Logo
Vytlačiť túto stránku

Pomôcka pri pátraní po ceste dreva: Z prehľadu vydaných súhlasov na ťažbu dreva je možné získať ďalšie užitočné informácie

Pri pátraní po ceste dreva jedným z veľmi užitočných záznamov evidencie je prehľad vydaných súhlasov na ťažbu dreva, z ktorého je výhodné ťahať ďalšie užitočné informácie pri správnom vytvorení atribútových položiek. Sú to veľmi rozsiahle tabuľky, ale za pomoci skrývania údajov viete vytvoriť veľmi jednoduchý prehľad o ceste dreva, ktorý by mal byť podľa môjho názoru základom Lesnej hospodárskej evidencie v Informačnom systéme lesného hospodárstva (ISLHP).

Doporučený Prehľad vydaných súhlasov na ťažbu a spracovanej drevnej hmoty Zdroj: FB status Ing. Róberta Gombárika Prehľad vydaných súhlasov na ťažbu a spracovanej drevnej hmoty

Prehľad vydaných súhlasov je vlastne cestou, ktorú drevo prejde po miesto, kde skončí jeho sledovateľnosť obhospodarovateľom lesa, a tým je vydanie dokladu o pôvode dreva. Celý systém si predstavujem na ISLHP v týchto krokoch a postupoch, ktoré by mal mať ISLHP vytvorené a použiteľné pre základnú jednotku obhospodarovania a tou je Obhospodarovateľ lesa za príslušný Lesný celok.

Poďme si povedať, čo je nevyhnutné pre vybavenie ISLH a praktickú činnosť odborného lesného hospodára (OLH):

V systéme by mal byť elektronický zápisník na zber údajov pri vyznačovaní jednotlivých druhov ťažby. Po naeditovaní údajov by mala aplikácia vypočítať vyznačený objem dreva. Tento krok, hoci sa nezdá, je najdôležitejší v celom systéme, lebo šetrí prácu hneď štyrikrát. Po zistení údajov v teréne musí OLH alebo lesník zo zistených údajov: vypočítať objem dreva, vyhotoviť súhlas na ťažbu, v prípade náhodnej ťažby zistený objem zaevidovať v LHE a v prípade potreby hlásenia kalamity nahlásiť.

Systém by mal mať súhlas na ťažbu, ktorý by sa automaticky vyplňoval zo zápisníka na zisťovanie objemu dreva. Údaje zo zápisníka na zisťovanie objemu by sa mali automaticky prenášať nielen do súhlasu na ťažbu dreva, ale aj do hlásenia kalamít a aj do prvého riadku LHE.

Najdôležitejšou funkciou pri editácii náhodných ťažieb v ISLHP je dorovnanie náhodnej ťažby tretím riadkom, čím by vedel systém identifikovať, čo má dorovnať a sprehľadnil by spracovanie kalamity v rámci porastovej karty. Táto funkcia zatiaľ chýba. Treba povedať, že v súčastnosti ani nie je použiteľná, lebo každý riadok náhodnej ťažby musí mať svoj "chlievik" a svoje ID.

Samostatné ID musí byť až na urovni každej drevny v súhlase na ťažbu, lebo dorovnávame pri náhodnej ťažbe spracovanú drevinu podľa škodlivého činiteľa! Ak to takto nebude, systém je nepoužiteľný! Nahlásená náhodná ťažba by teda mala mať priradené ID a to najdôležitejšie v ceste dreva - samostatný chlievik "číslo súhlasu na ťažbu".

Pre prehľadnosť by sa mala nahlásená náhodná ťažba zobrazovať v LHE červenou farbou, skutočná ťažba zelenou a dorovnanie modrou farbou. Úmyselná ťažba čiernou.

Takéto prvky by zvýšili záujem o editáciu LHE v systéme ISLHP. Takto vybudovaná databáza je základom pre tvorbu výstupov, ktoré by mali mať možnosť vo všetkých prípadoch vykonať triedenie za:

  • aktuálny rok
  • od začiatku decénia
  • v rozsahu mesiacov

Ešte sa vrátim k prehľadu vydaných súhlasov, kde je vidieť aj rozdiel oproti vydanému súhlasu na ťažbu a v prípade, ak by sme boli až príliš pedantní a mali priradené atríbúty ako číslo číselníka, číslo dokladu o pôvode a číslo faktúry, na ktoré bolo drevo z príslušného súhlasu na ťažbu dreva predané, mali by sme úplne do detailov prepracovaný systém cesty dreva.

Ako to už v lesníctve býva, všetko ostatné máme, ale nástroj na zber základných údajov v lesníckom sektore stále absentuje a pritom v ISLHP by mal tvoriť základ. O rôznej variabilite výstupov skúsim napísať nabudúce.

Ing. Róbert Gombárik

Zdroj: status autora na sociálnej sieti

Korektúry: Lesmedium.sk 

Prečítané: 1418
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.