Logo
Vytlačiť túto stránku

Deň s I. Viszlaiom

Redaktori Hospodárskych novín strávili deň s Igorom Viszlaiom, generálnym riaditeľom Lesy SR. Boli na rokovaní s najužšieho vedenia podniku, vyrazili na prepadovú kontrolu blízkeho odštepného závodu, kde priamo na vagónoch kontrolovali, aké drevo štát predáva:

 

   Do centrály štátneho podniku Lesy SR dorážame tesne pred ôsmou hodinou a generálny riaditeľ nás už čaká. Nie je to tá legendárna kancelária na prízemí, kam sa dalo chodi zadným vchodom, aby nikto nevidel, kto si prichádza dohodnú špeciálne ceny. Riaditeľ sedí na druhom poschodí a na chodbe už stojí najužšie vedenie podniku, aby mohli zača pravidelnú rannú poradu.
   Rokovanie začína personálnymi otázkami na postoch odštepných závodov a generálny riaditeľ informuje prítomných, že ešte stále nemajú obsadených sedem pozícií.

Zároveň Igor Viszlai informoval prítomných, že včera tu bolo vedenie príslušnej sekcie ministerstva pôdohospodárstva, s ktorým preberali plány a úlohy na tento rok. Potom sa prechádza k aktuálnym problémom.

„Elektronické aukcie na predaj dreva sú fajn, ale chcem v tejto oblasti ís ešte ďalej,“ hovorí I. Viszlai a pýta sa na to, ako je pripravený systém na elektronické verejné obstarávanie tovarov a služieb. Podľa prítomných by mali by podklady pripravené tak, aby do konca apríla prebehla súaž na dodávateľa systému.
   Tendrova sa má aj nový systém značenia dreva. Ten dnešný je už zastaraný. Uvažuje sa o niekoľkých variantoch. Od nabíjania unikátnych značiek s číselným kódom do kmeňov, podľa ktorého bude možné presne identifikova drevo, až po špeciálne čipy, ktoré je možné sledova aj cez satelit. „Treba vybra niečo spoľahlivé, ale zasa nie zbytočne drahú technológiu, ktorú reálne nepotrebujeme,“ upozorňuje I. Viszlai. A do tretice sa má pripravi výberové konanie aj na dodávateľa systému na elektronické spracovanie dokumentov.
  
   V druhej polovici porady sa riaditeľ začína zaobera organizačnou štruktúrou.
   Chce, aby sa vytvorila skupina približne 15 ľudí, ktorí sa zavrú niekam, kde nebude telefónny signál a poriadne sa zamyslia nad tým, čo, kto a kde sa má v Lesoch robi.
   „Nechcem, aby tam boli iba ľudia, ktorí rozmýšľajú rovnako ako ja. Ak tam bude aj zdravá opozícia, respektíve ľudia, ktorí vidia problémy aj z iných uhlov, spravíme lepšiu robotu,“ objasňuje I. Viszlai svoju predstavu o stretnutí, ktoré má podľa jeho predstáv výrazne zmodernizova štruktúru Lesov SR.

Pred ďalšou poradou má Igor Viszlai približne pol hodiny čas na vybavovanie administratívy, ale vyruší ho vedúci odboru ľudských zdrojov, ktorý chce vedie, čo bude s bývalým riaditeľom. „Ak sa potvrdí skutočnos, že niektoré zmluvy, ktoré podpísal, sú antidatované, tak nemá u nás miesto,“ hovorí I. Viszlai a rovno necháva preveri problémové zmluvy. Práve podozrenia z klientelizmu boli v minulosti veľkým problémov Lesov SR. „Zvykol som si nikdy neby na obchodných rokovaniach sám, ale vždy aspoň vo dvojici,“ hovorí o svojom systéme boja proti korupcii I. Viszlai.

O desiatej je k šéfovi Lesov SR ohlásený Juraj Vanko z Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. „Chceli by sme s vami prediskutova našu iniciatívu, ktorá má ľuďom vysvetli, koľko peňazí ich stoja nezmyselné ochranárske opatrenia,“ dodáva J. Vanko. Po započítaní všetkých nákladov je to podľa J. Vanka takmer 75 miliónov eur, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia všetci daňoví poplatníci. „V tomto smere sa nemusíme navzájom presviedča a obaja vieme, o čom hovoríme,“ tvrdí I. Viszlai, podľa ktorého sa dnes nikto nečuduje, keď poľnohospodári na konci leta robia žatvu, ale keď lesníci pília stromy, je pomaly katastrofa. Obaja prítomní sa zhodnú na tom, že farmári aj lesníci iba žnú to, čo v minulosti zasiali.

