Logo
Vytlačiť túto stránku

Názor: Zmena v myslení nastala aj u lesníkov a lesných robotníkov, ale akosi to mnohí nechcú vidieť

Keď sa niekedy zamýšľam nad neustálou kritikou všetkého, čo lesníci robia pre spoločnosť, až po bezhlavú propagandu, že len rúbu a ničia našu prírodu, stále si dám otázku: „ Kde sa v mysliach FB-bojovníkov za záchranu celého sveta nachádzajú naši lesní robotníci?“ Ľudia, ktorí každý deň riskujú svoje zdravie a mnohokrát aj život, aby uživili svoje rodiny a naplnili potreby spoločnosti po dreve. A nakoniec nikto z nich nikdy nevie, či sa vráti z lesa domov celý a živý.

Doporučený Bútľavý suchár ponechaný pre dutinových hniezdičov Petrom Šiškom na Lesnej správe Črmel Foto Jozef Marko Bútľavý suchár ponechaný pre dutinových hniezdičov Petrom Šiškom na Lesnej správe Črmel

Áno, mnohokrát sa stretávajú s nenávisťou, zlobou a krikom. Horšie je, keď im fanatici poškodia stroje, čo sa tiež stáva. Keď lesníci len rúbu a kradnú, tak lesní robotníci v ťažbe dreva sú už konkrétni ničitelia. Odkedy je internet a sociálne siete, tak ten svet sa už úplne zbláznil a prestal si vážiť fyzicky ťažkú a nebezpečnú robotu v lese pod holým nebom a za každého počasia.

Ale ja chcem písať o niečom inom, čo ma u našich chlapov z lesa mnohokrát prekvapilo. Prežil som s lesnými robotníkmi celý svoj profesionálny život. Stretol som sa so skvelými ľuďmi, od ktorých som sa takisto veľa naučil, nielen o lese, ale aj o živote. Áno, od ľudí, ktorých mnohí podceňujú a nemajú pre nich pekné slová.

Celý život som sa snažil citlivý prístup k prírode prenášať aj na svojich pracovníkov v lese. Vždy bolo pre mňa najvzácnejšie, keď sa to stalo opačne. Za socíku sa kontrolovala hygiena porastov, a tak pri preberaní prác zo závodu alebo podniku by ma za ponechávanie štompov, suchárov a ležaniny čakali problémy. No napriek tomu sme ich ponechali neúrekom, hlavne na neprístupných miestach. Ešte v roku 1995 nám starý súdruh z lesného úradu nariadil pozrezávať jedľové štompy po porastoch pod hrozbou pokuty. Kamarát ornitológ mi neskoršie povedal: „Brčo, odvtedy, čo ste to urobili, som už kuvička vrabčieho pod Vysokým vrchom nevidel ani nepočul.“ Zmena v myslení nastala aj u lesníkov, ale akosi to mnohí nechcú vidieť.

A tak, keď som nastúpil v roku 1999 za správcu na Lesnú správu Črmel, ponechal som stovky štompov a dutinových stromov. Moji chlapi vedeli, že odlomený strom vo výške do piatich m nesmú zrezať. A stalo sa aj také, že mi prišli povedať: "Vedúci, nechali sme tam desaťmetrový štomp, lebo sú v ňom tri malé sovy.“ Bol som im za to vďačný, že si všímajú aj tieto veci. A akí boli na seba hrdí, že zachránili živé stvorenia. Inokedy mi povedali, škoda, že sme zrezali ten suchár, lebo bol dutý a keď spadol na zem, rozbil sa a vyletelo z neho plno plšíkov. Keď chlapi kosili lúku, akí boli radi, že sa im podarilo zachrániť srnča. Ale to ťa všetko naučí život a citlivý prístup k prírode, pre ktorú lesníci, ale aj lesní robotníci vedia urobiť veľmi veľa, ak chcú.

Na Bankove, výletné miesto Košíc, sa nachádzali staré niekoľko storočné duby a pod nimi ohniská a stoly s lavicami. Bolo to na okraji lesa a zvykli tam byť stále ľudia. Duby začali chradnúť a konáre od hora postupne vyschýnali. Pri silnejších vetroch sa stále nejaké odlomili. Mestská časť žiadala kvôli bezpečnosti staré duby vyrúbať. Keď som tam doviedol partiu, tak pilčík mi hovorí: "Pán správca, nerežme ich, rozmnožujú sa v nich roháče." A tak sme odtiaľ odišli, ja trochu zahanbený a on hrdý.

Ing. Peter „Brčo“ Šiška

Autor je známy emeritný lesník a lesnícky publicista

Zdroj: stránka P. Šišku na sociálnej sieti

Prečítané: 1718
(6 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.