Logo
Vytlačiť túto stránku

Slovenská poľovnícka komora: Zvyšovanie bezzásahovosti znamená, že Slovensko ide opačným smerom ako Európa

Európska komisia si uvedomuje nutnosť zapojenia vidieka pri ochrane prírody, nie bezzásahom, ale trvalo udržateľným hospodárením. Dnes sa na Slovensku nachádza viac ako 63 % všetkých lesov v sústave chránených území. Globálne skúsenosti s chránenými územiami však ukázali, že kľúčovým faktorom na zastavenie straty biodiverzity nie je stupeň ochrany prírody, ale posilnenie postavenia miestnych ľudí a zachovanie kultúrnych výhod a prínosov pre živobytie. Slovenská poľovnícka komora to uvádza v tlačovej správe, zverejnenej na jej webovom sídle.

Doporučený Výsledok bezzásahového režimu v Národnom parku Šumava Foto Jozef Marko Výsledok bezzásahového režimu v Národnom parku Šumava

„Schválená reforma národných parkov má však priniesť až 75% bezzásah z výmery lesov v národných parkoch aj tam, kde sa dnes riadne hospodári a kde miestne obyvateľstvo dosiahlo to, že dnes máme stále čo chrániť. Prijatie takéhoto zákona bude mať na ľudí ešte negatívnejší efekt ako zákon o envirozáťažiach, ktorý len nedávno odmietla podpísať sama pani prezidentka Čaputová. Poslanci jej veto prelomili a veľmi kontroverzný a nepripravený zákon porušujúci ústavné právo, čoskoro príde do platnosti.

Len nedávno bol v návrhu Európskej komisie pre Stratégiu v oblasti biodiverzity do roku 2030 aj plošný zákaz lovu a rybolovu na 10 % prísne chránených území, ktoré si mali ako politický záväzok plniť členské štáty EÚ. V prvom návrhu vypracovanej EK bol lov aj rybolov postavený na úroveň napr. baníctva, pričom tieto činnosti úradníci považovali za nezlučiteľné s prísne chránenými územiami.

Po roku intenzívnej diskusie s členskými štátmi bol návrh na plošný zákaz lovu odstránený z dokumentu Stratégie do roku 2030. Cieľom práce v rámci Stratégie bolo zachovať integritu oblastí s vysokou biodiverzitou a to s osobitným zameraním na ekosystémy bohaté na uhlík, ako sú rašeliniská a pralesy. Lov nezasahuje do prirodzených procesov týchto typov biotopov.

Naopak, ochranárske úsilie poľovníkov je dôležité v manažmente chránených území a kľúčové pre zabezpečenie podpory komunity a úsilia o ochranu fauny a flóry na miestnej úrovni. Slovensko však opäť ide opačným smerom a chce zvyšovať bezzásahovosť tam, kde to nie je potrebné, tam kde ľudia dlhodobo a trvalo udržateľne budovali to, čo dnes môžeme nazvať chránenými územiami,“ napísala vo vyhlásení Slovenská poľovnícka komora.

 

Naposledy zmenené: piatok, 24 december 2021 11:49
Prečítané: 1640
(4 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.