.

Koncept budovy kombinuje drevo v jadre s fasádou z ocele a skla. 40 podlaží nadčasovej budovy pomocou obnoviteľných zdrojov spotrebuje o 50% menej oxidu uhličitého a o 50% menej energie ako bežné klasické riešenia stavieb. 

Link na celý článok:

https://www.startitup.sk/coskoro-vyrastie-najvyssia-hybridna-drevostavba-na-svete-oproti-klasickym-budovam-vyprodukuje-o-polovicu-menej-oxidu-uhliciteho/

Prečítané: 683
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.