Logo
Vytlačiť túto stránku

Poznámka: Lesnícke umenie - hra so svetlom

Iba ten, kto sa nezaujíma, alebo nechce bližšie zaujímať o lesnícku prácu, si môže myslieť a verejne vyhlasovať bez bázne a hany, že lesníci sú tí, ktorí iba rúbu lesy a vyrábajú drevo. Iste, medzi povinnosti lesníkov patrí aj vyznačovanie ťažby a vypisovanie odvozných lístkov na prepravu vyťaženého dreva, ale odborná lesnícka robota je najmä o zakladaní, výchove a obnove lesných porastov.

Doporučený Ilustračné foto: archív Lesmedium.sk Ilustračné foto: archív Lesmedium.sk

Keď sa stretávam s lesníkmi po celom Slovensku a počúvam od nich priamo v lesných porastoch, ako sa snažia porozumieť prírode a využívať prírodné procesy na to, aby čo najefektívnejšie dopestovali zdravé, zelené a vitálne lesy, tak si uvedomujem, že ich robota je tvorivá a zaujímavá. A že rovnako ako maliar, ktorý sa snaží ťahmi štetcom a nanášaním farieb vyjadriť, čo chce povedať a pritom sa aj  pomýli a zamaže, čo už namaľoval, alebo spisovateľ, ktorý ikskrát prepíše napísaný text, kým si povie hotovo, pretože je spokojný so svojím dielom, tak aj lesník je umelec, ktorý sa doslova hrá so svetlom v poraste, aby pomohol prirodzenému zmladeniu, prírastkom rastúcich stromov vo všetkých vývojových štádiách lesa a cieľovým stromom k dosiahnutiu potrebných dimenzií, ktoré sú výsledkom ich dobrého zdravotného stavu a predpokladom vysokého zhodnotenia drevnej hmoty.

Lesník pritom zvažuje, koľko svetla a kedy pustiť do porastu, pod akým uhlom a na akú plochu, v akej intenzite a v akom čase, aby svetlo pomohlo lesu aj človeku. Pozoruje reakcie stromov a učí sa porozumieť lesu, pretože les aj lesník sú súčasťou prírody. 

Maliar a spisovateľ tvoria doma, v pohodlí. Lesník vonku, v prírode a v dialógu s prírodou. Musí zohľadniť konkrétne stanovištné podmienky, sklon terénu, expozíciu svahu, mikroklimatické podmienky, pôdne péhá a usporiadanie pôdnych horizontov, vlastnosti drevín, rastlinný kryt a ešte mnoho iných faktorov. A pri tom všetkom sa snaží vhodne využívať životodarné slnečné žiarenie a neuveriteľnú moc fotosyntézy, aby zanechal po sebe vlastné umelecké dielo.

Na rozdiel od maliara alebo spisovateľa má tú smolu, že sa ním nepoteší, neukáže ho hotové svetu. Ale má to šťastie, že vidí lesy, ktoré tu zanechali po sebe jeho predchodcovia. A tí sa rovnako ako on museli popasovať s kalamitami a v súboji s nimi načas zabudnúť na tvorivú robotu, pretože aj v umení platí, že najskôr treba zvládnuť remeslo, aby sa človek vďaka vlastnému tvorivému vkladu, srdcu a nápadom, ktoré dáva do svojej práce, mohol stať skutočným umelcom.

Jozef Marko

Naposledy zmenené: streda, 22 január 2020 14:07
Prečítané: 2451
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.