   Kľúčovým bodom rokovania teda je skôr to, ako celú iniciatívu odkomunikova.
   „Ekologickí aktivisti sú v tomto smere zatiaľ šikovnejší ako my a ľudia im veľakrát veria, aj keď hovoria vyslovené nezmysly,“ hovorí J. Vanko. Dohodnú sa, že treba celú vec poriadne pripravi a prezentova na tlačovej konferencii v Bratislave, kam príde viac novinárov.

  
   Po krátkom obede sa generálny riaditeľ Lesov vybral na prepadovú kontrolu do Odštepného závodu Kriváň.
   Klopeme na dvere tamojšieho riaditeľa, ktorý si operatívne ruší svoj program a spolu s Igorom Viszlaiom vychádzajú na dvor, kde sa práve nakladá drevo. Prvý problém vzniká pri naloženom vagóne dreva, kde sa I. Viszlaiovi nepáči, ako je vymanipulovaných niekoľko kusov bukovej guľatiny. Ak by boli inak rozrezané, mohli sa predáva ako kvalitnejšie drevo, ale aby mal istotou, nechá ich vybra z už naloženého vagóna. Ukazuje sa, že problém vznikol už v lese. Pilčík mal zlý technologický postup pri ažbe a už na pni sa vylomil stred kmeňa, čo drevo výrazne znehodnotilo.
   Za chvíľu nájde I. Viszlai niekoľko podobných kmeňov a chce od riaditeľa závodu, aby podľa značiek – ciach na kmeni – zistili, kde boli stromy zoaté a zabezpečili, nech sa to neopakuje. „Garantujem vám, že všetky problémové kusy zoala jedna partia a dokonca sa nebojím poveda, že jeden človek,“ hovorí I. Viszlai.
   Druhý problém, na ktorý riaditeľ narazí, je zle naložený vagón, kde sú skrížené polená a bude problém pri jeho vykladaní. „Za toto môžeme dosta desapercentnú penalizáciu a nebudeme môc absolútne nič namieta, pretože budú ma pravdu,“ upozorňuje I. Viszlai. Ak sa to bude opakova, treba túto pokutu podľa I. Viszlaia zosobni. Kým ľudia nepocítia dôsledky svojich chýb na vlastnej koži, tak sa nikdy nič nezmení.

   Aj keď ide o relatívne malé peniaze, tak aj milión sa podľa I. Viszlaia skladá iba z centov. Kontrola ináč dopadla relatívne dobre. Nezistili sa žiadne závažné nedostatky a v závode bol poriadok. Riaditeľ odchádza spokojný.

Cestou spä na centrálu sa riaditeľ ešte zastavuje vo Zvolene, kde má stretnutie v Národnom lesníckom centre. Rieši sa Medzinárodný rok lesov a projekty, ktoré bude centrum v spolupráci s Lesmi SR komunikova smerom k verejnosti a koľko to bude stá.

  
   Potom sa už riaditeľ vracia spä do Banskej Bystrice, kde ho čaká hora podpisovania. Je začiatok mesiaca, a tak je toho ešte viac ako zvyčajne.
   „Keďže som si zvykol číta to, čo podpisujem, tak mi to dnes bude trva určite do neskorého večera,“ hovorí pri pohľade na stohy papierov I. Viszlai. Riaditeľ nakoniec končí niečo po jedenástej, a je zrejme posledný, kto v ten deň odchádza z budovy.

Dotazník:

Koľko hodín denne v priemere pracujete?
     - Začínam zvyčajne okolo siedmej ráno a málokedy končím pred ôsmou večer.
     Nosíte si prácu aj domov?
     - Snažím sa nenosi, ale nie vždy sa mi to podarí. Najčastejšie z domu vybavujem pracovné maily.
     Čo máte na svojom zamestnaní najradšej?
    - To, že je to tvorivá práca a môžem zmeni to, čo podľa mojich skúseností nie je dobré.
    Čo máte, naopak, na svojej práci najmenej rád?
    - Skutočnos, že musím pravidelne rieši hlúpe, žabomyšie vojny medzi ľuďmi.

Kto je Igor Viszlai

Vyštudoval Vysokú školu lesnícku a drevársku vo Zvolene. Celú svoju kariéru strávil v štátnom podniku Lesy SR. Od pozície lesníka, cez technika správy, vedúceho lesnej správy a vedúceho lesníckej výroby na odštepnom závode sa prepracoval na riaditeľa odštepného závodu. Istý čas potom pôsobil znova na pozícii vedúceho lesnej výroby a po voľbách v minulom roku sa stal generálnym riaditeľom Lesov SR. Je ženatý a má dvoch synov.

(Zdroj: Hospodárske noviny, 18.1.2011)

Prečítané: 1648
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.